Klikněte pro hledání

Běhy

Salming Trail 4 a Speed 7. Jedna značka, dvě rovnocenné cesty

Sdílet

Až nepřehledně mohutná nabídka na poli běžecké obuvi, mnohdy využívané i na běžné chození, velí jediné: zkoušet, ale zůstat věrný jistotě. Ideálně v kombinaci pro terén i silnici.

Pokud ovšem daná značka dokáže nabídnout dostatečnou a rovnocennou kvalitu, nezaměřuje se pouze na jednu ze dvou cest, anebo naopak nesází na bezpohlavní univerzálnost. Jako švédský Salming.

Do terénu, do bačkor

Trail 4 posouvají salmingovský koncept k širšímu publiku. Zachovávají podrážku s 5mm dropem a perfektní soustavou RunLite, Rockshield, Exo Skeleton. Svršek však mírně „zbačkorovatěl“, což není výtka, ale konstatování charakteru. Pořád můžete vyrazit na delší traily i do svižnějšího tempa, ale závodnější strohost neodradí obyčejného běžce.

Salmingovskou řadu Trail poctivě běhám poslední čtyři roky – testy jste pravidelně četli v časopise Outdoor. 1 byla až zjevením, tak rychlá, pevná, s perfektní trakcí, ale pořád pohodlná, tudíž originální bota tu snad ještě nebyla. 2 s jen mírně oživenými detaily držela lajnu, 3 proměnila pouze barvy. O něco dřív přišla 5, už naopak těžší, s větším tlumením, robustnější, objemová tréninkovka se lišila zásadně.

A teď 4. Už design zcivilněl. Papouškové hrátky 1 s 2 vystřídala konzervativní černá se žlutými prvky.

Nohu okolo výstupu z boty obepíná měkčí výztuha, „normálnější“ je zbytek svrchní části z odolného nylonu, zpevněný jen po stranách plátky zdaleka ne tak tuhými jako u předchůdkyň. Podobně na špičce nebo na jazyku. Rozvázaná bota snáz uvolní chodidlo, nazouvání usnadní poutka na jazyku i patě.

Jen pro jistotu zopakujeme přednosti podrážkové trojkombinace s výtečným nekompromisním záběrem za všech okolností. RunLite je tlumicí pěna s odezvou na terén. Rockshield pak polyuretanový proužek vedoucí sice ve spodní části svršku, ovšem podporující stabilitu. A konečně Exo skeleton technologie, která stabilizuje chodidlo při pohybech do stran, a snižuje tak tlak na klouby chodidla, taky eliminuje tření.

Popis technologií nemusí být důležité tolik jako pocit při běhu. Ten se sice změnil, ale ne natolik, abyste model museli odložit. Je… zkrátka jiný. Došlap a grip zůstaly, ovšem svrchu nártu vnímáte měkčí, pohodlnější, prostě „bačkorovitější“ tenzi. Což ovšem – naštěstí! – neznamená, že by chodidlo při těžkých technických seběhnutích nedrželo a volně plálo do stran. Výběh nebo rovinu netřeba ani zmiňovat.

Ještě jedna zmínka: Mírně přibraly, ale cena šla dolů. Tedy? Trail 4 drží charakter, jenom trošičku nově.

Salming Trail 4

běžecké boty do terénu

váha: 279 g

drop: 5

cena: 2499 Kč

Speed znamená rychlost

Speed 7 je hodně rychlá bota, obvykle nazývaná tempovka. Záměrně nepíšu závodka ani silnička. To by se dalo u Salmingu vybrat ještě výš (lehčí, nižší podrážka). Ale pro prioritně terénního běžce, který se chce občas proběhnout po tvrdém nebo nebrat trailovky za sucha na zpevněné parkové cesty, ideální volba. A opět, je přístupnější vnímavým, nevyčleňuje se pouze vyhraněným.

Už drop (rozdíl mezi výškou špičky a paty) je 6 – o 1 mm vyšší než u většiny salmingovské produkce. Tedy směrem k tradičnějšímu pojetí. Stejně jako u tlumení, působícího na pohled „tlustěji“, než skutečně je, protože chodidlo je částečně zapuštěno do podrážky.

Ta má mírný vzorek, dovolující právě práci třebas na šotolině nebo pevné polňačce či lesní cestě. Využívá pochopitelně salmingovskou 62 × 75, tj. úhly vzorku v různé části podrážky vzhledem k záběru. K tomu i čerstvě technologii Recoil Midsole pro tlumení v mezipodešvi, která lépe absorbuje negativní energie při dopadu, a naopak lépe využívá ty odrazové. V patě má SoftFoam vložku, ještě zvyšující tlumicí vlastnosti.

Svršek pak vyhlíží hodně úsporně, ale opět dostatečně komfortně. Podobně jako u Trailu 4 se cítíte sice měkce, ale stále pevně. Což podporují i tkaničky neobvyklého tvaru s jakýmisi dvěma vyztužovacími puky. Povrch ozvláštňuje mozaika se za šera blyštivým povrchem (Reflective Upper Patern), pouze nejužší špice je jemně přetažená. A oči zaujme výsostně výrazný bílý nápis Salming. Pánská verze vyznává „dirt“ odstíny šedé, dámská fialové do červena.

Salming Speed 7

běžecké boty na pevný povrch

váha: 220 g

drop: 6

cena: 3499 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *