Klikněte pro hledání

Běhy

Až na Velkou Deštnou… 7 pohoří běžela i první česká dáma z Dakaru

Sdílet

Svěží povětří, ale taky sluneční paprsky potěšily účastníky prvního dílu letošních 7 pohoří, trailového seriálu na tratích stavěných po ukrytých lesních stezkách Horskou službou.

V Orlických horách se běželo z Deštného vzhůru na Šerlich, dolů k hotelu Orlice a znovu nahoru až k vrcholu Velké Deštné (1116 metrů). Pak dolů přes půvabné Luisino údolí zpátky k vlekům Na Martě. Asi znáte tyhle terény víc s běžkami na nohou. Ale i bez nich mají parádní perspektivu!

Delší 24kilometrovou trasu vyhrál Jan Nápravník ze Rtyně v Podkrkonoší (1:48:00). „Běžel moc pěkně, rozběhl to odvážně, až jsem myslel, že jde jen tu kratší,“ ocenil ho druhý Přemysl Ježek. Hned po startu vyrazil Nápravník se zkušeným horským běžcem Brýdlem, který si vybral střední trať, za nimi se držela v pěti druhá skupinka. Ve stoupání k Šerlichu z ní Ježek utekl a dotáhl Brýdla. „Nahoru jsem byl na tom líp, oni zase v sebězích,“ uznal liberecký vrchař, profesí servisní technik, který po krátké pauze hledá nové výzvy a právě delší trailové běhy mu je začínají naplňovat.

V táhlém klesání od Masarykovy chaty mu odběhli. „Pak vzhůru na Velkou Deštnou jsem si říkal, že bych je mohl ještě dotáhnout, ale v seběhu po šutrech už jsem toho měl trošku plný kecky,“ dodal. Do cíle dorazil s tříminutovou ztrátou jako první čtyřicátník (i když narozeniny oslaví až v druhé půlce roku, podle kalendáře už mezi ně patří…). Třetí skončil za další čtyři minuty Jan Valošek.

Čtvrtá absolutně a mezi ženami nejlepší dokončila reprezentantka Adéla Stránská z Inov-8 teamu (1:56). „Super traily, technické seběhy a lehčí kopce nahoru, bezvadné označení a příjemná atmosféra,“ pochválila pořadatele.

„Viděla jsem ji jen v prvním kopci, je to ještě mladá holka, pak už jsem zůstala sama, hodně se to celé rozthalo,“ mávla rukou obhájkyně prvenství, o generaci starší padesátnice Táňa Metelková, kterou předstihli už jen dva další muži. V zimě ji operace pomohla s ostruhou na patě. „Lepší už to asi nebude, že jo. Nahoru to ještě jde, dolů s těmi mými koleny už hůř. Ale tohle jsou závody pro radost, moc ráda se proběhnu po horách,“ nesmutnila učitelka z Hradce Králové a stále jedna z nejlepších běžkyň (nejen zdejšího) kraje.

Kratší distanci 13 km tedy kraloval (55:12) Pavel Brýdl (Salomon), teď člen úspěšné Kalokagathia Aliance dvojčat Svobodových, mj. vítězů Vltava Runu. Přijel na výlet s celou rodinou, ale do cíle ho jistě hnalo i hrozivé jméno za ním. Michal David, uff, naštěstí ne obávaný hitmaker… Mezi ženami běžela nejlíp Hana Hlaváčková (1:12).

Nejkratší trať 6 km Kari Traa Run vyhrála Ollie Roučková, držitelka ceny Elišky Junkové, první Češka, která dokončila Dakar. Na čtyřkolce! „Moc se mi to líbilo, pěkná krajina, rozmaitý teréb, parádní výhledy… Po tom letošním Dakaru jsem se musela dávat dokupy, teprve dva měsíce funguju a pomalu nabíhám kilometry. Věnuju se víc překážkovým běhům, kde mám hlavní středoevropskou sérii, ale časem se ráda vydám tady i na střední tratě. Jednou před covidem jsem ji už běžela v Beskydech na skokanský můstek,“ dodala pohledná dáma, která se uživí v rallye jako profík.

Příští závod se koná 21. června v Jizerských horách, startuje se jako loni z Bílého Potoka. „Těším se, v Jizerkách mám hodně naběháno,“ říká Přemysl Ježek, který má v plánu i pozdější běžeckou Jizerskou 50, která vede ovšem po jižnější části hor. „Přihlášená jsem, byla jsem tam jen kdysi s dětmi na kolech na trailech, máme to trošku projetý. Ráda se tam vypravím, dokud se ještě jakžtakž plazím,“ chystá se Táňa Metelková.

Kompletní výsledky najdete zde.

O celé sérii 7 pohoří čtěte tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *