Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Jak pojedeme Po trailech přes hory s všecyklistou Kováčem

Sdílet

Bike čaroděj Teo Kováč umí i beko na silničce, to se ví. I proto se stal po boku televizního reportéra Jiřího Hölzela hlavním hrdinou série Po trailech přes hory. Správně, vznikla ve stejné dílně Seven Days Agency jako oblíbené řady Na skialpech přes hory. Na kole vyrážíme poprvé v sobotu 17. dubna na ČT Sport a pokračovat budeme následujících osm týdnů.

Na kole už jsi před třemi lety jezdil i v cirkuse, jak ses dostal sem?

Hledal se člověk na spešlu, kdo trochu jezdí, a umí na všech těch kolech. Sednu na cokoliv a snad při tom nevypadám úplně špatně. Mám taky nějaké zkušenosti s moderováním. Na upoutávce na ústecký downtown jsme dělali takovou parodii na novináře. Lákala mě i další super spolupráce s touto produkcí a navéc jsem už s partičkou Fullface, která nátačela, už dělal spoustu věcí. Ale nečekal jsem, co všechno to bude obnášet. Rozhodně to nebylo tak, že by se člověk vydal si zajezdit v bikeparku.

Jak to tedy vypadalo?

Každý díl jsme točili s moderátorem Jirkou Hölzlem, který taky jezdil na kole, zpravidla dva dny. Jeden v bike parku a druhý den vyjížďka po okolí. Měli jsme skvělého produkčního Igora s časovým harmonogramem, kde nechyběla ani donáška jídla na plac. To bylo opravdu stoprocentní. Potkali jsme se i s dalšími zajímavými lidmi, jezdil s námi Ondra Synek, Jáno Svorada nebo Vavřinec Hradilek.

Sjel jsi všechno, přidáš veselou historku z natáčení?

Plešivec je těžší technicky, slezl mi tam nehet a následky mám doteď. Pořád mě bolí, jen doufám, že tahle vzpomínka brzy odejde. Jinak nic vážnýho… Jirka Hölzel přejel jednou drona někde na náměstí na víku kanálu, naštěstí to rozdejchal, ten dron. Ale držáků na kamery a dalšího materiálu jsme rozlámali. Technika dost trpěla.

Česko má 30 bikeparků, stihli jste jich zatím osm. Znal jsi před tím sám všechny regiony?

Já jsem znal snad jen trochu Rychleby. O to víc jsem rád, že jsem si to takhle zmapoval. A taky jsem pochopil, proč tu nemáme pořádný tratě, když nemáme hory…  Líbilo se mi z každýho trochu. Teď vím, jak dobrý skoky postavili na Dolní Moravě, Rychleby a Trutnov to je klasika, moc pěkný, ráj pro trailový ježdění. Každý má něco. Mě by nebavilo jezdit jen na jednom místě, získal jsem přehled. Sám trénuju na dirťáku v Libčicích na pronajatém pozemku, hodně toho odjezdím ve skateparcích a bikroskách, na endurovým kole 160/160 si odjedu na traily kolem Prahy.

Vyzkoušel sis nová kola, biky, e-kola nebo gravely?

To snad ani ne, znám je, loni už jel i cyklokrosové závody. Spíš jsem poznal dobře aktuální modely Specialized všeho druhu a to je dobrý, můžu o nich něco říct. Ráno jsem dostal nový kolo z dodávky, takže bylo těžší se s ním hned srovnat, to bylo trošku stresující, zpočátku náročnější. Ale za pět minut jsem si zvyknul.

Součástí pořadu je i servisní rubrika s Kolofixem. Ty si servis kola uděláš sám?

Toho jsem se já už neúčastnil. Základní věci zvládnout musím, nějak to vždycky dotlačím – vyměnit lanko, dotáhnout dráty… Ale radši si nechám udělat věci pořádně, jezdím do servisu Specialized v Jesenici.

Předloni jsi stihnul freeridovou show i silniční závod v Jižní Africe, ukázal se třeba na Glemmride v Saalbachu. Jak to máš se závody teď v divné době?

Loňský rok začal ještě dobře. Byl jsem devátý na Crankworx na Novém Zélandu, chtěl jsem odjet celou tu sérii, ale přišel covid a já tam zůstal tři týdny navíc. Kanadu pak zrušili, Innsbruck bez diváků jsem nemohl právě pro tohle natáčení. Dodělal jsem aspoň v klidu školu a státnice z informatiky na jaderce. Letos se chystám na Crankworx do Innsbrucku a dál uvidím. Pojedu českou enduro sérii, to si chci nějak rozumně vyzkoušet. A pak budeme točit další videa na dirťáku i větším freeridovém kole, kam chci z toho malého přetáhnout nějaké triky. Nejpozději příští rok už to snad všechno půjde zase normálně.

Ještě pro úplnost, jak jsi na tom se skialpy, na které jsi navázal za bikerskou komunitu?

Já se zimy neúčastním, maximálně jsem trochu chodil na běžky, ale to už jsou taky tři roky. Snažím se sněhu vyhýbat, nenašel jsem si k němu vztah. Když můžu jezdit na kole celý rok, tak se o to snažím. Když to nejde doma, vyjedu do tepla. Nakonec mě to pak už ani neláká štrachat se někam do hor, pořizovat novou výbavu, učit se další věci. Omlouvám se všem skialpistům, ale seriál jsem viděl, líbilo se mi to. Bylo to moc hezky natočený.

Po trailech přes hory

producent, produkce: Seven Days Agency

kamera: Fullface productions (Štěpán Romanov, Martin Vrbický), foto Jan Kasl

reportér Jiří Hölzel

Začne se vysílat 8 dílů – 17/4 11.50 ČT4

  1. Broumovsko a Trutnov trails
  2. Ústeckoorlicko a Peklák
  3. Rychlebské hory a stezky
  4. Krušné hory a Plešivec
  5. Dolní Morava
  6. Jeseníky a Kopřivná
  7. Lužické hory a Tanvaldský Špičák
  8. Beskydy

Foto: archiv Seven Days Agency

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *