Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Triatlonový Triple – tři supersprinty v jednom, každý jinak. O 1,5 milionů dolarů

Sdílet

To byla tedy jízda! Triatlonová Super liga se rozjela v londýnském doku West India Quay do druhé plnohodnotné sezony. A ukázala, že bude nejen nejrychlejší triatlonovou globální sérií. Zcela jistě i nejatraktivnější a nejspíš nejsledovanější, pokud ji vydrží dech.

Přitáhla nejlepší světové závodníky (na krátkých tratích), má přímé přenosy na Eurosportu. Mezinárodní světová federace ITU jistě není šťastná, protože na podzim má v plánu ještě tři závody seriálu mistrovství světa na krátkých tratích (Cagliari, Bermudy, Abú Zabí) a je velmi pravděpodobné, že ne všichni elitní závoďáci stihnou a zvládnou všechno. Však také ITU na svém webu o TSL mlčí… „Každý takový závod, který přispěje popularitě triatlonu, jen vítám, zvlášť u nás v současné situaci,“ říká Filip Ospalý, bývalý mistr Evropy na olympijské trati.

Triple, to jsou 3 sprint triatlony v jednom, 20 špičkových žen a 20 mužů v 5 týmech s 5 kapitány. Víc než 1,5 milionu dolarů na prémiích. A tisíce diváků v ulicích, kde se jede. Teď v Londýně se dal sledovat triatlon i z vozů metra, za týden se jede v Mnichově, další týden v Malibu na Floridě a o dva týdny později v Toulouse ve Francii. Finále se koná 29. října v Saúdské Arábii.

Jako loni tu zvítězila světová jednička Novozélanďan Hayden White, kterou teď nečekaně proháněl Australan Matthew Hauser, přestože dostal omylem pětisekundovou penalizaci za ulitý start. Třetí zůstal už v posledním depu obhájce loňského prvenství v seriálu a stříbrný z olympiády, domácí Alex Yee. Jako by odveta za nedávné Hry Commonwealthu! Pátý skončil Jonathan Brownlee a vzkázal: jsem tu zpět po zranění hlavy.

Mezi ženami vynikající francouzská běžkyně Cassandre Beugrandová dokázala v závěru překonat nečekaně vedoucí Taylor Spiveyovou, původem kalifornskou surfařku. „Byla jsem hodně ve stresu z té divoké atmosféry, jako by tu hořelo. Ale díky fyzioterapeutovi jsem byla dobře připravená a zvládla jsem to,“ radoval se vítězka. Hlavní favoritka Georgia Taylor-Brownová skončila třetí, ale po náročném vysokohorském soustředění byla spokojená. Loni v této sérii vydělala 140 000 dolarů, tak se těší i nadále. Z nejzářivějších hvězd chyběla tentokrát snad jen Flora Duffyová nebo olympijský král Kristian Bummenfeld, oba však odjeli některé závody TSL loni, takže se dá předpokládat, že se objeví i nyní.

Bitva trvá přibližně jeden fotbalový poločas, pětačtyřicet minut. Ale borci (a borky) při ní stihnou skočit třikrát do vody, třikrát vyrazit na kole – zde i po městské dlažbě s prudkými zatáčkami – a třikrát běžet! Vždy na tratích 300 metrů plavání, 4 km cyklistiky a 1,6 km běhu. Jenže jen poprvé jedou v tradičním pořadí disciplín. Po dvouminutové pauze se vydají do akce znovu, jenže v pořadí běh – kolo – plavání. Pak si vydechnou čtyři minuty a vydají se kolo – plavání – běh v handicapových odstupech podle výsledků předchozích závodů. Kdo zaostane 90 vteřin, končí.

Všichni jedou v dresech pěti týmů (Gepardi, Orli, Nosorožci, Škorpióni a Žraloci, jejichž „nehrající“ kapitáni (mistryně světa v duatlonu Annie Emersonová, čtyřnásobý triatlonový mistr světa Tim Don v půvabných kostěných brýlích, 11násobný vítěz Iromana Ronnie Schildknecht, legendární Chris McCormack a bývalá světová šampionka Michelle Dillonová) mohou jednomu členovi družstva dopřát při běhu tzv. Short Chuts, zkrácení trati asi o deset metrů brankou. Vítěz bere 20 000 dolarů za závod, nejlepší tým za celkové vítězství 120 000 dolarů. Někteří členové týmů se mohou měnit, například anglický „nosorožec“ Alex Yee už teď oznámil, že se soustředí spíše na seriál mistrovství světa. Tým Gepardů nabízí šanci i fanouškům, za určitý poplatek se podílíte na výběru členů a za další můžete dokonce strávit s týmem závodní víkend.

Formát triple (bude také v Toulouse) doplňuje ještě enduro (v Mnichově a ve finále), kdy se jedou tři sprinty bez přestávek, a pak eliminator (v Malibu), kde budou nejhorší v pořadí postupně vyřazen za závodu. Na jaře se už třikrát jela i halová verze, kde se dvakrát předvedla Petra Kuříková. Jenže jednou byla za odplivnutí před startem diskvalifikováa a podruhé se nedostala do finále. Teď bohužel odpočívá s operovaným ramenem. A při výkonnosti závodníků, nemluvě o diplomatických schopnostech svazových funkcionářů se jiná česká stopa čekat nedá… Aspoň že se škodovka objevila mezi partnery.

Seriál atraktivních sprintů existoval v podobě Formule 1 v Austrálii na přelomu tisíciletí, kde se účastnil i bronzový český olympionik Jan Řehula, pokusy se objevily i ve Francii nebo v Americe, v Oceanside 2011 byl vidět evropský šampion Filip Ospalý. A teď tedy Super liga, u jejíhož zrodu stál v roce 2017 Chris McCormack, věhlasný mistr světa a dvojnásobný vítěz havajského Ironmana.

Výsledky a více informací najdete zde: https://superleaguetriathlon.com/races/

Foto: TSL

Tyhle Žraloky si v draftu vybral kapitán Macca McCormack, a už má i sponzora Bahrain Victorious
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *