Klikněte pro hledání

Běhy

Craft Endurance Trail Px. Bezva gravelovka s perfektním gripem

Sdílet

Opravdu trailová bota, na dlouhé výběhy do pestrého, ale ne extrémního terénu. To je Craft Endurance Trail Px, aktuálně nejspíš nejuniverzálnější terénka z nabídky švédské značky.

Průkopnické ostruhy nasbírali ve fabrice v městě Boras především v prádle, díky nim se zrodil kánon tří vrstev. Později přišli i s dalším sportovním oblečením, hlavně na běžky, pak na kolo i na běhání. S prvními běžeckými botami přišli až někdy před pěti lety. Sympatický počin, ale víc pro milovníky značky než skutečné běžce, hodnotil se tehdy lehce shovívavě model W150. Ale proč ne, ještě v něm občas chodím.

Jenže Crafti to s botami nevzdali a teď už zaslouží pozornost. Ba, co víc, v celosvětové expanzi mají s běháním velké ambice. Na českém trhu nabízí jejich zástupce Vavrys už 18 druhů s charakteristickým logem šesti teček (potu), včetně terénních modelů s karbonem.

Endurance Trail vychází ze silničních Endur Distance. Na pohled je to robustnější bota a třeba si na ni zvykat i v terénu. Ale není těžká, naopak, a brzy oceníte především stabilitu a jistý grip i trakci. Při úsporném stylu trailových běžců zaujme také dynamický odraz a pevný dopad – ano, to znamená komfortní, odpružený, ale zároveň nerozměklý a pořád jistý.

Až živočišně vnímáte ten návrat energie v každém kroku, což posune výkon právě v dlouhém zatížení. O to se stará hlavně mezipodešev s pěnou Px Foam, o dvacet procent lehčí než tradiční EVA. Navíc podpořená tvarovanou stélkou. Výborně odtlumí jak skutečně objemové kilometry, tak běžce s horší technikou dopadu.

Bezešvá meshová svrchni část (51,82% mesh, 48,18% TPU) je z jednoho dílu, vyztužená po obvodu nad podešví a ještě zpevněnou patou. Bezvadně dýchá i při delší zátěži a zavlhnutí. V přední části najdete hodně prostoru, až skoro jako u „bosých“ bot, což se hodí právě při dlouhých bězích, kdy noha více či méně natýká a nabírá objem. Majitelé užších chodidel aby počítali až s tlustšími ponožkami. Naopak „vlez“ je úzkorozchodný. Hodně dlouhé tkaničky na 5-6 dírek drží pevně ve spolupráci s lehkým jazykem, po stranách uvnitř připevněným širšími pružnými proužky.

Podešev šplhá hodně vysoko, ve špičce má 27 mm a na patě 36 mm. Ale chodidlo se do ní částečně zanoří, což dodává zmíněnou stabilitu a zároveň nepociťujete „chůdový“ efekt jako v karbonových silničkách. Zadní část přetahuje na délku téměř o celý centimetr svršek, to oceníte i při zouvání. S celkově širší platformou je třeba citlivě pracovat hlavně v členitém terénu na skalách, nebo pří průběhu křovinami či přes klacky. Ale tam s nimi přece jen prioritně nemíříte.

Samotná podrážka ze 100% pryže s drobným vzorkem a předělem od špičky do půli chodidla, dovolující nezávislé stlačení každé části, zajišťuje nevídaný grip především na šotolině. Troufám si napsat: Lepší jsem ještě nezažil. Na drobném udusaném písku ustřelí každá bota… Ale dlouhý, poměrně stabilní, jednoduchý terén, přesně tam se cítí nejlíp. Ale zvládne i technicky náročnější kamenité hory, bláto, přeběhnete v pohodě také po asfaltu nebo dlažbě, ne že ne.

Poslouží tedy velmi terénně univerzálně. Avšak i pokud dáváte přednost širšími výběru specializovaných bot ve výbavě, našli jste perfektní vzorek, vyplňující skvěle svůj prostor. Možná nejlíp. Tradiční české mírnější terény a cesty všeho druhu se dají označit jako dělané, nebo domácí pro tyhle „gravelové“ botky.

Ještě uvidíme se skutečnou výdrží, znáte to, jakmile si na botu zvyknete a najdete v ní zalíbení, nechce se vám s ní loučit. Natož předčasně, to znamená, že má ještě energii a pokračovat by nedovolily jen trhliny na svršku, nebo nepoužitelně sešlapaný vzorek.

Tady jsme testovali další terénní boty: Dynafit a Salming.

foto: Michal Beránek

Craft Endurance Trail Px

terénní běžecké boty

hmotnost: 290 g (UK 8)

drop: 9 mm

technologie: Px foam pěna

barvy: bledě modrá, šedá, hnědá

cena: 3690 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *