Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Terénní triatlon Xterra se vrací na Lipno. Na delší trati vyrazí i na gravelech

Sdílet

Světová značka terénního triatlonu Xterra přichází pro sezónu 2022 s novým typem závodu „Long Distance“. Jak už název napovídá, závodníky čekají delší tratě, ale také výrazně jednodušší technická náročnost cyklistiky. Jeden ze čtyř závodů v Evropě bude hostit Lipno 3. září 2022 krátce po zdejším oblíbeném už dvoutýdenním Lipno Sport festu. Jak známo, v Přední Výtoni se v nejlepších letech jezdil pravidelně český pohár v tradiční bikové Xteře.

Webová stránka www.xterra.cz se rozšířila o další závod. Vedle prachatické Xterry a druhé krátké trati v Praze na Džbáně přibyla podstránka nového závodu Xterra Sumava Long Distance. „Všechny tři naše závody jsou zařazeny do evropského poháru, a kromě bodů do pořadí tohoto seriálu nabízíme také kvalifikační místa na mistroství světa na Havaji. Prachatice mají slotů 52, Praha a Lipno potom 26,“ prozrazuje Michal Piloušek junior, ředitel domácí Xterry.

Lipenský závod se ale na první pohled liší v mnoha ohledech. Depo se otvírá nejen pro horská kola, ale i pro gravel biky, či cyklokrosová kola – pro tento typ trati jistě vhodnější. „Často jsem slýchal, že Xterra je pro silniční triatlonisty příliš obtížná technicky, ale milují běh v přírodě a často jezdí na horském kole po štěrkových cestách. Právě proto jsme s tímto formátem přišli,“ vysvětluje Piloušek.

Závod začne dvěma kilometry plavání ve vodách Lipna, ty budou rozděleny do dvou okruhů pro větší atraktivitu závodu. Následuje 60 kilometrů na kole, které povedou povětšinou po štěrkových cestách, částečně také po rozbitém asfaltu a malá část také po klasickém asfaltu. Na trati nejsou žádné nečekané překážky, ale převýšení závodu bude určitě pořádnou výzvou. Kromě ikonického stoupání na Smrčinu, hraniční přechod II./10, je v plánu také výjezd Klápy nebo závěrečný výjezd do depa na Jeleních Vrších od Černého Kříže. Krásnou část tratě tvoří cesta podél plavebního Schwarzenbergského kanálu. Poslední disciplína 21km dlouhý běh v první zážitkové části kopíruje naučnou Medvědí stezku, poté už trasa vede po štěrkových cestách a závěr po cyklostezce podél Lipna. „Věříme, že závod přiláká Ironmany, nové tváře, vytrvalce všech sportů a třeba bude vítaným zpestřením i pro zarputilé Xterráky,“ dodává Piloušek.

Kromě délek tratí má nový formát nabídnout také luxusní zážitek. V programu najdeme hned dvě společné večeře pro závodníky, hudební program a pořadatelé slibují také zajištění podobné vrcholným akcím série Ironman. „Pokud chceme přilákat dlouhotraťaře světových sérií jako Ironman nebo Challenge, tak musí náš servis nabízet podobné podmínky. Zvyšujeme počet občerstvovaček i jejich nabídku, posilujeme zázemí závodu, ale také přemýšlíme o nadstandardním balíčku dárků a upomínkových předmětů,“ vykládá Piloušek.

Již od 21. 12. jsou na webu www.xterra.cz otevřeny přihlášky k závodu, kdy do konce kalendářního roku lze využít zaváděcí slevy. Webová stránka také uvádí detaily o závodě a předběžné mapky tratí, pořadatelé si ale vyhrazují možnost změny, protože všechny úřady se ještě povolením nevyjádřili k trase. „Máme přisliby, co se týče trasy i zázemí, ale počítáme ještě s dalším jednáním a zasmluvněním všech ploch a tratí. Proto uvádíme trasy jako „předběžnou verzi“,“ doplňuje Piloušek, který věří v budoucnost podobných závodů. Kromě Česka se v roce 2022 mají konat ještě ve Francii, Belgii a na Sardinii.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *