Klikněte pro hledání

Běhy

Porazit tak Švédy… Skvělé stříbro pro českou štafetu ve světovém poháru orientačních běžců v České Lípě

Sdílet

Světový pohár v orientačním běhu se po pěti letech vrátil do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v České Lípě, kterého se zúčastnilo 128 mužů a 128 žen z 28 zemí, přinesl překvapivé výsledky. Čechům se první závod poměrně podařil. Z osmi mužů skončilo hned pět v nejlepší světové třicítce.

Náběh do zavřené hradní brány sebral Křivdovi stupně vítězů

Tomáš Křivda, česká jednička a stříbrný sprinter z loňských Světových her v Americe, měl obrovskou motivaci uspět také na domácí půdě. Závod začal perfektně a prvních sedm kontrol byl ve vedení. Avšak poté u zříceniny hradu Lipý špatně přečetl mapu a drobně chyboval. I tak do cíle doběhl na skvělém pátém místě.

„Hned od začátku jsem do toho dupal. Věděl jsem, že stavitel trati Petr Karvánek z České Lípy připraví trať plnou výzev, ale na druhou stranu je to náš český terén, který by nám měl sedět. Hned při prvním podívání do mapy bylo jasné, že to bude pěkný závod. Mapu jsem stíhal číst dobře a nikde neváhal, ale bohužel po výběhu z hradu jsem naběhl do zavřené brány, což mě stálo deset až dvacet vteřin, které hodně mrzí. Jako před čtrnácti dny na mistrovství světa jsem skončil pár vteřin za medailí, ale další šance přijdou.“

Vyzdvihl i atmosféru závodů na domácí půdě: “Domácí atmosféru si hodně užívám, přestože cítím tlak vybojovat dobré výsledky. Když mi na trati občas někdo zafandil, vlilo mi to další síly do žil a bylo to super”.

Podobně skvěle jako Křivda rozběhl závod Jakub Glonek. Po Tomášově chybě u hradu převzal vedení v závodě a držel české naděje na vítězství až do poloviny závodu. Bohužel v klášterní zahradě udělal obrovskou mapovou chybu a do cíle doběhl až na 24. místě. Daleko od svého snu vylepšit si výsledkové maximum z mistrovství světa v Česku v roce 2021, kde skončil devátý.

Téměř bez chyby ale naopak běžel celou trať teprve dvacetiletý junior Jakub Chaloupský. Letos dvojnásobný juniorský mistr světa, který při své premiéře mezi dospělými doběhl na výborném 17. místě: „Musím říct, že to byl jeden z mých povedenějších závodů. Plynulost běhu jsem měl skoro excelentní a nikde jsem se nezastavoval. Sice jsem u hradu nezvolil úplně ideální volbu a stálo mě to několik vteřin, ale dnes byla důležitá hlavně plynulost a rychlost běhu a to se mi povedlo, jsem spokojený”.

Skvělý závod a obrovskou radost v cíli vyzařoval vítězný Ralf Street z Velké Británie. Jak sám říká, povedl se mu skvělý závod na skvělé trati a doběhl si pro své první světové vítězství. O 14 vteřin porazil Švéda Gustava Bergmana a jen o vteřinu pomalejší byl třetí Belgičan Yannick Michiels.

Mezi ženami si pro vítězství doběhla Tove Alexanderssonová, která po úvodní chybě dokázala srovnat koncentraci a i přesto, že ženám na konci startovního pole nepřálo počasí a vytrvale pršelo, zvítězila s velkým náskokem 35 vteřin před druhou Švýcarkou Natalií Gemperleovou. Třetí pak byla Švédka Sara Hagstromová.

Nejlepší z českých závodnic byla Denisa Kosová, které dnes její výkon vynesl pátou příčku a je to tak její nejlepší výsledek v individuálním závodě světového poháru: „Závod byl moc pěkný, celou dobu bylo co řešit. Udělala jsem pár zaváhání, ale celkově jsem spokojená”.

Skvěle zaběhla i devátá Tereza Janošíková, stříbrná medailistka ze Světových her z Ameriky: „Makala jsem, co to šlo, bohužel kvůli dešti jsem uklouzla už u první kontroly a pak vybrala špatný postup směrem k druhé kontrole. Zbytek trati jsem ale bojovala na maximum”.

Česká štafeta vyběhla z třicátého až na druhé místo

Světový pohár v orientačním běhu ve čtvrtek pokračoval napínavým závodem sprintových štafet. Aréna závodu, stejně jako při středečním sprintu, byla umístěna v českolipském Městském parku. Nejen slunečné počasí, ale i spojení Světového poháru s etapou seriálu pro veřejnost Kwak Czech O-Tour nalákalo do arény přibližně 1300 diváků, kteří od začátku vytvářeli senzační atmosféru.

Na světovém poháru má každá reprezentace možnost nasadit až čtyři týmy, což přináší mnohem vyrovnanější a napínavější průběh. Na start se tak postavilo celkem 59 smíšených štafet z 23 zemí. Rozbíhání závodu sprintových štafet náleželo tradičně ženám, na které dvěma úseky navázali muži, aby celou štafetu přinesla do cíle opět žena.

Za první českou štafetu závod rozbíhala Denisa Kosová, která ve středu všechny překvapila pátým místem ve sprintu. V týmovém závodě už to tak ideální nebylo a česká závodnice, která stále nemá za sebou problémy s kotníkem, výrazně ztrácela. V cíli předávala se ztrátou těsně nad dvě minuty na 30. místě a na Jakubu Glonkovi s Tomášem Křivdou bylo, aby české barvy vynesli zpátky vzhůru. A dařilo se.

Glonek, který ve sprintu vedl po prvním mezičase, předbíhal jednoho běžce za druhým: „Závod byl velmi rychlý, trochu zamotaný a plný lidí, ale byla to sranda, moc jsem si to užil”. Zároveň vyzdvihl náročnost tratě, kde plno postupů mezi kontrolami nabízelo velké množství voleb: „Postup na čtvrtou kontrolu, byl hodně dlouhý. Šel jsem cestou, kterou jsem v mapě viděl jako první a myslím, že to rozhodlo, protože jsem zde na některé soupeře získal náskok”.

Na Glonkův výkon navázal ve sprintu pátý Křivda, který štafetu vytáhl z osmnácté na osmou příčku: „Vím, že jsem ve sprintových štafetách měl v minulosti problémy udržet chladnou hlavu, ale dnes jsem byl mentálně v klidu. Kolem sebe jsem měl Novozélanďana Tima Robertsona nebo Nora Kaspera Fossera a fyzicky jsme si hodně pomohli. Když mě při průběhu arénou hnal burcující dav, byl to skutečně nádherný zážitek, na který budu dlouho vzpomínat. Ještě lépe by se na závod vzpomínalo, pokud by se Terce povedlo závod dokončit na dobré pozici a mohli jsme si oslavy užít s domácím publikem.”

Přání se splnilo. Tereza Janošíková šla od startu do cíle kontrolovaný závod, kolem soupeřek se doslova prohnala a po závěrečné kontrole ještě předběhla švédskou štafetu v souboji o celkové druhé místo. „Je krásné porazit Švédsko. Na finiš jsem byla připravena, ale nakonec k němu ani nedošlo,“ řekla v cíli. „Životní výsledek,“ doplnil ji Jakub Glonek. Nutno ještě dodat, že jak Křivda, tak i Janošíková byli nejrychlejší ze všech závodníků na svém úseku.

Švédům scházela Tove Alexanderssonová, která se rozhodla raději šetřit na lesní závody. I přesto však na start postavili velmi silný tým. Gustav Bergman, stříbrný ze včerejšího sprintu, se však dopustil série chyb, které se již nepovedlo dohnat a doběhli si tak pro bronzovou příčku. Zlato s velkým náskokem náleželo Švýcarsku.

Kromě sprintových štafet dnes proběhl také první doprovodný závod pro veřejnost pod názvem KWAK Czech O-Tour s téměř 1500 závodníky a závod pro VIP, kterého se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta: „Je to skvělá zkušenost. Když člověk vidí profíky, jak běží v televizi a pak si to sám vyzkouší, tak pochopí že to vůbec není jednoduché”.

Výsledky štafet: 1. Švýcarsko 66:32 (Aebersoldová, Hadorn, Kyburz, Roosová), 2. Česko 67:47 (Kosová, Glonek, Křivda, Janošíková), 3. Švédsko 67:54 (Hagstromová, Gustafsson, Bergman, Bjessmová)

Zbývající program 2. kola světového poháru v orientačním běhu

sobota 5. srpna 2023 krátká trať Korce u Dubé

neděle 6. srpna 2023 klasická trať Korce u Dubé

Pozvánka na celý světový pohár je zde.

Text: Alena Dlabajová, Foto: Tomáš Bubela, Petr Kadeřávek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *