Klikněte pro hledání

Kola

Pells Thorr Comp W. Když bůh trefí ženu elektrikou…

Sdílet

Thór je bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země. Též i jeden ze superhrdinů. Pak také loňské úspěšné horské elektrokolo z dílny brněnské značky Pells. Zajeli jsme model Pells Thorr v nejvyšší dámské verzi Comp. Jak obstál?

Hodnocení se bude jistě lišit i podle výchozího úhlu pohledu testera na celý segment elektrokol. Respektive, má-li sám k sobě zodpovězené základní otázky: Považuji eMTB spíš za dopravní prostředek, nebo sportovní náčiní? Beru elektrokolo jako součást cyklistické rodiny, anebo ho zatvrzele odmítám jako neplnohodnotného bastarda? V případě áčka respektuji jeho specifika a hledám, jak rozšíří moje zážitkové spektrum. Teprve sem patří Thorr.

Kvalitní sportovní horské (elektro)kolo, které zvládne velmi obtížný terén všeho druhu včetně kamenitých velehor. Tedy segment, který při vší úctě v plné kapacitě důkladně využije a následně ocení jen velmi vybraná skupinka bikerek. Řada postřehů však platí i pro pánské stroje, lišící se pouze v zakřivení horní rámové trubky. Dámský Thorr Comp má až nežensky strohý šedavý design, pouze decentně zdobený moderním „božským“ logem. Snad jako vzkaz, že jeho síla vyvěrá především zevnitř.

Konstrukce a geometrie rámu i jeho materiál vycházejí z „normálních“ kol, zde od Razzerů, tedy z hydroformingově profilovaných trubek dvakrát zeslabované hliníkové slitiny 6061, která je tak odolnější a lehčí. Zároveň musí pojmout baterii plně integrovanou ve spodní trubce a respektovat umístění a váhu motoru na místě šlapacího středu. Těžiště tak zůstává hodně nízko a zachovává velmi dobrou ovladatelnost. Což oceníte nejvíc při sjezdech v terénu, kdy se liší od bezmotorového kola pouze respektem k pochopitelně větší váze. Jinak se chová i při skocích, ale to už jsme ve „vyšší dívčí“. Při stoupání je nejdůležitější sladění citu a respektu k mocné tažné síle. Na rovině a při manévrování na malém prostoru to už ponechává čistě na vaší technické zdatnosti.

Motor Bafang M500 250 W/95 Nm v kombinaci s baterií nabitou 630 watthodinami dávají Thórrovi skutečně božskou sílu. Což poznáte i v nejnižších módech podpory, nabídka devíti stupňů je velmi velkorysá. S 12 převody (od 10 do 51 zubů) poskytuje vskutku pestrou škálu variant pohonu. Bafang už dlouhodobě, pokud se v tak vývojově krátkém období elektrokol dá tento termín použít, vyniká plynulým chodem, „neškube“ při přerušovaném šlapání. Což by ocenili nejvíc (elektro)začátečníci v kopci, kdyby bývali věděli, co mnohdy dokážou jiné motory… Manipulace s baterií snadná, při běžném používání stačí jen při parkování na čas/přes noc píchnout kabel do sítě. Baterii jistí v rámu zámeček s klíčkem, neztraťte ho.

Povětšinou první otázka po kvalitě elektrokola zní: Jak daleko dojede? Až 150 kilometrů, zní tady odpověď. Což sice vypadá velkolepě, leč už lehce poučený (elektro)biker dobře ví, že to odvisí od zátěže baterie, tedy využití módu podpory, náročnosti ježděných profilů i váze jezdce. A to se může hodně lišit. Každopádně platí: pro běžnou vyjížďku i delší výlet s možností menšího dobití vydrží dostatečně. A když ho chceme řádně poždímat ve velehorách, vyplatí se jako nejlepší pojistka nabalit náhradní baterii.

Osazení od Shimana – převody, brzdy i řazení pasuje k ambicióznímu a robustnímu charakteru kola. I v náročných podmínkách, na blátě a kořenech při mokru drží pevně a nekompromisně. Pochvalu si zaslouží integrace kabeláže do rámu i volba plášťů Continentalů Ruban, s tloušťkou 2,3 palce přispívají ke komfortu jízdy. Což platí i na hladkém povrchu díky jejich nízkému valivému odporu.

Přesto je potřeba upozornit na znatelnou tvrdost. Která není vadou tohoto konkrétního stroje, ale zkrátka znakem typu kola. Sama vidlice Suntour XCR 32 se stovkovým zdvihem nedokáže ztlumit nárazy tak velkého/těžkého kola. Na rovině pomůže uzamčení lockoutem, ale už na obrubníku, natož třeba na schodech, pod zadkem už moc nepomůže. Přitom i sedlo Selle Italia X3XP je pevné i pohodlné, což by na celoodpruženém fullu více vyniklo. Přispívají tak zmíněné pláště na solidních ráfcích Mach Neuro.

Po loňské premiéře eRazzera si u Pellsů můžete vybírat z 12 elektrokol, Thorrů je už deset, z toho tři speciálně dámské – Base (za 45 990 Kč), First (za 49 990 Kč) mají slabší motory i baterie – a Comp. Podle výrobců měli být na trhu stále dostupné, čeká se na mohutnou letní zásilku. Na příští rok se chystá ještě mírně inovovaný nový rám, na další sezonu 2022 pak komplet nová řada elektrokol Pells včetně fullů.

Konečný verdikt tedy zní jasně: palec nahoru. Už velmi dobré elektrokolo střední třídy, potvrzující DNA Pellsu se znamenitým poměrem cena/kvalita. Zdatné bikerce otevře zážitkové obzory, anebo ji dovolí následovat natěsno namakanější parťáky i v drsném terénu.

Foto: Michal Beránek

Test hardtailu Pells Duke Sram najdete zde.

Pells Thorr Comp W

elektrokolo

motor: Bafang M500 250 W/95 Nm

kapacita baterie: 630 Wh

rám: Pells Al 6061

vidlice: SR Suntour XCR32, coil speed, lock out, 100 mm

přehazovačka: Shimano Deore RD-M6100, Shadow plus design

řazení: Shimano Deore SL M6100-L

počet rychlostí: 1×12

kazeta: Shimano CS-M6100 Deore 12, 10-51

brzdy: Shimano BL-MT201/BR-MT200, 160 mm disc

náboje: přední Shimano HB-M3050, zadní Shimano FH-MT401

ráfky: Mach Neuro Disc 29er

pláště: Continental 29×2,3´´ Ruban

sedlovka: Pells XR2 31,6 mm

sedlo: Selle Italia X3XP

představec: Pells RX67

řídítka: Pells XV72 31,8, 720 mm

hmotnost: 23,03 kg

cena: 61 990 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *