Klikněte pro hledání

Běhy

Dynafit Ultra 100 a Feline Up. Parťáci na horské běhy

Sdílet

Jak si najít dostatečně variabilní alternativu, ale zároveň zachovat přízeň osvědčené značce? Výbornou zkušenost mi přinesla uplynulá sezona, plynule zaměřená opět převážně do terénu a na delší běhy, s Dynafitem, resp. dvěma letošními modely Ultra 100 a Feline Up, které se výborně doplňují.

Ať už to byla ze sportovního pohledu pro mnohé z nás běžců vůbec nejdivnější sezona, jedné komodity, totiž materiální se téměř nedotkla. Na rozdíl od kol, která se na tuzemském trhu vyprodala a z Asie nestačila dovézt. Stačilo si zkrátka vybrat – a běhat. A když něco dlouhodobě nesedělo, měnit. Výběr zůstal téměř nedotčený. Tahle dvojka Dynafitu mi v kombinaci se Salmingem (silniční Speed a terénní Trail 4 a později Trail 6) odvedla skvělou službu. Ultra jako měkčí a objemovější, Feline Up tvrdší a rychlejší.

Volba Ultra 100 přišla po loňské příjemné zkušenosti s Alpine Pro na UT Grossglockner (liší se tím, že má drop 8 mm, Vibram v podrážce). Hned zpočátku nutno říct, že tato bota koncept ještě posouvá. Základně je určena pro dlouhé běhání v horách, tedy po tvrdém, na trailech. A zásadní předpoklad – pohodlí – splnila hned při prvním nazutí, a stejně kvalitně po pětiměsíčním užívání (jistě, ne každodenním).

Po našlápnutí jsem ji prubnul hned na třicítku Prokopákem. To, že mě z boty, na kterou nejsem vůbec zvyklý, nebudou vůbec tahat svalové partie či šlachy, o nichž jsem doposavad nevěděl, je skvělá zkušenost. Ale že se neobjeví jediný otlak na chodidle, či nártu, už téměř zázrak.

Čím to je? Podrážka dostatečně tlumí, přitom zůstává pevná, takže nehoupe a časem se nerozžvejkne, vykazuje minimální stopy ošlapanosti, jednoduše řečeno: přináší vynikající odpružení. Jediný nedostatek, ale ten je daný určením, ne zanedbáním – jemný bodový vzorek klouže už v jen lehce rozměklém blátě. Tam ale není směrovaný, že. I na vlhkém kameni nebo kořenech naopak podrží. Stejně tak svršek, nestahuje ani po natečení nohy z tří a více hodinové zátěže, zároveň však stále drží nohu ve stabilní poloze. V různě členitém i náročném terénu, a zároveň po zmíněné době užívání.

Podrážka působí robustně podobně jako u trendových štrekových Hok, chodidlo je v ní však lehce zapuštěno. Tlumení zajišťuje i mezipodešev Ultra 100. Podešev s vlastním patentem Pomoca přidává ještě přilnavost. Zpevnění svršku ze strečového materiálu Invisible Lacing podporuje vedle kvalitních tkaniček „naúzko“ také přešitý štítek, chránící nejen samotné tkaničky, ale i navíc před špínou, větvičkami a kamínky. Okolo paty podporuje stabilitu pásek Heel Preloader. Okolo kotníku zůstává bota stále dostatečně tuhá a pevná, aby nehrozily otlaky nebo sedření při intenzívnějším promočení. Na běžnou vlhkost reaguje umírněně – ne, že by nepustila kapku, ale díky prodyšnosti udrží uvnitř klimatický komfort za všech podmínek.

Odběhla mj. pět třicítek vždy po týdnu za sebou, příjemně posloužila i při regeneračním objemovém výklusu, dá se v ní velmi pohodlně chodit přes celý den. Jen na závodní desítku, kupříkladu v lesním terénu u Mácháče, to je ale už přece jen „velká“ bota.

Očko na achilovce může pomoci nazouvání, které je obtížnější zásluhou celkové pevnosti boty. Modro-tyrkysově-žlutý design (další je v černé nebo cihlové s šedou) ladí nádherně s celou letošní běžeckou řadou.

Taky Feline Up se rozhodně nedá řadit mezi „většinový“ model. Oceníte ho při specifickém užití. Převážně na horských kamenitých terénech, nejlíp strmě nahoru a dolů. Díky „megagripu“ na podrážce ale uspěje mnohem víc i na blátě. Dokonce drží perfektně, možná dokonce nejlíp z nabízejících se vzorků na šotolině. Tam obvykle ulítává hladká verze, drobné puntíky i bahnivé špunty. Trakce je vskutku nepřekonatelná v maximálním rozsahu, tak jistou botu při došlapu a odrazu na nejširším spektru povrchu jsem snad neměl na noze.

Snese i delší výběhy, ale je lehčí a tvrdší, vytvořená pro rychlejší a extrémnější zápřah. Ideální pro závody či svižné tempové běhy – tedy až po skyrunning nebo vertikály. Vzorek podrážky odolal zatížení celé sezony i nejrůznějších povrchů – dokonce bez potíží pojmul i asfaltové přeběhy. Nižší drop 4 mm a zmíněná tvrdost však osloví spíše zkušenější zacílené běžce. Delší dusání přes patu pocítíte. Využití technologie Vibram Lite Base dovolilo snížit hmotnost o 25%.

Stejně tak svršek, ten se charakterově nejvíc blíží Ultra 100, Minimal fit systém ideálně drží nohu a přitom je reaktivní podle terénu. Dále velmi pevný, utažení podpořené našitým štítkem, přesto dýchá, okolo paty Heel Preloader, špička s přetaženou podrážkou, ale už bez silikonových proužků okolo. A znovu – tuhá tak, že se vyplatí tahat s sebou nazouvák. Ale je úzká, sice ji dáte i naboso, ale na celodenní obutí tady zapomeňte. Přitom pak na noze sedí dokonale. Přední část vložky Ortholite je přilepená, takže ani ta se nehne, i když na druhou stranu pak hůře vysychá.

Designově pasuje k Ultra 100, jen větší nápis Dynafit je na „heelovém“ pásku na patě a ne na textilní části svršku.

Jedna zajímavost pro případný nákup v e-shopu bez zkoušení: ve fabrice (šije se ve Vietnamu) to letos trochu popletli s číslováním – velikosti jsou o 2 čísla větší než při obvyklém značení dynafitek. Tedy například Ultra 42 EU odpovídá Feline Up 44 EU.

Oba modely jsou i nadále k dostání ve vybraných prodejnách (například Trail point v Praze, RunSport v Lanškrouně, řetězec Rock point apod.).

Foto: Michal Beránek

Tady ještě test běžecké kolekce Dynafit 2020 a Dynafit Vertical 4.

Dynafit Ultra 100

Drop (rozdíl mezi výškou podešve na špičce a na patě): 6 mm

Materiály a technologie: Pomoca, Invisible Lacing

Váha: 300 g (velikost 42 EUR)

Cena: 150 eur/od 3900 Kč

Dynafit Feline Up

Drop: 4 mm

Materiály a technologie: Minimal Fit systém, Megagrip a Vibram

Váha: 250 g (velikost 42 EUR)

Cena: 125 eur/od 3699 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *