Klikněte pro hledání

Běhy

Puma Voyage Nitro. Šelma vypuštěná do přírody

Sdílet

Do parku, do lesa a do hor s Pumou? Už můžete. Německá značka Rudiho Dasslera z Herzogenaurachu (souseda bráchy Adolfa „adidase“), která se v poslední době prezentovala více až jako streetová a lifestylová značka, objevuje terén. Jako by ze zoo vyrazila zpět do přírody. Protestovali jsme první trailový model Puma Voyage Nitro.

Nemusíte být úplně insidery na běžeckém trhu, abyste si nevšimli, že v posledních měsících přišlo pár pozoruhodných novinek. Tou nejzásadnější je asi použití karbonu v podrážce závodních silničních bot (zdařilý má i Puma, běžela v něm Marcela Joglová na olympiádě v Sapporu – psali jsme zde). Obecně se objevuje víc a víc modelů, specializovaných na různé druhy povrchů a terénů. Na trh bot vstupují další značky, třeba švédský Craft, který se věnoval dosud prádlu a oblečení, a také řetězce mocně útočí levnější, ale pro širokou veřejnost často dostačující výbavou včetně bot.

Klasický brand Puma jako by se chtěl vrátit na území, obsazované agresivně mladými šelmičkami. S rozšířením a barevnými variacemi úspěšné jarní kolekce Running Puma teď přichází i s trailovkami Voyage Nitro.

Pánská botka vypadá hodně mohutně, což zvýrazňuje samozřejmě prioritně velikost a tvar, ale i černá barva s oranžovou podrážkou a detaily na svrchní části. To ženská verze v bílé působí přece jen subtilněji. „Objem“ dodává rozšiřující se podrážka, široký střih i „ponožka“, známá dosud jen ze zimních bot nebo kopaček.

Stejný mocný pocit budí i na noze. Hodně široká podrážka sice podporuje stabilitu, ovšem pokud jste zvyklí na někdy až vratké užší modely bot, budete si muset chvíli zvykat. A nejvíc to navnímáte při rychlých rovinkách. Bota není nemotorná, ani těžká… zkrátka robustní.

To platí i pro hrubý vzorek: při delším běhu ve stálém rytmu, přinášejícím únavu, i se zhodnocením váhy, zažijete také pocit, že si (snad i) zadrhnete o zem. Jakmile pak získáte kontrolu, oceníte velmi stabilní grip nejen v lehčím terénu, ale i na šotolině, nebo v blátě, dokonce i na vlhku nebo mastném povrchu. Bez potíží přeběhnete i asfaltové úseky. Mapa vzorku dobře odvádí bláto, nenabalí se vám zbytečná zátěž.

Obecně podešev dodává místy až rozhoupané velké tlumení (s technologií Nitro), vždyť máte pod sebou 24,5 mm a dokonce 34,5 mm hmoty pod patou. Na druhou stranu už nepochytá prudké dopady v kamenitém terénu. Drop je tradiční 10 mm, ale přestože dáváte už dlouhodobě přednost nižšímu, není při síle tlumení problém střídat různé boty, aniž by úpony a svaly na noze reagovaly přetížením.

Na pohled široký střih podporuje volnost chodidla a vůli i v pohybu a při záběru, na druhou stranu v náročnějším terénu navzdory vyztužení okolo paty přece jen neposkytuje celému chodidlu stabilitu, jakou byste tu potřebovali. A při pevnějším stažení tkaniček se neúnosně zvyšuje tlak na horní stranu nártu. Je třeba je dotáhnout tak akorát… Nabízí se zvolit menší velikost, ale to musíte pochopitelně obezřetně prověřit.

Naopak „ponožka“ odstraňuje potíže s možným posunem a shrnutím jazyka. A taky brání zapadnutí větviček nebo kamínků do boty. Poutko na jazyku v kombinaci se lžicí nebo poutkem na patě pomůžou snadnému nazutí. Tkaničky jsou pevné a pružné s jednoduchým šněrováním, ale zasloužily by aspoň částečně lépe skrýt.

Základní ochranu proti promočení svršek poskytne, pomáhá i gumové obepnutí podrážky, pořídit můžete dokonce i verzi GTX s gore-texem. To, že Puma vzala přípravu nové řady včetně trailovek velice vážně, svědčí i řada výzkumů na univerzitách v Massachusetts a Chemnitzu. Nitro v sobě ukrývá využití dusíku a reaktivnost, uloženou především v mezipodešvi.

Konečný verdikt po přibližně 400 kilometrech – včetně asfaltových úseků i pestré lesní pětadvacítky? Máme tu všestrannou objemovou botu pro široké použití, určitě skvěle poslouží i těžším běžcům. Není to specializovaný model. Což není výtka, jen přesné stanovení východiska a spokojeného použití. Volnočasovému běžci všeho druhu splní pohodlně základní potřeby, pro základní výběhy neurazí ani rozmazleného fajnšmekra. Takže své místo v botníku má, i když na speciální terény ho budete muset ještě doplnit.

foto: Michal Beránek

Puma Voyage Nitro

terénní běžecká bota

hmotnost: 304 gramů (velikost 8 UK)

drop: 10 mm

technologie: Nitro, PumaGrip ATR, OptiFit

cena: 3399 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *