Klikněte pro hledání

Cesty

Přijede Messnerův syn, pražský Mezinárodní festival alpinismu se vrací

Sdílet

Simon Messner, syn věhlasného jihotyrolského alpinisty a dobrodruha, vystoupí s filmem a přednáškou Tradiční alpinismus na Mezinárodním festivalu v alpinismu v Praze, Ten se vrací po tříleté covidové pauze 25. až 27. listopadu do Slovanského domu.

Jeho vztah s otcem ve 32 letech „není jednoduchý,“ jak loni sám přiznal v rozhovoru pro web svetoutdooru.cz. V dětství mu dokonce „hory stínily ve výhledu do krajiny a chtěl utéct do Ameriky, kde mají obrovské širé pláně.“ Lézt začal někdy v šestnácti letech. „Co skutečně znamená lezení, umí v naší rodině nejlépe posoudit (táta) Reinhold. Když jsem začal lézt severní stěny, jednou mi řekl, že to neumím, ať se na to vykašlu. Ale já jsem se rozhodl, že to dělat budu. Pro sebe,“ říká Simon Messner v posledním filmu, který natočil. Vede totiž společnost Messner Mountain Movie GmbH a stará se o farmu v horách, miluje běhání.

Ale k tomu od roku 2008 uskutečnil víc než 60 prvovýstupů, ten poslední letos v červnu, Semifreddo v Punta Aurelia v Pordoi s Martinem Siebererem. „Padesát let po tragédii jsme s otcem vyjeli na Nanga Parbat. Bylo to brutálně krátké dobrodružství, které se mi vypálilo do mozku,“ připomíná další zážitek. Máme se na co těšit… Ostatně Reinhold Messner se objevil na festivalu dvakrát.

„Motivem pro vznik festivalu bylo setkávání legend a osobností z celého světa,“ vzpomíná na první ročník v roce 2004 jeho zakladatel Ladislav Jirásko. Už tehdy přijel Heinz Zak, bude tu i nyní… Stejně jako Peter Habeler s novým filmem. Messnerův parťák na historickém Everestu, čerstvý osmdesátník, se právě oženil a denně stále vyráží do kopců v Zillertallu.

„Za ta léta se nám to snad podařilo, scházel se tu celý svět. Navíc tu vznikla řada společných projektů, z nichž nejvíc vidět byl asi The Down Wall Yosemite právě Zaka s Adamem Ondrou. Už před jedenácti lety jsme tady vytvořili Alpin Extreme Team ještě s Lucií Hrozovou, Radkem Jarošem a později Márou Holečkem,“ dodává Jirásko. Alpinismus je totiž podle něj nejen pohyb, ale i historie a kultura.

Její součástí je i Radek Jaroš, jeden ze dvou (s Messnerem) nebo tří – což dosud nepotvrdilo ani himalájské informační centrum – dosažitelů Koruny Himálaje i Koruny světa. Těsně před covidem se vydal ještě za 15 nejizolovanějšími vrcholy (psali jsme zde), ale tenhle projekt mu brzdí dosud platící cestovatelská omezení. „Vracím se ke skalám, hraju golf,“ usmívá se Jaroš, který představuje novou knihu Jižní polokoule naší koule s reportážemi z Koruny světa, i tradiční kalendáře na příští rok.

Předběžný program festivalu vypadá takto: V pátek se objeví mj. Jan Venca Francke, Anna Hanuš Kuchařová a Tamara Lungerová. V sobotu pokračují Daniel Polman, Radek Jaroš, Heinz Zak, Simon Messner a Peter Habeler. V neděli se pak ukáží Jan Trávníček, Radek Groh, Roger Schäli, Josef Šimůnek a Marek Holeček. Bude tu veletrh, výstavy i autogramiády. V české premiéře se představí třeba film Dosáhli až na nebe o nedávné tragické smrti tři špičkových horolezců Davida Lamy, Hansjörga Auera a Jessieho Rosskeleyho na Howse Peaku. Základní vstupné na kompletní line-up činí 300 korun, členové Alpenvereinu ho mají za 100 Kč.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *