Klikněte pro hledání

Běhy

A zase… na horkém Smrku. To byla druhá část běžecké rapsodie 7 pohoří

Sdílet

Ano, ano, déja vu přišlo, jak jsme slibovali v pozvánce. Běžecká rapsodie 7 pohoří v Jizerských horách téměř kopírovala loňské kulisy – i když s jiným obsazením v hlavních rolích. Brutální vedro přes třicet stupňů, násobené hejny much dotírajících na snadnou kořist vyčerpaných běžců, ploužících se do kopců… Sedmadvacet kilometrů s 1300 metry převýšení na hlavní trati bylo vskutku výživnou porcí.

„Opravdu náročné, velmi nepříjemná teplota, i když v lese ve stínu se to dalo. Ale moc pěkná trať vedla krásnými místy po širších cestách i trailíky. Kdyby bylo někde okolo deseti stupňů, vychutnali bychom si nádherný běh,“ shrnul vítěz Jan Hradecký (2:26:07), další z aktuálně obávané a uznávané příbramské triatlonové ekipy. O čtyři minuty přesto překonal loňského krále Charbuského. „Výběh na Smrk (1124 m, pozn. aut.) byl skutečně spravedlivý, mělo to až devět kiláků s rovinatějšími úseky. A pak přišel seběh, hodně přísný, dole jsem byl napadrť. Zbytek už představoval hodně náročnou záležitost, na závěrečném přeběhu přes louku na slunci jsem tepal přes 180,“ připomínal pocity.

Zpočátku od startu v Bílém Potoce se držela skupinka ve čtyřech. Do kopce poptáhl liberecký Přemysl Ježek, pozdější vítěz starší kategorie 40+, ale celkově čtvrtý.  „V mírnějších pasážích, které mi sedí, jsem jim utekl. Po seběhu už jsem pak jen navyšoval náskok,“ komentoval svůj únik vítěz. Na tvrdé podmínky se umí připravit, však se před časem druhým místem ze slovenského Jánošíka s půlnočním startem kvalifikoval na vyhlášeného Norsemana – tam ho v srpnu čekají opačné teplotní extrémy. „Jako přípravu si dám ještě tradičně výběh u nás na Plešivec a pak se k horským běhům vrátím až na podzim,“ říkal ještě. Na kratší trati ho podpořila čestně i celkově třetí jeho žena Kateřina.

Za ním pak doběhli lyžaři, druhý Tobias Albrigtsen (2:31:57), Nor s českou manželkou Eliškou Hájkovou z Jablonce, a třetí Jan Mitáček (2:35:27) z pražské Humanity.

Hned za zmíněným kvartetem se přiřítila nezdolná veteránka Táňa Metelková (2:43:35). Znovu připomínáme, v tomto případě s úctou, je jí padesát… Běžela o devět minut líp než loni Zuzana Kocumová, s obvázaným kolenem v cíli padla. „Vystartovala jsem asi moc rychle, pak jsem trochu zpomalila,“ přiznala.

Druhá štrekařka Kateřina Matrasová (2:48:38) jen s úctou přidala: „Chtěla bych se umět takhle vydat. Taky jsem se sice uvařila, ale nohy zůstaly relativně v pohodě.“ Že by zatoužila ji nahánět, to ani náhodou, v nohou měla Lysohorský ultratrail před dvěma týdny, k tomu nastydnutí a ještě šrumec v práci. „Vzala jsem to jako přípravu na stovku v Chamonix, kam se chystám koncem prázdnin. Přijela jsem si to užít, ne se honit. Ani mi to nešlo,“ povídala. Třetí skončila Monika Pilátová (3:14:38).

Střední šestnáctku tentokrát vyhráli Michaela Pušová (1:28:41), která předstihla i nejlepšího muže Marka Jerieho (1:30:14). Nejkratší devítikilometrový pouze ženský Kari Traa Run pro sebe získala Lenka Skrbková (48:51). Získala tak skalp Ollie Roučkové, první české dámy na motoristickém pekle (a ráji) Dakaru.

Třetím dílem pokračuje 7 pohoří 16. července v Jeseníkách.

Kompletní výsledky najdete zde.

Reportáž z prvního letošního závodu v Orlických horách je tady.

foto: 7 pohoří

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *