Klikněte pro hledání

Běhy

Moravský šik dobyl pražskou Hvězdu v akademickém přespoláku

Sdílet

Ve vzduchu tu voní vlhký podzim, obloha bývá šedivá a barvy obstarává jen spadané listí. Ale lítá se tu skvěle. Běh 17. listopadu v pražském letohrádku Hvězda, akademický šampionát v přespolním běhu, patří k tradičním monumentům podzimní sezony. Byť se letos běžel až dvacátého (listopadu), po roční pauze a už zase v čase komplikujících se opatření.

Což se projevilo jistojistě na počtu účastníků, přibližně o třetinu nižším než v ještě „normálním“ roce 2019, ovšem ne na úrovni závodního pole a jeho výkonů, ani pořadatelském servisu v režii Ústavu tělesné výchovy a sportu ČVUT. Běžel se už 68. ročník! Na počest studentů, kteří se postavili německým fašistům v roce 1939 i česko-slovenským komunistům o padesát let později.

Běžeckou kvalitu potvrdil i hlavní závod, závodčí celého programu, triatlonista Tomáš Svoboda se na kole docela našlapal, aby udržel tempo…. Už v prvním ze tří tříkilometrových okruhů se oddělila na špici trojice, sledovat jejiž drajv přineslo potěchu a budilo uznání. Ještě na konci třetího kola tahal pořád brněnský drak Jiří Homoláč, vítkovičtí Jakub Zemaník s Lukášem Chwistkem jakoby se schovávali. „Taktika to nebyla, tak se vyvinul závod,“ odmítal pozdější vítěz. „Já jo, já jsem držel, jak to šlo,“ připustil nejmladší.

Rozhodla mírně technická pasáž v seběhu zhruba kilometr před cílem. „Na zemi byly kořeny, šel jsem před Jirku, abych viděl líp na cestu. Ale pak se to rozběhlo,“ usmíval se Zemanik, který běhá v brýlích. Tady na pevném, ale přece jen terénním povrchu, zvolil i silniční boty. Homoláč měl karbon, ale podrážku s mírným „ťuplíkovým“ vzorkem.

Před Hvězdou už se zdálo jasno a cílovou rovinu v jedné z alejí už dobíhali s odstupy. Chwistek tak obhájil třetí pozici z posledka, kdy byl prvním Čechem za dvojicí Ukrajinců, ale zlepšit se musel skoro o dvě minuty! „Jsem rád, že to zase běhá,“ radoval se i Zemaník (26:22). Po premiéře v zářijovém ústeckém půlmaratonu se trápil se zraněním a přišel jeho vinou i o Běchovice. Teď je zpátky a vyhlíží další závody. „Na Moravě se běhá dobře a tahle trať je pěkná,“ konstatoval aspoň Homoláč (26:31), vždyť nedávno tady ve Hvězdě pravidelně kraloval Lukáš Olejníček.

Slušnou dvanáctou příčku (28:35) si připsal i horal Tomáš Hudec. „Musím taky honit rychlost,“ vysvětlil, proč zvolil nezvykle rovinu. Patnáctý (29:28) skončil za ním olympijský chodec Lukáš Gdula.

Ženskému „sprintu“ na 4,4 km dominovalo mládí, na stupních i kvantitou. Za poctivě odvedené čelo si prvenství (14:48) zasloužila 20letá mílařka a stýplařka Anna Málková (USK Praha), svěřenkyně Jana Pernici, připravující se na republiku v krosu.

Šampionka Málková s číslem 324.

„Na mě to bylo dlouhý až dost. Jen na chvíli jsem pustila druhou před sebe. Ale trenér stál v kopečku pod výběhem k letohrádku a volal na mě, že ještě můžu. Tak jsem přidala…,“ usmála se. A pak koučovi podporu na stejném místě vrátila – Pernica vyhrál o necelou hodinku později veteránskou šestku.

Druhá skončila Gábina Veigertová (zde za TUL Liberec) a třetí obhájkyně prvenství Bára Stýblová (Beroun). Teprve čtvrtá první „velká holka (i když ne vzrůstem), o generaci starší Petra Kotlíková (Banes Pacov). Zasloužilým běžkyním 40+ a 50+ vládnou stále nejen za zásluhy Radka Churaňová (8. za 16:16) a Karla Mališová (38. za 21:09).

Hodně nabitá partička se sešlo i v samostatném závodě starších pánů. Ve čtyřicátnících za Pernicou (19:23), který má za sebou minulou neděli aténský maraton za 2:36, doběhl Ukrajinec Jurij Blahodir a pak ještě třetí už po chvíli Daniel Kupidlovský. Přespadesátníky vyhráli „čerstvé“ posily, jihočeští maratonci Pavel Frelich (20:22) a Jan Bláha, na Ervina Beshira zbyla čtvrtá pozice za Petrem Benou. A to ještě chyběli Eddie Stewart nebo Miloš Smrčka!

Běhaly i děti, kompletní výsledky najdete tradičně na www.sportis.cz

foto: Pavel Slavík

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *