Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Švýcarské hory otvírají nekonečný zimní stadion

Sdílet

Ani v covidových časech neodradili turisty drakonickými a často nesmyslnými omezeními. Teď věří, že i v navrátivších se „normálních“ časech to návštěvníci ocení. Jak se chystá na letošní zimu Švýcarsko?

Nabízíme vám pár tipů a novinek, kterými můžete zpestřit své výpravy na sjezdovky, běžky nebo skialpy, nebo nejlíp při otestování všech alternativ zimních aktivit. Švýcarské hory jsou nekonečným stadionem.

Sněhové zásoby, skipasy… a za odměnu fondue

Na Schilthornu zahájí sezonu už 5. listopadu díky sněhové zásobě asi 95000 m3 ukryté v červnu pod Birgem pod speciální ochrannou vrstvou. Dvě plochy pokryla šesti až desetimetrová vrstva zakrytá izolačními deskami z tvrdé pěny, pěnovými rohožemi a zafixovanými těsníci páskou a navrch ještě bílou plachtou s okraji zahrabanými do země.

Na Aletschském ledovci připravují už od listopadu radovánky na ranním manšestru, která se nazývá First Track. Už v 8.15 se vydáte (téměř) sami lanovkou na Bettmerhorn a odtud se spustíte s doprovodem instruktora dolů. Za odměnu čeká snídaně v chatě Bättmerhitta.

Jungfrau Ski Pass obsáhne čtyři areály Grindelwald, Wengen, Mürren a Schilthorn jedním skipasem, zahrnujícím i cestu vlakem z Interlakenu Ost. Cena je 75 CHF pro dospělé, 45 CHF pro juniory, děti do 15 let lyžují v sobotu zdarma. Kleine Scheidegg otvírá už 26. 11., další areály v regionu začátkem prosince, sledujte čerstvé informace podle počasí. Proslulý sjezd Lauberhorn s nejdelší tratí světového poháru (a místy sklonem 42%) se pojede už zase s diváky 13.-15. ledna.

V Zermattu na Rothornu chystají lyžování za svitu měsíce, v jehož světle dostává Matterhorn a ostatní štíty v okolí ještě hrozivější rozměr. Vyznačená trasa vede k restauraci Cervo, kde se za doprovodu švýcarské lidové muziky podává sýrové fondue a bílé víno z Wallisu, doprovod vytvoří muži z Zermatt Piste Patrol. Hned na startu na Rothornu dostanete aperitiv, cestou ještě svařené víno. V Zermattu můžete pořídit flexi ski pass od 163 CHF v ceně 2 dnů platný na 4, 3/5, 4/6, 5/7 a 6/8. Matterhorn ski safari nabízí denní Zlatý program s převýšením až 12 500 metrů (a stříbrný přes 10 000 metrů), kdy nesjedete jedinou pistu dvakrát!

V Interlakenu nedaleko oblasti Jungfrau získáte při ubytování od dvou nocí za 40 CHF kartu, sloužící nejen jako skipas, ale i pro slevy v restauracích a na outdoorové aktivity.

Ve Val Müstair, odkud pochází legendární šampion Dario Cologna, chystají čtyřdenní běžkařské tréninkové kempy.

V Mürrenu u stanice lanovky Allmendhubel se od 1. ledna koná každý čtvrtek večírek se sáňkami a fondue. Vstupenka včetně jízdenky, zapůjčení výbavy i večeře stojí 35 CHF. Podobné akce najdete v mnoha dalších resortech, sledujte aktuální zpravodajství nebo web mojesvycarsko.com

Láká nový Jakobshorn, chystá se i Schilthornbahn

Na jižní straně Davosu na Jakobshornu (2590 m) s nádherným 360 pohledem na všechny strany v létě proběhla rekonstrukce druhého úseku lanovky. Lyžuje se tady, nebo i v zimě vyráží na pěší túry. Na silvestrovském (26.-31. 12.) hokejovém Spengler Cupu letos hraje Sparta, pokud byste si chtěli rozšířit sportovní záběr jako fanoušci.

Na Pilatus (2070 m) nad Luzernem jezdí zubačka celoročně, teď připravuje nový vlak. Od 18. Do 20. listopadu proběhne na vrcholu nejvýš položený adventní trh na světě. Připraveny jsou sněžnicové okruhy a 8 km dlouhý sáňkařský tobogan, ale stále i Dračí muzeum, odhalující tajemství mnoha legend, jimiž je hora opředena. Nocleh nahoře se zimnímu kulisami je také zážitkem, vybrat můžete vedle Bellevue *** i nový Pilatus Kulm ****.

Projekt Schilthornbahn 20XX, nejstrmější lanovky světa, bude dokončen příští rok. Skládá se z tradiční lanovky mezi Stechelbergem v údolí a obcí Mürren, která zvýší kapacitu na 800 osob za hodinu a plně zautomatizuje přepravu zavazadel. Pokračovat odtud bude lanovka Funifor do Birgu a Schilthornu s dvěma rovnoběžnými nosnými lany, která přispívají stabilitě ve větru.

Vánoční trh v Montreux je asi nejoblíbenějším svého druhu, kde si můžete užívat kouzelnou vánoční atmosféru (www.montreuxnoel.com). Koná se tu podél ulice Grand Rue a na nábřeží od 24. listopadu do 24. prosince.

Relais Chateaux Chasa Montana v regionu Silvretta/Samnaun/Ischgl nabízí 5* v 45 apartmánech a pokojích. Je nové rekonstruovaný a při veškerém luxusu tu ale dbají i na udržitelnost. Takže pokud hledáte opravdu vybrané služby, pak tady jste na správné adrese…

Do Švýcarska, jak jinak, vlakem… anebo letadlem?

České dráhy chystají od 13. prosince nový noční spoj s luxusními lůžky z Prahy (v 18.25 přes Ústí nad Labem a Děčín), dále na Drážďany a Basilej do Curychu (9.05). Tady můžete přestoupit a dojet pohodlně a rychle až do hor. Zpátky se jezdí z Curychu v 19.59 a v Praze jste v 9.35. Dále jezdí i noční linka přes České Budějovice a Linec do Curychu. Denní spoj vyžaduje přestup v Linci nebo ve Vídni.

Vyhlášený Bernina Express slaví 50. narozeniny. Za tu dobu si cestu s ním užilo přes deset milionů lidí z celého světa. Už od 31. října chystá vagóny s většími okny Bernina Panorama Winter. Projet si zejména úsek mezi Svatým Mořicem a Tiranem, který má status kulturního dědictví UNESCO, patří určitě za to. Polední přestávku doporučujeme v restauraci Alp Grüm, kam se jinak než vlakem nedostanete. Jezdí se každou hodinu, ale místa raději rezervujte předem!

Nejstarší zubačky Evropy vozí cestující z Vitznau na horu Rigi již od roku 1871. Některé lokomotivy a vozy z těchto prvních let byly s láskou a odbornou péčí zrestaurovány a nyní tak vlastní Rigi-Bahnen jeden z největších vozových parků historických kolejových vozidel na světě. Jízdní řád horského výletu se nabízí: 11:16 z Vitznau, 12:13 z Kaltbad a ve 12:34 příjezd na Rigi Kulm. Tyto speciální jízdy je možné zarezervovat na 29. 1. 2023 nebo 26. 2. za cenu 89 CHF. V nejstarším elektrickém ozubnicovém vagonu světa z roku  1911 si při cestě do výšky 1800 m n. m. můžete užít i fondue party.

GoldenPass Express se chystá z Montreaux do Interlakenu. Je to vlak, který dokáže za jízdy měnit rozchod kol. Ale hlavně nabízí Prestige třídu s vyhřívanými otočnými sedadly a panoramatickým výhledem. Novinkou je také linka každé dvě hodiny z druhé stryn, curyšského letiště přímo do Interlakenu pod vrcholy Eiger, Mönch a Jungfrau. Jízdní řády najdete na www.sbb.ch.

Swiss Travel Pass nabízí od 31. října 2022 do 30. dubna 2023 slevu 30% na 4denní jízdenku všemi dopravními prostředky v 1. a 2. třídě, tedy platí nejen pro vlaky.

Aktuální letecký provoz tří linek Swissu mezi Prahou a Curychem vypadá takto: z Prahy se odlétá v 9.55, 14.55 a 19.50, z Curychu pak v 7.05, 12.35 a 17.50. Let trvá obvykle 1:20 hodiny.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *