Klikněte pro hledání

Lyže

Covid odkládá očekávanou premiéru Skialpuj festu v Peci i Noc tuleních pásů. Zatím na březen

Sdílet

Pokračující ataky covidových vln, ale i aktuální nedostatek sněhu způsobily odsunutí očekáváné premiéry Skialpuj Festu v Peci pod Sněžko, včetně závodu Noc tuleních pásů. Zatím předběžně na 17.-20. března 2022.

„Současný vývoj pandemie nám nedává na výběr,“ omlouvají se pořadatelé v prohlášení. „V polovině týdne se očekává zpřísnění vládních opatření a my nechceme s rozhodnutím déle čekat a komplikovat účastníkům situaci s ubytováním apod. Pořádat festival v tuto chvíli by ovlivnilo jeho podobu víc, než jsme ochotni připustit,“ vysvětlují. V nejbližších dnech obešlou účasrtníky emailem s možnostmi přesunutí služeb na nový termín, anebo vrácení vstupného za přihlášky.

„Chystáme program podle plánu, všechno máme domluvené, udělali jsme maximum,“ hlásil jeden z organizátorů Jan Klouček přímo z epicentra dění ještě těsně před koncem roku. Bohužel to teď nevyjde. Tak je odložme těšení (se), určitě se dočkáme.

Tak tedy Skialpuj fest. Čtyři dny plné skialpů – setkání, besedy, přednášky, workshopy, testy, ale i závod a večerní párty. Podobná akce tady ještě nikdy nebyla vlastně ani v Evropě podobnou nenajdete.

„Uspořádat něco, kde se začátečníci i zkušení skialpinisté budou moci v rámci odborného programu setkat s horskými vůdci, záchranáři, lavinovými experty i sportovci a načerpat od nich zkušenosti a inspiraci byla dlouho mým snem. Česko ale muselo do fáze, kdy je něco takového možné, dospět. Loňská zima, v níž skialp objevily tisíce nováčků, vše výrazně urychlila,“ říká Branislav Adamec, zvaný Gabo, bývalý špičkový horolezec, později guru skialpinismu v tuzemsku.

Hlavními taháky bude účast špičkových skialpinistů, Bennyho Böhma, držitele několika rychlostních rekordů na osmitisícovkách a zároveň ředitele Dynafitu, značky, která patří k lídrům skialpové produkce, a španělského kouče Javiera Martina de Villy. „Velký zájem je o tematiku pohybu v horách a lavin a také počasí v podání Aleny Zárybnické,“ upozorňuje Klouček.

Dále se dozvíte třebas o plánování túr, přípravě na výstupy a sjezdy vysokých hor, zásadách pohybu v národních parcích, novinkách v materiálu. Workshopy v malých skupinkách na chatách povedou certifikovaní horští vůdci. Testy lavinového vybavení, bot a lyží budou v případě volných kapacit možná nabídnuty i širší veřejnosti.

Fest má originální koncept, na kterém se spolupodílejí i účastníci. Program si vyberou podle sebe při registraci. Nejen, že každý preferuje jiný záběr, ale jeho části se překrývají a mají omezenou kapacitu. Na druhou stranu některé se opakují, aby je mohlo stihnout více zájemců. Mezi jednotlivými akcemi se můžete přesouvat na lyžích, skialpových samosebou. Centrem bude hotel Horizont, který nabízí i výhodné ceny pokojů. A dá se shrnout, že v průběhu festivalu získáte kvalitní skialpové a lavinové vzdělání.

Podmínkou účasti je pochopitelně stoprocentní covidová garance, tedy očkování, záznam o prodělání nemoci či test. Fest pas na kompletní program včetně obědů, ale bez ubytování prodával za 2990 Kč, včetně startovného na Noc tuleních pásů za 3490 Kč. „Jsme přesvědčeni o tom, že tu hodnotu účastník dostane,“ říká Klouček. Jen pro srovnání, jste na úrovni tří až čtyřdenního skipasu v Peci. Začátkem ledna v nabídce objevila ještě zkrácená verze „fest pasu“ pátek večer až neděle.

Mezi partnery je většina firem, které se na českém trhu výrazněji zabývají skialpovým materiálem, podporu dává i region. „Zůstali nám věrní i s nepříznivým vývojem situace. Začali jsme s přípravami v červnu. Tohle není projekt na jeden rok, ale věříme i teď, že budujeme solidní tradici,“ dodává Klouček. „Zároveň i do budoucna bude naší prioritou zachovat, řekněme, kamarádskou atmosféru festivalu, kdy se na horských chatách setkávají lidé, pro které je skialpinismus vášní s těmi, kteří chtějí do tajů tohoto sportu teprve proniknout.“

Více informací a registrace najdete na www.skialpujfest.cz

Foto: Tomáš Binter, Martin Korbel, Dynafit

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *