Klikněte pro hledání

Běhy

Trailoví veteráni běželi evropský šampionát v Savojských Alpách. Češi vezou bronz

Sdílet

Běžecké zážitkové portfolium se rozšiřuje! Znáte tenhle podnik? Pokud ne, a hledáte motivaci do další sezony, zkuste. Zdeněk Roth, pravidelný účastník Trail Running Cupu a dalších tuzemských závodů, nám poslal svůj report z Mistrovství Evropy Masters off road neboli v běhu do vrchu a trailu (ten elitní se konal o týden dříve na Kanárech v El Pasu).

Šampionát se konal druhý červencový víkend za krásného slunečného počasí v horském středisku La Féclaz v Savojských Alpách. Akci spolupořádala asociace MaXi-Team, FFA (Francouzská atletická federace) a EMA (European Masters Atletics). Páteční slavností zahájení se neslo ve stylu olympiády, kdy každá výprava nastupuje s názvem vlastní země a vlajkou. Po průvodu centrem obce se všechny výpravy vrátili do centra dění a každý stát byl představen nástupem na podium. Mistrovství se účastnilo dle zprávy pořadatelů 750 sportovců z 19 států. Největší zastoupení měla samozřejmě domácí Francie.

A následně se už šlo závodit. Už v pátek byl připraven mistrovský závod v běhu do vrchu. Délka 10 km s převýšením 750 metrů. Trať nebyla předem značena z důvodu ochrany přírody a průběhu přes soukromé pozemky. Mapa byla zveřejněna až den před startem večer a vyznačena v den závodu. Pořadatelé připravili kolonu autobusů a ta převezla účastníky do místa startu v Les Déserts v nadmořské výšce 950 metrů.  

Ve 14 hodin zazněl startovní výstřel a na trať vyběhlo 323 závodníků všech věkových kategorií (od 40+ po pěti letech až do 80+). Po úvodních 100 metrech po asfaltu už trať zamířila na louky a strmě stoupala vzhůru. Dle zveřejněného profilu bylo největší stoupání v plánu na prvních dvou kilometrech (na garminech naměřeno skoro 300 m), následovalo šest běhatelných kilometrů až do střediska La Féclaz, kde se probíhalo biatlonovým stadionem, mimochodem to byl nejpohodovější úsek s největším množstvím fanoušků, a šlo se do závěrečných dvou kilometrů, které vedly přímo po sjezdovce k horní stanici lanovky. Zde jsme nastoupali dalších 250 metrů.

Závodu se účastnili i čtyři Češi, tři muži a jedna žena. Díky úspěšné konstelaci a štěstí se mužům podařilo v kategorii M50 obsadit celkově třetí místo (absolutně 188. Eduard Šiman, 191. Zdeněk Roth a 219. Mirek Kratochvíl) a tím získat bronz pro ČR, za vítěznou Francií a druhým Španělskem. Absolutním vítězem se stal Emmanuel Meyssat z Francie (M40), který celou trať zvládl v čase 47:12. Milena Brožová (60+) šla za 2:10 na 271. místě. Medailový ceremoniál se odehrál večer v obci La Féclaz.

Ihned druhý den byl na pořadu mistrovský závod v trailu. Pořadatelé deklarovali trať o délce 38 km, s převýšením 2000 metrů a limitem pro dokončení na úrovni devíti hodin. Moje garminy naměřili 37 km s převýšením 2150 m. Trať opět nebyla předem značena z důvodu ochrany přírody a průběhu přes soukromé pozemky. Finální mapa byla zveřejněna až den před závodem a kdy zvládli vyznačit, nutno říct, že velmi precizně, mi zůstalo záhadou.

Startovalo se v 8 ráno v centru La Féclaz. Na trať vyběhlo 455 závodníků všech kategorií včetně mě, jediného Čecha. Úvodní kilometr vedl obcí po asfaltu mírně z kopce. Následně přes místní pastviny k prvním opravdu ostrým stoupáním. Na třetím kilometru už měl každý nastoupáno 250 metrů a těšil se na první seběh. Bohužel odpočinek se nekonal a na dalších pěti kilometrech jsme klesli o skoro 600 metrů, místy opravdu hodně strmě přímo dolů po cestách s volnými kameny. Na to okamžitě následovala změna kurzu a další tři kilometry se stoupáním těch sestoupaných 600 metrů. Na vrcholu se vám otevřely nádherné výhledy do dalekého okolí. To jsme netušili, že nás toto stoupání čeká ještě jednou…

A už zase následovalo strmé klesání, cca 250 m na dvou kilometrech do La Féclaz, kde se na 16. km proběhlo startem a kontrolním bodem, kde byl limit stanoven na 3:30 hodiny pro možnost pokračovat dále v závodu. Následoval výběh po již včera běžené sjezdovce k horní stanici lanovky, ale zde nyní nečekal cíl. Místo toho se pokračovalo po hřebenu dále asi tak po tři nejběhatelnější kilometry, na kterých nás podporovala stáda pasoucího se skotu se zvonci na krku. Na ně navázalo opět čtyřkilometrové prudké klesání do údolí, přecházející do dalšího stoupání (opět již jednou zmíněných 600 výškových metrů). Po jeho zdolání přišlo zase spadnout o 200 metrů na kilometru a následně už jen poslední dva kilometry do cíle.  

Na celé trati byly čtyři občerstvovací stanice, všechny velmi dobře vyzásobené a hlavně v duchu ekologie, veškeré nápoje jen ve skleněných lahvích, tedy nutnost vlastních kelímků nebyla v propozicích závodu zbytečně. Absolutním vítězem se stal Andrew Fallas z Velké Británie (M40), který celou trať zvládl v čase 3:28:40 hod. Já jsem šel za 7:11 na 31. místě v 50+ (absolutně 301.).

Večer následoval medailový ceremoniál, na stejném místě jako po závodě v běhu do vrchu, na který navázala závěrečná párty pro závodníky, kde se podávaly místní produkty. Na zakončení šampionátu byla předána štafeta pořadatelství pro další šampionát do Adelbodenu ve Švýcarsku.

Více info o veteránských šampionátech najdete zde: https://european-masters-athletics.org/

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *