Klikněte pro hledání

Lyže

Kästle RX 20 Classic Skin. Láska na první odraz/skluz

Sdílet

Zapomeňte na pohrdavé odmítání „skinů“, mohérových pásků v odrazové komoře vašich klasiček. Stačí jenom vyzkoušet! Kvalita jako v podobě „dvojkových“ lyží Kästle XP20 přesvědčí rychle.

Stačilo pár let vývoje, aby se staly plnohodnotnou výbavou i pro sportovní lyžaře. Však se na jejich vývoji podíleli i věhlasní norští bratři Auklandi. A jen počkejte, až se zakáží flourové vosky, jak vyhrožují ekologické lobby, a začne se mohutně přezbrojovat. Abyste vůbec stihli dojet krabice s vosky, mejdly a sádly… Opravdu velmi rychle se zvyká. Přesvědčí nejen ztracená starost s mázou, ale především trvalá a spolehlivá jistota. Moje loňská první zkušenost, inspirace pro ostatní do nové zimy.

Zážitek první: v čerstvém prašanu. Stačí ujet pár set metrů, první stoupaček a vím to: Líp si svoje lyže nenamažu. To není údiv, ani komentování nešikovnosti či lenosti. Zkrátka fakt. V perfektně čerstvě vykrojené stopě ani v mírném sjezdu nebudí pocit, že by moc nejely, nebo snad dokonce brzdily. Což poměří i letmé srovnání s okolo projíždějícími podobně vybavenými lyžaři.

Do mírného i prudšího kopce při čistém citlivém odrazu stoupá jistě ve stopě, v uklouzanějších pasážích vystoupíte vedle a nepodsmeknete. Ani nemusíte jemně našlapovat.

Za konstantních podmínek ale objevíte i sportovnější nastavení celé lyže. Po svižné třicítce, kdy se technika odrazu únavou přece jen mírně bortí, vnímáte i méně jistoty v záběru.

Zážitek druhý: Za oblevy a ve špinavé stopě. Na „mejdle“ se časem ještě jakž takž srovnáte, pocitově líp než na lyžích, mázlých tuhým voskem. Patlání klistrem teď vynechme, přece se k němu už venku nesnížíte. Ve změklé, vrklavé stopě se odpíchne sice ještě hůř, to je ale dáno povíce špatnou techniku odrazu.

V čisté koleji z kopce jede bez zaváhání. Ale ve stopě zašpiněné napadaným jehličím, listím a větvičkami i teplotně lehce pod nulou znatelně drhne a nepříjemně potahává za kotníky. Což se jeví jako pochopitelné, že.

Nebezpečí námrazy zvláště ve vlhkých nulových podmínkách eliminuje speciální sprej, kterým prostříknete „skin“ dvacet minut před použitím. Trvanlivost mohérového pásku se za lepších podmínek odhaduje až na víc než tisíc kilometrů, s používáním v horších, na špíně a ledu, se snižuje. Servis je však dokáže bez problémů vyměnit a tím prodlouží životnost celé lyže.

Podstatnou součástí skinové lyže je vázání, volí se jednoznačně „posuvná“ Rotefella Excelerator Classic. Jednoduchým zapáčením kličkou v otvoru přední části posunete špičku až o cca 3 cm, což přinese změnu těžiště a tím zjednodušení odrazu na klouzavější podmínce. Opravdu to funguje. V třídenním testu jsem tak reagoval na zhoršující se sníh i prostupující únavu a prodloužil si tak komfort jízdy. Lze tak s trochou grifu, opět snadněji než přemazáním, učinit i při výraznější změně podmínek okolo + a – stupňů přes den.

Skiny už vybavuje lyže většina značek v téměř celém modelovém portfoliu. Kästle jich dělá šest od závoďácké XP 10 až po juniorskou začátečnickou XA10. Testovaná XP 20 je „dvojková“, tedy druhá nejlepší v řadě. Mimochodem sám si ji pořídil i její tvůrce Vít Fousek, bývalý servisman české reprezentace a Lukáše Bauera.

Cílená je na sportovní, svižnou a dlouhou jízdu. Po stranách má capovou konstrukci, uvnitř honeycomb jádro vyztužené karbonem, využívá i originální technologii Hollowtech 2.0 s odlehčenou špičkou s „dírou“ namísto nepotřebných vrstev. Tím se vylepšuje rovnováha a redukuje rotace při pohybu vpřed, což jednoduše šetří síly. Lyže je lehoučká (nejkratší 180 cm jen 516 gramů), perfektní ve vysokých rychlostech zásluhou skvělého přenosu sil.

Skluznice má na skluzných částech strukturu UM1. Skin pak přidává už zmíněnou jistotu, na kterou se můžete spolehnout za každých podmínek, pracuje spolehlivě v celé teplotní škále. Oproti turistickým šupinám jsme úplně někde jinde, pokud by snad někoho napadlo se na to zeptat. Zcela přesvědčeně můžu doporučit nejmíň jako alternativní klasičku. A pokud neladíte skluznost jako centimetroví alchymisti na každý závod, vsadím se, že brzy po ní budete sahat víc a víc.

Materiál o kompletní kolekci běžek Kästle pro loňskou zimu najdete zde.

Foto: Martin Stádník

Kästle XP 20 classic skin

Verze: M, 204 cm (na postavu 180 cm/70 kg)

Hmotnost: 583 g

Struktura skluznice: UM1

Vykrojení: 41/44/44 mm

Cena: 10 290 Kč (+ vázání Rotefella Xcelerator 2.0 s NIS deskou 1790 Kč)

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *