Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola

Xterra triatlon na Havaji slaví 25 let. S rekordním počtem Čechů

Sdílet

Na rozdíl od Ironmana, který byl na vedlejším Big Islandu již podruhé odložen, světový šampionát v terénním triatlonu Xterra se letos na ostrově Maui koná. A na nedělní start se těší osmnáct českých účastníků.

Stojí za připomenutí: V roce 1996 vnikl na havajském ostrově Maui nový sport, pod původním názvem Aquaterra místní pořadatelé spojili plavání v divokém Pacifiku, náročné horské kolo na svazích sopky a závěrečný terénní běh. Posunuli triatlon do přírody a založili tradici, která v letošním roce slaví pětadvacátiny. Ihned v roce 1997 dostal závod jméno Xterra a o dva roky později se již na startu objevil první Čech, Michal Piloušek. Původně Ironman tělem i duší se upsal bohyni Pelé a také terénní odnoži triatlonu. I on jí vzdá hold přímo na trati.

Zní to neuvěřitelně v komplikované době, ale třetí nejpočetnější výpravou po domácích Američanech a Francouzích jsou tu Češi. Ti, kteří sebrali odvahu, riskovali finanční i tréninkovou ztrátu a do poslední chvíli doufali, že je okolnosti pustí na Havaj, se nakonec mohou radovat. Všichni prošli jak testy covidu, tak formy, kdy si svá místa na startu museli vybojovat bez výjimek na kvalifikačních závodech po celém světě. Tvoří také jednu z nejpočetnějších výprav v historii české účasti na tomto podniku.

Hlavní hvězdou výpravy je historicky nejúspěšnější český muž na Maui, Karel Dušek, který byl v roce 2019 sedmý celkově. Naopak nováčkem je první handicapovaný sportovec na startu Xterry z české kotliny, Miroslav Motejzlík. Ve svých věkových kategoriích budou na medaile myslet Jakub Růžička, Adam Holomoucký, Barbora Stupková, Kateřina Ježková nebo Hana Odlová, ale ni zbytek výpravy nepřijel na dovolenou. Jednoznačně nejzkušenějším závodníkem je potom už zmíněný Michal Piloušek senior, ten bude po svých pionýrských startech v letech 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003 letos navazovat na účast z roku 2019, kdy se na tratě triatlonu vrátil ve věkových kategoriích. Podruhé se tak na startu setká také se synem Michalem, který si letos chce připsat svůj čtvrtý zářez. 

Mottem Xterra triatlonu je především souboj člověka s přírodou a právě vlny, horko, déšť a bahno budou největší překážkou na cestě do cíle. „Předpověď počasí totiž není právě přívětivá. Na závodní den jsou hlášené vlny s výškou až pět metrů, deštivé počasí, bahnité tratě, ale zároveň nesnesitelné horko v kombinaci s vlhkostí vzduchu okolo 95%,“ píše Michal Piloušek junior z Maui.

„Počítáme s případným zrušením plavání, pokud by byli závodníci ohroženi na zdraví, ale ještě nikdy jsme k tomuto kroku nemuseli sáhnout. Věříme, že nám budou bohové nakloněni,” dodává Janet Clarková, prezidentka Xterra.

Pro všechny závodníky včetně elitních sportovců jsou tratě a podmínky stejné. Plavání v moři dlouhé 1,5 km, 33 km po plantážích i bývalém golfovém resortu Kapalua a na závěr extrémní terénní běh pralesem i po plážích. 

Koronavirus nadělal paseku i v poli favoritů, někteří nemohli přijet z důvodu zákazů a karantén, jiní již nebyli schopni najít v prosinci motivaci znovu trénovat a závodit. I přesto je konkurence skvělá! Mezi ženami nebude na startu chybět nejlepší triatlonistka planety, olympijská vítězka Flora Duffyová z Bermud. Na záda se jí alespoň trochu budou snažit dýchat Loanne Duvoisinová ze Švýcarska, vítězka světových Prachatic i MS ITU, nebo Mexičanka Michelle Flipová. Mezi muži si při neúčasti minulého mistra světa Weisse brousí zuby trojnásobný vítěz Prachatic, mistr Evropy, mistr Světa a letos téměř neporazitelný Francouz Arthur Serrieres. Proženou ho dva skvělí silniční triatlonisté? Chystají se Novozélanďan Hayden Wild, bronzový medailista z olympiády v Tokiu, nebo nebo Američan Seth Rider, který skončil v posledním díle mistrovství světa v olympijském triatlonu v Edmontonu čtvrtý.

Na místě závodu je přítomen také reportér České televize, havajský rekordman a srdcař Stanislav Bartůšek, který připravuje dokumentární pořad, který odvysílá ČT Sport 25. prosince. A v sobotu se na stejném místě koná v režii stejného pořadatelského týmu mistrovství světa v trailovém běhu, které se přestěhovalo z Oahu, kde před časem bral medaili Petr Pechek.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *