Klikněte pro hledání

Běhy

Puma Deviate Elite Racer. Bota roku. Nejmíň na silnici…

Sdílet

Už běhá od jara, ale jako bych se jí nemohl nabažit, než se rozdělím o zážitky. Puma Deviate Elite Racer je bezpochyby nejlepší (možná i nejatraktivněji vyhlížející) silniční bota, v jaké jsem (za už pár desítek let) vyběhl.

A jen potvrzuje, že to po loňské velmi chválené karbonce Deviate (psali jsme o ní zde) myslí šelma z Herzogenaurachu s návratem k běžecké kvalitě vážně. Myšleno vytrvalecké, jistě byl tu přece Pumák Bolt. Tak ještě vylepšit terénky, do kterých už se taky pustili…

Deviate závodka zaujme na první pohled průhledným svrškem z mono síťoviny. Pokud si ji na rozšlápnutí nazujete naboso, můžete sledovat, jak vám pracují prsty a vlní se záprstní kůstky. Anebo pak měnit barevný dojem podle barev ponožek.

Materiál je to však tuhý, který dostatečně podrží nohu v rychlém kroku a zdá se, že bude i trvanlivý. Proti vyklubání palce je na špičce zesílená vrstva, což nijak neomezuje vnitřní konzistenci materiálu. A uprostřed v navikulární části plosky nohy zpevní uchycení nártu dva proužky, napojené na tkaničky.

Zadní část je prvním podobná Deviate – pouze volné obepnutí „vlezu“ – patní límec utěsňuje jen lehce vypouklé měkké plátky po obou stranách pod kotníkem. Patní bloky tvoří semišové kousky. S vyšším nártem se do boty hůř leze, ale jde jen o zvyk a případné použití lžíce.

Naopak později oceníte, jak bota i při nefestovém utažení perfektně sedí a drží. Tkaničky drží pevně v sedmi mírně cik cak umístěných dírkách. Jazyk je ze stejného prodyšného materiálu jako svršek, jen s tenkým vypolstrováním na hřbetu. I tento model Pumy obsáhne rozměry nohou velmi univerzálně, není pro vyložené úzká, ani naopak pro široká chodidla. Má, dá se snad říct, až tradičně konzervativní tvar.

Barvy a design s Pumou na palci jsou decentní a velmi elegantní – základní žluto/zeleno/šedo/bílou teď čerstvě doplňuje ještě svítivě žlutozelená. Dámská verze se ještě víc zažlutí, má zúženou patu, nižší nárt a specifickou klenbu.

Základním kritériem hodnocení boty je feeling/pocit z běhu. A tady se jedná až o hédonistické prožitky. Je lehoučká, došlap měkoučký díky pěně Nitro, na bázi peba napuštěné plynným dusíkem, tím pádem lehčí, aniž by ztrácela vlastnosti odpružení, ale pevný a stabilní.

Přitom odraz z karbonu až agresívní. Zejména pokud chytnete rytmus a trošku to osolíte. Stará se o to zakřivený karbonový plátek Innoplate v mezipodešvi, který funguje jako páka, pohánějící v každém kroku. Tím zlepšuje návratnost vynaložené energie při odrazu a zvyšuje tak efektivitu běhu. Což platí i pro delší tempové úseky až dlouhodobější tempa.

Přestože drop, rozdíl výšky podrážky mezi patou a špičkou, 8 mm má stejný s prvními Deviate, tady vnímáte blíž kontakt s podložkou, protože podešev není tak vysoká (36 mm na patě) a chodidlo v ní máte mírně zapuštěné.

Nejlepší dojem mám z práce na pevném podkladu, asfaltu. Výborně lítá i na tartanové dráze. Podrží v klidu i ve vlhku nebo na mokru. A nemusíte se bát vyběhnout do lehce „gravelového“ terénu, jemný vzorek podrážky s technologií PumaGrip ho zvládne.

Doporučuji tedy použití na rychlejší tréninky, klidně i delší tempový výběh, ale i závody od desítky po maraton. Je to výkonová (anebo zážitková) bota. Na objemové výklusy bych ji šetřil, i když nohy by ji chtěly pořád. S dobrým tréninkem vám zaručuju až nečekané posunutí osobáčků. A další postřeh potvrzuje, že tento typ bot zajistí menší svalovou únavu po náročném tréninku nebo závodě. Dokonce pak přináší i jistou prevenci před zraněními.

Českým ambasadorem je Marcela Joglová (ve světě třeba bronzová medailistka z olympijského maratonu Molly Seidelová), jen se jí poptejte, je taky nadšená. Vyhrála v nich i květnový mistrovský maraton v Praze. Stejně když pošlete botu do testu v běžeckých školách, kam chodí obyčejní až sváteční běžci. Často si vůbec neuměli představit, že i takhle mohou na noze cítit botu… V superlativech se vyjadřují i zkušení testeři po celém světě, třeba na doctorsofrunning.com, na running-addict.fr nebo na runningshoesguru.com.

Nejlíp pořídíte ve speciálkách Pumy nebo v Sanasportu, cena vyšší, ale pořád ještě rozumná.

Puma Deviate Elite Racer

běžecké boty

váha: 196 g (velikost EUR 42)

drop: 8 mm

technologie: InnoPLate, Nitro Foam, PumaGrip

cena: 5299 Kč

foto: Michal Beránek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *