Klikněte pro hledání

Běhy

7 pohoří v Beskydech proběhl nejlíp znalec Kokošek

Sdílet

Svižné traily Beskyd a profily okolo Javorníku objevuje na už tradiční trati závod série 7 pohoří, letos třetí díl. Stálo to za to, z Trojanovic přes Velký Javorník, Kamerčovku, Myší horu i Malý Javorník až zpátky k vrcholu frenštátského skokanského můstku v Horečkách. Na hlavní dlouhé trase vyhráli Oldřich Kokošek (Sachasport/Dynafit) a Jaroslava Ježková (NVPP team).

Nádherné kopce, na rozdíl od loňského megadusna slušné počasí s milosrdným chládkem ve stínu lesa, prázdninové lehkožití… Až by se chtělo ponořit do běžecké nirvány a odstřihnout se od světa. Pro víc než stovky lidí. Jenže! Rozšířil se nám tady takový nešvar. Přeznačování tratí. V posledních měsících postihl snad všechny pořadatele větších, ale nedavových, přírodních závodů.

„Dozvěděli jsme se to až v cíli od lidí, jak doběhli. Nešlo s tím nic dělat, naštěstí jsme mohli vyhlásit výsledky. Příště ale musíme ještě znovu projet a pohlídat značení na poslední chvíli, rozestavit v terénu víc dobrovolníků,“ říkal zklamaně šéf organizačního týmu Richard Fidrant.

„Já trať znám, mám to tady naběhané. Všiml jsem si občas posunuté nebo přetočené šipky, ale na trati jsem to nějak neřešil,“ přiznal i vítěz Oldřich Kokošek (za 2:07:24, loni dal vítěz Otevřel 2:04:53, pozn. aut.)). Běžec značky Dynafit je sice z necelou hodinku vzdálené Opavy, nyní čerstvě přestěhovaný do Hradce nad Moravicí, ale z Prostřední Bečvy má ženu.

„Od startu jsem chtěl být na čele, to se povedlo. Jedno stoupání se zvedlo možná víc, než jsem si myslel, ale pořád to šlo. Věděl, že potřebuju být na Javorníku první, tam následuje delší seběh, a věřil jsem si, že to seběhnu hezky. Držel jsem si tempo a někde po třetím kopci na devátém kiláku už jsem za sebou nikoho neviděl,“ vykládal. „Běžel jsem dost svižně, ale rozumně, abych vydržel. První půlka byla určitě těžší. Posledních sedm kilometrů už jsem věděl, že jde víceméně o seběh, že mě nikdo nedohoní. Ale okometricky to vypadalo pořád dost daleko,“ pousmál se. „Schody na závěr už byly těžké. Po dvou je běžet je moc, po jednom zase málo (celkem jich je 400!, pozn. aut.). Jen jsem si je vyšel. Ale takhle jsem si to představoval, cítím se dobře,“ hodnotil 34letý běžec, původem cyklista, který nedávno odjel celý silniční Beskyd tour 163 km, a teď i skialpinista, který se chystá na 55 OCC v Chamonix a v týdnu zvládá naběhat až ke 130 kilometrům. Na 7 pohoří se ještě letos vrátí, neboť Jeseníky zůstávají jeho nejmilejším terénem.

Druhý po necelých třech minutách proběhl cílem Václav Jarčuška, třetí pak za dalších pět minut Tomáš Maloň. Prvním přesčtyřicátníkem byl pátý Jan Michal (2:19).

Ženám vládla Jaroslava Ježková, nová posila třinecké formace NPVV team (2:21:50, loni nejlepší Holiubková za 2:23:07, pozn. aut.). “Běželo se mi suprově, trať běhatelná, až mě někde na sedmnáctém kiláku překvapilo, jak už jsme daleko. Jsem zvyklá jít podle sebe a neohlížet se na ostatní. Tady jsme se pěkně předbíhaly s pozdější vítězkou 40+, moc příjemná paní to byla… Já jsem byla lepší nahoru, všechno jsem vybíhala. Ale seběhy mi ještě moc nejdou, byla jsem zraněná, mám trošku strach. Nečekalo jsem, že vyhraju, moc si toho vážím,” říkala 26letá dívka z Lanškrouna, která pořádně běhá teprve první rok.

Předtím se věnovala překážkovým závodům, pořád taky leze. Však taky dělá instruktorku na Hudy stěně v Brně, kde studovala Přírodovědeckou fakultu. “Ale chci to víc směřovat ke sportu, fyzioterapii, dietologii, trénování. A běhání k ultra. Vyhrála jsem startovné na Jesenickém maratonu, takže mě v srpnu čeká první pořádná dálka. Pak bych si dala snad i 7 pohoří v Jeseníkách, moc se mi tu líbilo,” dodala. Ačkoliv se jí značení v trati v závěru nezdálo ideální, o zásahu vandalů ani nevěděla…

Střední třináctku s převýšením 770 metrů vyhráli Tadeáš Chalupa (1:25:30) a Nikola Palicová (1:29,12). Překvapila bohatší účast ženstva, to je zcela výjimečný úkaz, i když na přírodních bězích se to fešnými, často i zralými dámami jen hemží. Dámský Kari Traa Run na 5,5 km pak oslavila nejvíc Jarmila Gavlíková (Seitl Ostrava, 35:24,5).

Poslední letošní podnik 7 pohoří Trail Run (22, 9 a 6 km) čeká 10. září v Koutech v Jeseníkách a užijete si i výhledy na Praděd.

Kompletní výsledky najdete zde.

Reportáže z letošních závodů: Orlické hory a Jizerské hory

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *