Klikněte pro hledání

Kola

Mur de Glasberg ožije opět v krušnohorském Kraslickém šípu. Pokračuje RoadRace

Sdílet

Po roční pauze zaviněné vlekoucí se přestavbou mostku na Tisové se druhou květnovou neděli vrací Kraslický šíp. Jarní krušnohorská klasika, letos čtvrtý podnik seriálu RoadRace, obnovuje navíc po dvou letech tradiční sobotní závod do vrchu. Vydejte se tedy na Kraslické dny cyklistiky!

„Přípravy jsou v plném běhu, dolaďujeme detaily, aby všechno dopadlo co nejlépe,“ hlásí ředitel závodu Petr Novák. „Silnice po nepříliš těžké zimě vypadá slušně v rámci možností. Ten opravený kousek je samozřejmě lepší. S předpovědí počasí jsme opatrní, pořád se mění, čekáme,“ dodává.

Pojede se tedy na klasickém okruhu z Kraslic přes Stříbrnou a Bublavu znovu do Kraslic, 14,5 km celkem šestkrát. Tedy dohromady 87 km s převýšením 1410 metrů se třemi vrchařskými prémiemi a dvěma dalšími oceněnými průjezdy městem. „Ten okruh vypadá jednou v pohodě, ale potřetí už ho cítíte a počtvrté a dál ani nemluvím,“ usmívá se ďábelsky šéf. Však se závěrečnému asi 1,5 km dlouhému stoupání přezdívá Mur de Glasberg podle Mur de Huy na Valonském šípu! A ještě jedna jazyková vysvětlivka – název Kraslice nepochází od velikonočních vajec, ale od původního německého jména obce Graslitz, což se nám s tím Glasbergem nakonec pěkně rýmuje.

Velkou motivací se netají oba předchozí vítězové Michal Kollert a Petr Fiala, kteří posílili tým Integray L27 (dříve Xeelo) o Roberta Hulu, bývalého člena širší cyklokrosové špičky z Kolína, a Tomáše Gdulu, bratra chodeckého olympionika Lukáše, který také slušně závodí na kole. „Konečně očekávám jiný závod než jen proti velkým týmům ATT a Elkovu. Asi si to rozdáme s Lawi Stars (Brňák s Endlerem a spol., kteří ovládli Pekla severu, pozn. aut.) a možná i dalšími, těším se pořádnou cyklistiku. Trať je tady čistě na výkon, ukáže se, kdo jak je připravený,“ očekává Fiala. Vlastní týmovou strategii úplně neodhaluje. „Budeme spolupracovat, to je jasné, neurčujeme lídra. V průběhu se ukáže, máme instinkt.“ Předloni tu vyhrál ještě v dresu Dukly Praha, na start si dojel 40 km z Chebu, odkud pochází, a první okruh jel vinou technických potíží na kole s kadetskými převody.

Fiala vítá i návrat závodu do vrchu, který jezdíval jako žáček, i když letos ho nestihne. „Pěkná časovka, pěkné prostředí,“ lituje neúčasti. Trať měří 2,7 km s převýšením 134 metrů, změřit síly na kratších distancích mohou i děti. Současný pořadatelský tým převzal po tříleté pauze 41letou tradici závodu od místní cyklistické party. Ideální time-plán na celý víkend!

„Hodně ubytování najdete na Bublavě 8 km daleko, spolupracuje s námi penzion U Pražáka,“ doporučuje ředitel Novák. „Přímo tady v Kraslicích pak penziony V horách a Krista. Tam bydlí skokani na lyžích, když jezdí na závody do sousedního německého Klingenthalu,“ dodává. Že by tedy přizval (příště) i Primože Rogliče? Přihlášky online jsou prodlouženy do půlnoci ze čtvrtku na pátek. Pokud byste rozhodli na poslední chvíli, půjde to i na místě těsně před startem.

Průběžné pořadí RoadRace 2024 po 3 závodech

Muži: 1. Brňák (Lawi Stars) 300, 2. Vencl 280, 3. Endler (Lawi Stars) 260, 4. Rozehnal (Rexonix/Kovo Praha) 257, 5. Šrajer (ML Tuning Varnsdorf) 240. Ženy: 1. Milec Jiřincová (TFD) 374, 2. Jiroutková (Lawi Junior) 226, 3. Jeřábková (Brilon) 219.

Reportáž z roku 2022 je zde.

Reportáž z RoadRace 24 z Pekel severu tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *