Salming Trail 6. Připravit, pozor… Do terénu s kompletní kolekcí
Sdílet

Už i běžci dávno ladí outfit a ctí značku. Loni jsme poctivě prověřili aktuální běžeckou kolekci Salmingu, která je komplet k dispozici i pro letošní sezonu. Sympatický švédský brand bývalého slavného hokejisty, cílící na florbal a běh, potvrzuje vysokou kvalitu a vyrovnanou přízeň silnici i terénu.

Je (též oceněníhodným) potvrzením dobré volby, pokud u jednoho modelu vydržíte roky i s inovacemi. Salming Trail mám proběhané roky ve verzích 1, 2, 4 i 5 (3 pouze měnila barvy), takže aktuální 6 se stala logickým pokračovatelem. A hned na úvod třeba říct, že po mírně ztrátě nadšení z bačkorovatějšího svršku i výdrže 4 a jistého minutí se (to nic ve zlém) s hodně robustními tréninkovými 5, že 6 přinesly hned po prvním proběhnutí návrat ke kořenům.
Ano, už to nejsou pevné lehoučké 1 a 2 s mimořádnou trakcí, ale na jejich základu jen přidaly pro mě pozitiva z následujících modelů. Zůstává kvalitní, univerzální, subtilní terénní bota s – opět subjektivně hodnoceno – optimálním „kompromisním“ dropem (rozdíl výšky mezi patou a špičkou) 5 mm.
Začínáme s prvním pohledem na atraktivní žluto-černý design s novým logem dvou S s korunkou a druhou „značkou“ Trail. Už tady je postřehnutelný vývoj od „papouškových“ 1 a 2 a velmi konzervativních 4 někam „mezi“.
Podrážka s mírně upraveným vzorkem, jen neznatelně zvýšená podrážka, minimalistický jazyk, komplet přepracovaný svršek a „umělejší“ tkaničky s kruhovým poloměrem. Ty jinde často v jednoduché kličce kloužou, tady v pohodě drží.
Bota využívá všechny v minulosti osvědčené technologie. Exo skeleton stabilizuje chodidlo při pohybech do stran a snižuje tlak na metatarzofalangeální klouby, čímž eliminuje tření a chrání měkké části nohy hlavně pod přední částí chodidla. ROCshield je polyuretanový pruh vedený od patního košíčku až po špičku ve spodní části – tedy plní roli ochranného štítu pro nohu i trvanlivost boty.
Svršek tvoří nově dvouvrstvá sendvičová konstrukce – z pohodlné prodyšné síťoviny na noze a ještě odolnější části na povrchu proti prachu, kamínkům a větvím, která zároveň perfektně odvede vlhkost.

Podrážka využívá směs Vibram s Megagripem, bránící oděru a fungující i na mokru na tvrdém povrchu. Copak na lesních stezkách, i kořenech a kamenech nebo trávě či šotolině, tam se to předpokládá jaksi samo sebou. Ale na silničních přebězích po dešti terénky často klouzají. Tady ne. I za sucha jako by se jemně „přisávaly“ za zvukového doprovodu „mlaskání“.
Zadní část (62% délky) tlumí dopady a stabilizuje, přední část pak odděluje tzv. baletní čára pod 75stupňovým úhlem. Přední část podrážky pak podporuje naopak odraz. Kombinace TGS 62/75 zajišťuje ohyb boty v pro chodidlo ideálním místě. V mezipodešvi navíc pomáhá zčerstva vyvinutá Recoil pěna. A přímo v podrážce ještě hmota Softfoam, o 70% efektivnější než dosavadní Eva. Zůstává i patní košíček nebo rozšířená špička. Celé tlumení má blíž pětkám (3 cm v nejvyšší části) než jedna až čtyřkám (2 cm).
Na noze ji přesto vnímáte „akčněji“ než předchozí 4, byť je o 8 gramů těžší. V nejrůznějších terénech, při výšlapech i sebězích, v rychlejších úsecích i v delších tempech se v nich běhá jistě a vyrovnaně. Tudíž se nepotřebujete rozptylovat reakcemi a soustředíte se na vlastní výkon. To platí ideálně pro trailové půlmaratony a k nim směřovanou přípravu. Jistě, do kamenitých velehor, nebo hlubokého bahna se dá vybrat specifičtější model, ale to je zcela přirozené, že.
Salming Trail 6
terénní běžecké boty
drop: 5 mm
váha: 286 g (vel. 27 nebo 42 2/3)
cena: 3 999 Kč

Jen na první pohled se zdá, že na běžeckých trenýrkách mnoho nevymyslíte. Omyl, právě jemné detaily, a pocit, že o nich v „akci“ téměř nevíte, z nich činí základní složku výstroje. Boty, ponožky a trenky na sobě máte přece vždycky…
Aktuálně nabízí Salming v Česku čtyři možnosti (vždy i v dámské verzi). Dvoje delší (Runner Shorts) a dvoje kratší – ty se neliší laserově vybranými větracími otvory a střihu vložky. Race jsou ještě kratší a ještě volnější, tedy s větším vlajícím rozparkem, tradiční šňůrkou v pase, a mají malou zadní bederní kapsičku na zip.
Naše Speed Shortsy jsou o 5 cm delší v postranním výkroji na stehně, volnější, ale s rozparkem jen nastřiženým, stabilnější gumou v pase a kapsičkou uvnitř vlevo na boku na kyčli – ideálně na pár tablet nebo gelík (unese i menší mobil nebo pár klíčů). Jistě se dají označit za univerzálnější. Dá se v nich chodit, závodit (kdekoliv) a přece jen ukazují náznak trailařské image – i když to pořád nejsou ty delší, až skoro fotbalové.
Ideálně sedí spíše na menší vyšvihané zadky než robustnější podvozky. Vložka i s gumičkou okolo stehen nedře ani při déletrvající zátěži a promočení (myšleno potem či vodou na osvěžení samozřejmě). Vrchní část díky hyperventilačnímu CoolFeelu skvěle dýchá a rychle schne, což oceníte opět při dlouhém závodě, kdy se třeba po stoupání z lesa a po postříkání dostanete někam na hřeben, kde už pofukuje. Hladké švy už zde tvoří standard, který netřeba připomínat. Vnější část je z 90% polyesteru a 10% elatsanu, vnitřní 86:14 (oproti 100% polyesterovým Race).
Salming Speed Shorts
běžecké trenýrky
materiál: 90% polyester, 10% elastan
váha: 96 g
cena: 999 Kč
U základního trika ještě obtížněji hledáte specifika. Hlavně musí sedět střihově i materiálově – a líbit se. Race Air Tee, jedno ze šesti v české nabídce, to nejsportovnější (míní se využití pro trénink i závod) se už drží v kolekci Salmingu pár let, jen obnovuje barevný design.
Teď používá poprvé nové „korunkové“ logo a k dispozici je v trendy petrol/blue barevné kombinaci – stejně jako tílko Race Air Tank.
Je volné tak akorát, že nevlaje ani se nelepí, ať už za sucha či za mokra. Perfektně pracující matroš s technologií CoolFeel (100% polyester) ještě násobí odvětrané panely v podpaždí. Nosí se fakt moc příjemně v klidu i při běhu.

Salming Race Air Tee Men
běžecké triko
materiál: 100% polyester
váha: 98 g
cena: 1199 Kč
Taky dlouhé elasťáky, byť nejobjemnější položka, nabízejí minimum rozdílů. V Česku můžete vybírat u Salmingu z 7 položek (pro ženy ještě o 4 víc + 2 tříčtvrťáky). Logo Tights 2.0 jsou už předloňským modelem, zařazujeme do naší základní sestavy proto, že i v létě se potřebujete někdy zahřát.
Po nasoukání se hned vnímáte optimální kombinaci materiálů polyester a elastan (88:12 jako u trenýrek). Pocitově dostatečně vysoké na bedrech, k tomu přispívá vyšší guma v pase. I s tkaničkou sedí perfektně, ale nestahuje. Zipy na zadní straně lýtek přidávají pohodlnější svlékání, zejména když už toho máte dost a před cestou do sprchy hrozí bez židle při krkolomných pozicích křeče. Malá vnitřní kapsička je vpředu – na klíč nebo pár jistících tablet, tento typ oblečení nepotřebuje větší.
A design? Až strohá a konzervativní „černá“ klasika s dominantní části nápisu Salming na levém stehně a reflexními detaily na zipech. V klidu zahřejí a podrží nohy, při běhu funguje výborně prodyšnost (taky má CoolFeel) – víc nepotřebujete řešit.
Salming Logo Tights 2.0 Reflective
dlouhé elasťáky
materiál: 88% polyester, 12% elastan
váha: 224 g
cena: 1 499 Kč
Zvolit správné běžecké ponožky, bývá často až alchymie. Kotníčkové, nebo do půli lýtek? Volnější bavlna, nebo hodně tuhé umělé vlákno? Každý si musí vybrat a prověřit pocity, možná i měnit i podle délky zátěže vzhledem ke stupni provlhnutí a působení na nohu v botě v tomto stavu.
Salming má osm druhů. Na měkoučké bílé Running Sock s kombinací materiálu (34% polyamid, 32% polyester, 32% bavlna, 2% elastan) nedám dopustit i s ohledem na trvanlivost, z mé strany drsně zkoušenou vždy a všude se klubajícími palci. Ale proč nezkusit i další?
Performance Sock jsou černo-šedé „silonky“ klasické výšky. Ale žádný strach. Technický materiál je jen lehčí a drží podobně. Tady i díky lepšímu ergonomickému propnutí uprostřed klenby a v cca 10cm proužku pod kotníkem. Noha má v nich těsnější kontakt s botou, který se nemění ani po dvou hodinách. To je zásluha funkční kompozice vláken s vyšší prodyšností a síťovou strukturou na nártu.
Salming Performance Socks
běžecké ponožky
váha: 24 g (vel. 39-42)
cena: 179 Kč
Produkci Salmingu pořídíte nejlíp v repre shopu v Praze na Pankráci, u regionálních zástupců anebo na www.salmingstore.cz. Značka patří mezi výběrové a stylové, nemůže ani nechce být masová a proto ani nejlevnější za každou cenu.
Foto: Michal Beránek
Test bot Salming Trail 4 najdete zde
Reportáž z běžeckého testování Salmingu zde
Test aktuální běžecké kolekce jiné značky, třeba Dynafitu je zde
