Klikněte pro hledání

Cesty

Fjällräven Kaipak. Kalhoty na celou nezimu

Sdílet

Už se nám to dávo zlomilo s počasím, Zima už zavile nešlehá ostrým větrem, ledovými provazy deště a nočními mrazíky, Jaro ji svým slunečním svitem sežehlo až do místy tropického Léta. Tudíž je třeba aktualizovat šatník. Tam dole přišel čas kalhot Fjällräven Kaipak, který v této podobě pro velký úspěch vyrazil už do třetí sezony.

Kaipak je pro svoji univerzálnost ideálním modelem na první seznámení s kalhotovou nabídkou od Polární lišky, ikonické švédské outdoorové značky. Výborně funguje v akci v divočině, ale i při každodenním použití a vůbec se nemusíte bát vydat se v něm do města. Jsou určeny pro nezimní měsíce, až překvapivě pohodlně se v nich cítíte i v teple i pokud obvykle dáváte přednost kraťasům. Sedí, nestahují okolo kolen a snad i zlehounka chladí. Naopak i v zimě poslouží se spodkami, ale jistě nejsou to extrémní gatě do sněhů. Proto patří do řady Keb, to je první stupeň „přírodní zatíženosti“. V modelu Kaipak najdete i bundy nebo batohy, aby vám to pěkně pasovalo.

Základem know-how Polární lišky je tady G-1000, hustá tkanina z polyesteru a bavlny (65:35%) s použitím grónského vosku odolná záludným zkouškám počasí, ale i třeba komárům. Chrání i proti UV záření, mimo jiné. Postupně se vyvíjí už od roku 1968 a sami „liškaři“ teď tvrdí, že se správnou péčí vydrží věky. Což znamená, že si ji můžete sami i „dovoskovat“ – návod najdete natištěný zevnitř na kapse. Naopak vypráním vosk odstraníte a zvýšíte prodyšnost. To podle aktuálního využití. Navíc poslední dobou se přechází postupně na jeho Eco verze z recyklovatelných materiálů. Fjällräven dostal loni švédskou cenu za nejudržitelnější oděvní produkci (Sustainable Brand Index), vybíralo se ze 1400 značek.

Praktická zkušenost z celodenního pobytu/pohybu ve vlhké mlze s deštěm ve výšce přes dva tisíce metrů jihoalpského bloku nad Ahrntalským údolím v Jižním Tyrolsku: se základním provoskováním od výrobce vydržely deset hodin bez propuštění vody. Zároveň dokázaly odvést přirozenou vlhkost ze zapocení z výkonu. Pouze v dolní části, která se navíc rousala mokrou travou, došlo k promočení, které však nemělo vliv na funkci ani podobu materiálu. Podržel tvar i tuhost, nelepil se, nestudil. A pak zhruba za dvě hodiny, ještě stále venku už za příznivějších podmínek, doschl.

Mají zvýrazněný pas, to znamená trošinku vyšší, aby stabilně seděl. Nemusíte se bát stažení, protože strečový panel je veden po obvodu beder od kapsy ke kapse. Druhý pak míří z rozkroku na vnitřní stranu stehen a zadní stranu kolen. Poutka na pásek – ideálně sem sedí textilní Fjällräven Canvas Brass se zaklapávací přezkou – doplňují vpředu další menší poutka na možné drobnosti, kdo je zvyklý – klíče, baterka, kudlička. Dvě bokové kapsy slouží spíš na ruce, dvě kapsy na přední straně stehen mají zavírání, jedna na zip, druhá na dva druky.

Střih je veden „regular fit“, tedy trubky, spíše úzké, ale tak akorát, vyztužená kolena uzpůsobena ohyby pro pohyb, jeden najdete i na bocích. Tady opět rozhoduje pocitový vjem. U tohoto typu kalhot potřebujete být jistí, že sedí, neomezují v pohybu ani při náročnějších operacích jako je zakleknutí při skládání materiálu nebo protahování se úžlabinou či mezi stromy, anebo vysoký rozsah třeba při zdolávání skály apod. Naopak spodní část je mírně širší, aby šla případně přetáhnout přes vyšší boty, případně sundávat přes ně. V dolní manžetě je stahovatelný popruh a taky háček na boty, chytře schovaný v kapsičce, aby nezachytával tkaničky, když nemá, při běžném pohybu.

Drobné perfektně vyladěné zaslouží zmínku, ať už vnitřní kapsička v kapse, všude jemně a pevně začištěné švy, tak kožené logo Polární lišky anebo švédská vlaječka jako designový „domicil“. K dispozici je i dámská verze kalhot s akcentací ženských střihových priorit. Tady stojí za připomínku originální technické legíny Abisko Trail Tights, ale to už zase třeba příště…

Fjällräven Kaipak

outdoorové kalhoty

materiál: stretch (63% polyamid, 26% polyester, 11% elastan), G-1000 Eco

váha: 440 gramů

barevné kombince: modrá/černá, šedá/černá, olivová, černá

cena: 4690 Kč

foto: Michal Beránek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *