Klikněte pro hledání

Kola

Dva v jednom. Lawi Tour Classic zve silničky i gravely

Sdílet

Čerstvou nabídku dává třináctý ročník Lawi Tour Classic, oblíbené prašné klasiky na konci prázdnin, letos v neděli 27. 8. Vybrat si můžete buď stokilometrový silniční závod s více či méně, jak pro koho, oblíbenými „pavé“ sektory, tradiční součást RoadCupu. Anebo speciální 75kilometrovou gravel verzi, ta se započítává zase do Gravel Bohemia tour.

„Gravely mě baví, máme tady krásná místa, kde Bedřich Smetana složil Mou vlast, a já je chci ukázat cyklistům. Na silničky už by to bylo moc náročné, víc terénu, proto mi přišlo nejlepší tratě oddělit,“ vysvětluje ředitel závodu Radek Beneš. Gravelisti zamíří i na část legendárné cyklokrosové trati v Holých Vrších.

Epicentrum zůstává u zámku ve Vinařicích u Dobrovic. Na silnici vyrazíte (v 10.30) obráceně oproti minulosti, pak se trať vrací do „starých kolejí“. „Máme tam o jeden kopec míň, taky proto, aby se silničky nepotkaly s gravely (ti jedou o pět minut později, pozn. aut.). Zato přibyl jeden náročnější sektor ve Vrbičkách u hřbitova, asi kilometr a půl před cílem, tam se ještě dá na drobném štěrku chytit defekt,“ dodává.

Jaký rozměr plášťů tedy na novou trať v aktuálních podmínkách doporučuje? „Silnice se dá objet na 25 i 28 mm, ale se 30 mm asi půjdeš nejlíp naproti, že to přejedeš. Gravelisti mají povoleno od 32 mm, optimální bude podle mě 37 mm a výš,“ uvažuje. Může se jet i na cyklokrosovém kole, ale s danou šíří plášťů (od 32). Ale pozor, zůstává silniční provoz, pořadatelé pohlídají křižovatky, doprovodná vozidla vypomohou pouze silničnímu závodu.

Ještě do 19. srpna máte startovné (za 450 Kč) i se stravenkou. „Potřebujeme připravit jídlo s rezervou. Bude to pasta bar s omáčkou jako loni, to nejlíp funguje. Co se týká piva, v areálu startu a cíle se nabídce meze nekladou,“ láká ředitel. Opět chystá soutěž o nejlepší fanskupinu, který loni získali Loučenští. Garp z Bakova nad Jizerou dává sud, k tomu i lahve se speciální etiketa pro nejlepší.

A jak to vypadá s účastí? Po volnějším létě se závodní program v závěru prázdnin rozjíždí L´Etape Slovakia, po ní Lawi Tour Classic. Chystá se jablonecká nezmarka Pavla Havlíková a mladí cyklokrosaři z mladoboleslavského Brilonu i z Hlinska, ti ještě váhají s volbou kola. Správně míří tam, kde bude větší konkurence.

Loni vyhrál ve své blátivé a nejen díky úvodnímu karambolu Luboše Pelánka divoké premiéře Filip Adel (Superior). Už loni jel na X-Roadu, což je endurance kolo, jakýsi hybrid silničky a gravelu a tím tedy jaksi předznamenal letošní ředitelskou volbu. Ženám kralovala Nikola Nosková týden po evropském šampionátu v Mnichově 16. absolutně.

Loňská reportáž je zde.

Jak vypadal poslední závod RoadCupu, se dozvíte tady.

Foto: Lawi Tour

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *