Klikněte pro hledání

Běhy

Jelen běžel městem. Vyhrál v Hradci Králové i celou východočeskou ligu

Sdílet

Tečku nebo vykřičník za dalším úspěšným rokem napsali pořadatelé seriálu Velké ceny východních Čech. Běh Hradcem Králové už sice do ní nepatří, leč po něm se vyhlašuje celkové pořadí. Slouží tudíž jako bonus, anebo dezert po řádném jídle. Potěšilo, že i pro náchodského Pavla Jelena, vyhrál tak kompletní menu.

Jedná se tak trochu o retro, nutno poznamenat hned v úvodu, v tom příjemném smyslu slova. Vzpomínka na zacházející časy, která pohladí. Jako by se tu zastavil čas – anebo takhle to tu běží už třicet let. Šatna ve škole, šipkami na zemi a mlíkem v zatáčkách vyznačená trať, za čarou se vrací startovní čísla do škatule, čaj a marilka v cíli, a ještě zápisné v podobě mince – zde padesátikoruny. Jen časy se už neměří stopkami a nezapisují na lístečky, zavěšované na špagáty mezi stromy… Elektronická online časomíra už tvoří standard jako jinde.

Samotný okruh, zcela neutrálním pohledem, není žádná sláva. Na 1950 metrech 11 obrubáků, 9 zatáček většinou nejmíň pravoúhlých, čtyři přeběhy travnaté plochy, jeden mírný seběh, povětšinou asfalt velmi nerovný s vypouklinami přes kořeny stromů, místy i díry. Běžíte vlastně uvnitř sídliště…

Ovšem urbanistického klenotu Gočárovy proslulé architektury, školní čtvrť (školka a základka V Lipkách, gympl J. K. Tyla a ještě sousední Pedagogická fakulta) z červených cihel patří k jeho proslulým dílům, k tomu soutok řek Labe s Orlicí a přepad vodní elektrárny, známý „hučák“. Pokud vás sem váže citový vztah, tím spíš k událostem 17. listopadu 1989, které pohnuly světem, pak nad tou klopýtačkou  mávnete rukou. „Časté změny temp i nutnost věnovat pozornost povrchu byla výbornou přípravou na přespolák,“ smál se i vítěz, který se chystá na mistrovství republiky v krosu do Valašského Meziříčí. Letos měl dobrou sezonu, mistrovský půlmaraton v Pardubicích dal za 1:12:59, desítku v Červeném Kostelci za 31:37.

Zpočátku se drželi vpředu ve čtyřech, ve třetím z pěti kol začal ztrácet David Janata z domácí Run4Fun/Salming, spíše horský běžec, a František Vagenknecht z Nové Paky, absolutní král celého loňského seriálu. Do finiše vedl Jelen, jenže málem neodolal proslulému spurtu Jiřího Milera (Lawi stars). Jelen vyhrál za 31:56 (celkem přesně 9,7 km), na traťový rekord ukrajinského olympionika Kuzina 30:07 z roku 1999 to zatím ještě nebylo. „Podcenil to, ale jak mi začaly cvakat karbonové boty, ohlédl se a poslední kroky uhlídal,“ krčil rameny boleslavský matador. A o šestnáct let mladší vítěz jen uznale kýval hlavou. Pátý zůstal už o minutu osamocený ještě Milan Kupka z Run4Fun.

Za ním už první žena, 21letá česká reprezentantka Gábina Veigertová (Poko Run team) za 35:24 (k rekordu další olympioničky Anny Pichrtové-Strakově 34:08 to je trochu blíž…). Ostřílená veteránka Táňa Metelková nově v náchodských barvách byla druhá (38:00,6) jen kousek za svým traťovým rekordem své kategorie. A na třetím místě předstihla tempařka Eva Šimonovská (2Bwinner team) známou Denisu Kozákovou (teď Nový Hradec), která vyhrála celý východočeský seriál loni.

Dopoledne běhaly na školním hřišti i děti. V hlavním poli pak nechyběla známá a nezničitelná jména Jaroslav Mazač, Vladimír Vacarda, František Pechek i Stanislav Doležal (83 let!). Třetí nejstarší 75letý Stanislav Groh program uzavřel za 1:25:03.

Až pak mohlo následovat slavnostní vyhlášení výsledků 33. ročníku Velké ceny Východních Čech, které letos nabídlo 37 závodů od 2,3 km v Malých Svatoňovicích až po maraton v Benešově u Semil, povětšinou však množství silničních desítek. „Pár závodů přesunulo termíny z jara na podzim, jen čtyři to vinou covidové situace zabalily. Ale za rok se chystáme znovu,“ dodal spokojeně šéforganizátor série i hradeckého běhu Jiří Brych.

Foto: Luboš Laurinc, Jan Krátký

Výsledky Běhu HK najdete zde.

Kompletní VČ Velká cena je tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *