Klikněte pro hledání

Běhy Cesty

Osvěžení v horách ve Stubaitalu. Vydejte se ve stopách mistrovství světa v horském a trailovém běhu!

Sdílet

Světový šampionát v horském a trailovém běhu, který nedávno proběhl v tyrolském Stubaitalu může inspirovat k (nejen) běžeckému výletu nedaleko českých hranic. Co všechno tam najdete, třeba i později v létě – ke kvalitímu tréninku nebo jen vyvětrání rodinky?

Stubaital, vzdálený pouhých dvacet minut jízdy autem od Innsbrucku, nabízí spoustu přírodních zákoutí a příležitostí k chladivému osvěžení: Stubaiský ledovec, Schlick 2000, Elferbahnen Neustift, Serlesbahnen Mieders i samotné údolí. Ať už zvolíte odpočinkovou panoramatickou túru, vysokohorské dobrodružství, tematickou stezku plnou objevů nebo několikadenní dálkovou túru po Stubaiské vysokohorské stezce.

Návštěva Stubaiského ledovce je překvapivá, všestranná a velmi působivá. Vyhlídková plošina Top of Tyrol je díky lanovkám Eisgratbahn a Schaufeljochbahn snadno dostupná a slibuje úchvatné výhledy. Ve výšce 3 210 metrů nad mořem budou mít milovníci přírody v zádech chladivý vánek a u nohou jim bude ležet více než sto třítisícových vrcholů. Zastavit se a načerpat energii můžete uprostřed horské scenérie Stubaiského ledovce třeba 30. července i na workshopu ledovcové jógy.

Připravena je tu stezka Gletschersteig vedoucí kolem pestrého rašeliniště, ledovcových morén a vodní nádrže až k horní stanici lanovky Eisgrat s vysokohorským hřištěm Mammut, které nabízí nádherné panorama a vybízí k lezení, hraní a klouzání. Ideální zastávkou na občerstvení je restaurace Eisgrat se sluneční terasou, kde se podává tyrolská kuchyně a grilované speciality. Tip pro rodiny: Děti do deseti let mohou v doprovodu platícího rodiče využívat lanovky zdarma. Letní provoz na Stubaiském ledovci začíná 1. července.

Schlick 2000 nad Fulpmesem a Telfesem, rámovaný pohořím Kalkkögel, vás nadchne nedotčeným horským světem a úchvatným panoramatem. Pro fascinující výhled na Stubai stojí za to udělat si výlet do přírodní scenérie Gletscherblick nebo Gschmitz. Zhoupněte se na houpačce a vychutnejte si pohled na Serles, Elfer, Habicht a Pinnistal.

Na přírodní naučné stezce a „večerní pastvině“ Abendweide se střídá stinné stromoví a pestré květinové koberce. Děti si mohou užít honičku na Stezce disků nebo se společně vydat na cestu za pokladem na Stezce stromových domů, kde se sbírají indicie v sedmi různých stromových domcích. Vzrušení i akci pro malé i velké nabízejí také via feráty v Alpském zážitkovém parku. Začátečníci, pokročilí i ambiciózní horolezci zde mohou zdolávat skály nebo svištět od vrcholu k vrcholu na zipline dráze.

Na hoře Elfer v Neustiftu trůní největší přístupné rovníkové sluneční hodiny alpského regionu. Toto místo slouží jako vyhlídka na Stubaital a zároveň jako výchozí bod pro fantastické túry, jako jsou Geh-Zeiten-Wege – tři tematické stezky Sonnenzeit, Blütezeit a Steinzeit, věnované různým přírodním cyklům.

Milovníci akční a sportovní dovolené najdou na skalních věžích Elferu feráty a záludné horolezecké trasy nebo se mohou vydat do údolí po MTB sjezdových trailech EinsEinser a ZweiZweier. Paraglidisté zase využijí termiky a snesou se dolů do Neustiftu na paraglidu. Region nabízí ochutnávkové kurzy a tandemové lety pro profíky i začátečníky. Ti, kteří se hor nemohou nabažit ani po celém dni na vzduchu, mohou každé pondělí využít provoz lanovek až do 21.30 a užít si večerní jízdu s Elferbahnen.

V areálu Serlesbahnen v Miedersu na vás čeká horká novinka: přírodní zážitková stezka King Serli´s Naturerlebnispfad s osmi interaktivními stanovišti, kde se děti hravou formou seznámí s místní přírodou a horským světem. Na stanovištích mohou sbírat razítka do speciálního pasu objevitele a následně jej vyměnit za krabičku objevů krále Serliho. O osvěžující odpoledne na horách se i letos v létě postará Serlespark s areálem pro vodní hry, šiškovou skluzavkou a jízdou na vorech. Vláček Serleszug vás doveze ke klášteru Maria Waldrast a zpět do údolí se svezete po oblíbené letní sáňkařské dráze, která vede čtyřiceti zatáčkami lesem a loukami.

Samotné údolí Stubaie poskytuje kulisu pro širokou škálu letních aktivit. Požitkáři a milovníci přírody mohou objevovat specifika tohoto regionu a odpoutat se od všedních dní na pěších túrách. Ve třech etapách lze zažít jedinečné vysokohorské lokality a různé projevy vody na stezce WildeWasserWeg. Burácející vodopád Grawa poskytuje zdraví prospěšnou svěžest a léčivé účinky jemné vodní mlhy. Dravé peřeje Ruetzského kataraktu zase působivě ilustrují sílu vody. Obohacující a osvěžující je i návštěva devíti stubaiských horských jezer.

Stejně jako 7 Summits, tedy sedm majestátních vrcholů Stubaie, a mnohé další přírodní lokality jsou to místa, která nabíjejí energií a zároveň na nich můžete sbírat razítka do outdoorového pasu. Díky mobilní aplikaci SummitLynx vám k tomu stačí jen smartphone – všechna potvrzení o dosažení turistických cílů tak budete mít vždy u sebe. Dovolená ve Stubaitalu bude ještě vydařenější se Stubai Super Card, která zahrnuje mimo jiné bezplatné jízdy autobusem a lanovkou.

Více informací na www.stubai.at

Foto: TVB Stubai Tirol

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *