Klikněte pro hledání

Běhy

Zátopek běží v Lomené aleji. Slavte stovku desítkou

Sdílet

Nasajte citlivým chřípím vůni borového lesa, protáhněte krok a rozezněte běžcova srdce zvon. V Lomené aleji mezi Starou Boleslaví a Houšťkou se v neděli (18. 9.) slaví Zátopkova stovka. Zátopkovou desítkou. Už šestým ročníkem oblíbeného intervalového běhu.

Fenomenální běžec Emil Zátopek a samozřejmě i jeho žena, výtečná oštěpařka Dana, se narodili o den později před rovnými sto lety. Proto pořadatelé už loni přesunuli původně rozjetý termín z druhé srpnové neděle do poloviny září. Letos projevila zájem o start, a tudíž složení pocty hrdinovi, i Tereza Hrochová, která letos zvládla solidně maraton na mistrovství světa i Evropy a před týdnem byla nejlepší Češkou na pražské Grand Prix desítce (za 33:42). Dále londýnský olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda, který tu byl už při premiéře. Pak další přední běžci jako Ondřej Fejfar (držitel traťového rekordu 33:17 z roku 2020)  nebo Gabriela Veigertová. Za pamětníky z Českého olympijského výboru se ohlásil Oldřich Svojanovský, veslař a medailista z Her v Mnichově 1972.

„Jinak žádné novinky, osvědčené věci neměníme,“ usmívá se s čekáváním David Dvořák, zakladatel a ředitel závodu. Tak si to shrňme: Běhá se intervalově po dvaceti vteřinách tak, abyste co nejautentičtěji ochutnali místa, kde běhal – tak sám a tak rád – sám Zátopek. Dva pětikilometrové okruhy. Můžete si dát jen pětku, anebo desítku ve dvou, dvakrát po pěti. Startuje se v 10.30. Po lesních stezkách vyběhnou i děti (ve 12.30).

Nejen nejlepší ve všech věkových kategorií se mohou těšit na parádní ceny, populární je zde i tombola. Odvézt si můžete hodinky Prim, bazén Marimex, běžecké boty Salming – model Enroute 3 se tu bude prodávat s 50% slevou. Ochutnat můžete i tradičně solidní bufet.

Pokud vybíráte ze mnoha chodů podzimního běžeckého menu i s respektem, abyste se nepřejedli, pak tuhle chuťovku rozhodně nevynechejte. Třeba jako přípravu na Česko-německý půlmaraton v Chodsku Trail Running Cupu příští sobotu. „Nikdy to nebude masovka, ani ji nechceme být, osatně máme i omezený počet čísel. Prostě se chceme proběhnout v lese a připomenout si stopy něčeho už nedosažitelného a neopakovatelného,“ zve David Dvořák.

Loni vyhráli Jan Pernica (35:36), trenér filmového Zátopka, resp. Václava Neužila, a Radka Churaňová (40:07, ta drží traťák z roku předtím za 39:35). Reportáž najdete zde.

Přihlášky jsou tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *