Klikněte pro hledání

Běhy

Orientační klasika mezi skalami a v dešti. Křivda doběhl mezi světovou elitou čtvrtý

Sdílet

Závěr Světového poháru v orientačním běhu na Kokořínsku proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority.

A stejně jako před dvěma lety na mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval zdejšími skalami nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser. Mezi ženami prvenství vybojovala Švédka Tove Alexanderssonová, která tu zvítězila v každém závodě, do kterého nastoupila, a s celkovými třemi vítězstvími se stala hvězdou druhého kola Světového poháru. Tomáš Křivda, který dlouho vedl, skončil na svém „oblíbeném“ čtvrtém místě. Vendula Horčičková si 7. místem doběhla pro své nejlepší umístění v individuálním závodě světového poháru.

Mentální prověrka v pískovcových městech

Pískovcová skalní města jsou naprosto unikátní terén, za kterým se k nám sjíždějí orienťáci z celého světa. I proto se pořadatelé rozhodli zakončit šampionát právě tady a připravili tratě v terénech, kde se střídají příkrá údolí s pásy skalních věží a srázů, mezi nimiž musí běžci prokličkovat, překonat prudké výběhy a seběhy a zároveň udržet soustředění na svoji trať.

Na běžce čekaly tratě s parametry budícími respekt, ženy se postavily na start závodu dlouhého 9,4 km s převýšením 720 metrů a 20 kontrolami. Na muže čekala trať dlouhá 12,9 km s 990 metry převýšení a 29 kontrolami. Pavel Kubát, stavitel obou tratí, řekl: „Je potřeba být velmi dobře připraven jak fyzicky tak i mentálně. Klasická trať je náročná sama o sobě, ale v tomto deštivém počasí, kdy v lese vše klouže, se náročnost ještě násobí”. K charakteru trati dodal: „Tratě nemají žádný extrémně dlouhý postup mezi kontrolami, protože by se tak primárně nabízelo běhat po cestách a závodníci by se tím vyhnuli těm nejhezčím místům. Některé postupy mají tedy spíše charakter krátké trati, abychom závodníků vždy otevřeli dvě až tři možnosti jak se ke kontrole dostat”.

Závod žen nabídl několik zvratových momentů. Ačkoliv Simona Aebersoldová startovala tři minuty před Tove Alexanderssonovou, byla po několika nevhodně zvolených postupech na desáté kontrole dostižena. Mnozí čekali, že vytvoří silný tandem a poběží spolu až do cíle, to se však nestalo. Zatímco Alexanderssonová na 13. kontrolu chybovala, Aebersoldová udržela chladnou hlavu, žádnou chybu již nepřipustila a do cíle doběhla několik vteřin před soupeřkou.

Celkovou ztrátu se jí však smazat nepodařilo a tak si Alexanderssonová v čase 77 minut doběhla pro třetí zdejší vítězství. Aebersoldová za vítězkou zaostala o necelé tři minuty, dalších 6 minut ztratila Sara Hagstromová na 3. místě. Sama vítězka následně přiznala: „Druhá polovina závodu se mi příliš nevydařila, jsem trochu zklamaná, protože na začátku jsem běžela opravdu dobře. S výsledkem jsem ale samozřejmě spokojená a závod mě moc bavil”.

Z Češek nejlépe dopadla Vendula Horčičková, která si 7. místem vylepšila své osobní maximum ve světovém poháru. Za zmínku opět stojí i výkon Anny Karlové, která ač věkem ještě juniorka, doběhla jen 7 vteřin za Terezou Janošíkovou a zajistily si tak 16. a 17. místo.

Mužskému závodu velmi dlouho vévodil Tomáš Křivda. „Začátky závodů vždycky chodím hodně rychle, navíc tam byly úseky, kde se dalo běžet naplno. Motivaci mi dodalo i to, že jsem doběhl Jannise Bonka, vítěze krátké trati,” říkal. Za polovinou závodu se však nevyvaroval chyby. „Mezi 18. a 19. kontrolou to bylo hodně technicky náročné, žádná volba se mi nezdála ideální. Bohužel jsem se v mapě překoukl a část postupu navigoval na 15. kontrolu. Naštěstí jsem si to uvědomil relativně včas a ztráta nebyla až tak markantní. Jinak to ode mne byl solidní výkon, který potvrdil, že se na klasické trati mohu rovnat s těmi nejlepšími”.

Pro vítězství si nakonec stejně jako při mistrovství světa v Čechách před dvěma lety doběhl Nor Kasper Harlem Fosser a potvrdil, že mu naše terény skutečně vyhovují. Druhý se se ztrátou těsně nad minutu umístil Matthias Kyburz ze Švýcarska. Dalších pět minut pak na třetí příčce ztrácel Švéd Gustav Bergman.

Velmi dobře běžel i Miloš Nykodým na 13. místě: „Dnes to strašně klouzalo a bylo to hodně na morál, síly jsem si ale rozložil dobře. Bohužel jsem třikrát nezvolil ideální postup, ztratil jsem tam několik minut”. Martin Roudný se měl v cíli jen o 12 vteřin horší čas než Nykodým a zajistil si tak místo 14.

Rakouská premiéra a teď vzhůru na horská kola

V sobotu si na krátké s orientačně náročnou krátkou tratí vedoucí skalnatým labyrintem v okolí Vysokého vrchu v Korcích u Dubé si nejlépe poradil Rakušan Jannis Bonek a doběhl si pro své první zlato ze světové akce. Naopak Tove Alexanderssonová bez překvapení potvrdila pozici lídra světového poháru a oslavila druhé vítězství v řadě. Z českých závodníků nejrychleji protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Janošíková na 6. místě.

Dámská trať jako by byla postavená speciálně pro švédské reprezentantky. Do první dvanáctky se jich probojovalo rovnou sedm. Mapově těžká trať a kopcovitý terén okolo pískovcových věží jim mimořádně seděl. Světová jednička Alexanderssonová si s tratí dlouhou 4,2 kilometrů poradila v čase 34 minut a 19 sekund. Druhá Švýcarka Simona Aebersoldová ztratila 1 minutu a o dalších 30 vteřin pomalejší byla Sanna Fastová, rovněž ze Švédska, na třetím místě.

„Běhat v pískovcových terénech mě moc baví, takže jsem si závod skutečně užila. Snažila jsem se na trať plně soustředit. Udělala jsem jen malinké chybičky ke konci, ale podařilo se mi splnit plán a zbytečně neriskovat”, svěřila se v cíli vítězka, která získala na mistrovství světa v Česku 2021 všech 5 zlatých medailí a svou vítěznou sérii tak v Česku nadále prodlužuje.

Tereza Janošíková se v cíli radovala ze 6. místa jen napůl: „Ze začátku docela slušné, makala jsem, co to šlo. Pak jsem si ale v náročném terénu trochu prošlápla kotník a k tomu asi nevolila nejlepší postupy, protože kolem půlky závodu mě začala dobíhat Švédka Fastová. Před druhou televizní kontrolou jsem si ještě bohužel vrazila nějakou větvičku do oka a musela krátce zastavit. Tam mě Švédka doběhla úplně a do cíle už jsme běželi v tandemu”. Velmi dobrý výkon podaly i další české závodnice – Denisa Kosová na 13. a Vendula Horčičková na 18. místě. Za zmínku však stojí i 34. místo Anny Karlové, pro kterou byl závod premiérou na světovém poháru, a rovnou si v něm zajistila první body.

V mužích se očekávala především bitva medailistů z mistrovství světa, přesto finální pořadí v cíli mnohé překvapilo. I přes celodenní vytrvalý déšť byla aréna v Korcích zaplněna více než tisícovkou diváků z doprovodných závodů KWAK Czech O-Tour a jejich povzbuzování propuklo v bouřlivý potlesk, když se na doběhu do cíle objevil rakouský závodník Jannis Bonek. Ten své zemi doběhl pro historicky první vítězství na světovém poháru. Před třemi

týdny sice získal bronz na mistrovství světa ve Švýcarsku, ale že by někdo mohl porazit všechny silné Švédy či Švýcary se považovalo za nemožné. Jannis Bonek zvítězil na 5,1 kilometrů dlouhé trati v čase 37 minut a 4 sekundy s náskokem 37 vteřin před Švédem Albinem Ridefeldem. O dalších 6 sekund zaostal úřadující mistr světa Švýcar Matthias Kyburz. „Je to absolutně neuvěřitelné,” radoval se v cíli 24letý Bonek. “Na trati jsem se cítil velmi dobře. Neměl jsem žádnou speciální strategii, při volbách postupů mezi kontrolami jsem následoval instinkt a zkušenosti. Bylo to velmi těžké, spousta kamenů, rychlé seběhy

svahů, ale užíval jsem si to. Do Česka jsem přijel již v pondělí, vynechal jsem sprintové závody a připravoval se právě na tuto krátkou trať. A vyplatilo se.” Vedoucí muž světového poháru Nor Kasper Harlem Fosser skončil po minutové chybě na 8. kontrole na 4. místě.

Z Čechů se nejvýše umístil na 16. příčce Miloš Nykodým, který se bohužel marně pokoušel zopakovat své vítězství na světovém poháru u hradu Valdštejn v roce 2018: „Necítil jsem se nejsilnější, ale nebylo to zlé. V této oblasti prudkých svahů je těžké odhadnout ten nejlepší postup. Doufal jsem v lepší výsledek”. Česká jednička Tomáš Křivda vystartoval velmi dobře, bohužel při postupu na 7. Kontrolu udělal obrovskou chybu a závod raději ukončil, aby takticky pošetřil síly na nedělní závod na klasické trati.

Závěrečné třetí kolo Světového poháru se uskuteční v Itálii poblíž jezera Garda. Jde zároveň o Mistrovství Evropy ve sprintových disciplínách. Elitní orientační běžce nyní v Česku vystřídají orientační cyklisté, protože již za dva týdny, od 19. do 26. srpna se v Jičíně koná mistrovství světa v MTBO. Z loňského ve Švédsku Češi přivezli dva tituly mistra světa, dalších pět individuálních medailí a čtyři bronzové medaile ze štafet. Jak se jim povede na domácí půdě? Více informací na wmtboc2023.cz.

Zpravodajství z krátké trat je zde.

text: Alena Dlabajová, foto: Petr Kadeřávek, Tomáš Bubela, Petr Háp, Jiří Čech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *