Klikněte pro hledání

Kola

Bory dobyl Borky… v posledních metrech. Jak se jelo kritérium o cyklokrosové tituly

Sdílet

Přebor táborských cyklokrosařů, jen v dresu silničního týmu Elkov/Kasper z Hradce Králové. Tak vypadal první domácí cyklistický šampionát v Kolíně. Jistě, cyklokrosový… V dechberoucím finiši vyhrál Michael Boroš před Jakubem Ťoupalíkem, což ze třetího místa potvrdil jeho bratr Adam. Mezi ženami rozhodla brzy a jasně hlavní favoritka 18letá Kristýna Zemanová (Brilon Mladá Boleslav).

Příjemné počasí, lehce nad nulou a pro ženy ještě i sluníčko, vytáhlo do lesoparku Borky u atletického stadionu hodně diváků, atmosféra byla vzhledem k upadajícím mezinárodním výsledkům až neuvěřitelná. Jezdivá trať (okruh 3,4 km, 27 metrů převýšení) s malým písečným zpestřením připomínala spíše kritérium. Dvě vztyčená prkna na trávě v areálu se povětšinou skákala, v lese bylo třeba vyběhnout několik uměle vytvořených schodů. Pak se ještě promotat vracečkami na stadionu, jinak (technicky) pohoda. Jelo se téměř čistě na hrubý výkon.

Početně přece jen bohatší mužské pole (i s juniory čítající okolo čtyř desítek jmen) se potlouklo hned v úvodu na atletickém stadionu. „Hlídal jsem si pozici, ale Stránský udělal školáckou chybu, šel k zemi a vzal mě s sebou,“ popisoval obhájce a hlavní uchazeč o zlato Michael Boroš.

Mezitím vypálil vpředu 20letý Jakub Ťoupalík, mladší z původem cyklokrosových bratří, a postupně získával náskok až přes půl minuty. Boroš se dotáhl dopředu ke třetímu Adamu Ťoupalíkovi a teprve od něho se ve třetím z osmi kol dozvěděl o uprchlíkovi… „No, nějak jsme se zamotali a pak to bylo o nervy. Chtěl jsem si to hlídat a ne dotahovat ztrátu,“ přiznal.

Každým kolem se Boroš sice přibližoval, ale pořád jsme byli někde na patnácti vteřinách. Jakub Ťoupalík rozhodně nevypadal, že by se role lídra chtěl vzdát. Ani ve prospěch možné týmové strategie. Schylovalo se k obrovskému dramatu, při nájezdu do posledního kola oba dělilo pořád zhruba sedmdesát metrů. S odstupem třetí jezdil s víc než minutovou ztrátou Adam Ťoupalík, mistr z roku 2015, který loni na mistrovském cyklokrosu zaujal zlomeným předním ráfkem hned při prvním přeskoku. Přetahovačka zůstávala až o čtvrté místo.

Jakub dřel, ale viditelně tuhnul, Boroš se mu v lesíku po milimetrech přibližoval. Na atletickém tartanu už ho dostihl, ve vracečce však ještě nenašel zespodu prostor pro předjetí. V rovince však vstal ze sedla a po obrubníku před cílovou rovinkou se přece jen protáhl na čelo. Jakub se pokoušel udržet ve stoje, ale v tu chvíli se zlomil.

„Nezbývalo mi než dotahovat, co to jde. Už jsem skoro nevěřil, že se to podaří. Nechal jsem tam skoro všechno, stálo to opravdu hodně sil,“ přiznal Michael Boroš. “Mrzí mě to strašně, nevěděl jsem, že je tak blízko. Když jsem to viděl, pořád jsem si říkal, že by to mohlo vyjít. Finiš jsem si ale prohrál spíš po taktické stránce. Jet sám po těch roviních stálo strašně moc sil, ale dařilo se mi držet náskok. Věřil jsem, že vyhraju, ale nakonec se to nepovedlo,” smutnil Jakub Ťoupalík.

Radomír Šimůnek junior, bývalý mistr i vítěz světového poháru, zde v roli televizního spolukomentátora, ho ocenil hodně temperamentním gestem. Pátý domácí triumf nyní 29letého Boroše byl možná opravdu ze všech nejtěžší. „Od září spolupracuje s naším trenérem Otou Fialou, zvedá se,“ ocenil ho Vladimír Vávra, týmový šéf Elkov/Kasper, sám bývalý výborný cyklista, silničář.

Čtvrtý tedy dojel loni bronzový biker Josef Jelínek (Cyklostar/Head/Pirelli), pátý táborský mladík Šimon Vaníček a šestý Tomáš Paprstka (Expres.cz/Tufo Kolín), juniorský mistr světa z roku 2010. Vidět byl i junior Václav Ježek (Brilon MB). Další z reprezentantů Lubomír Petruš (D2Mont/Merida) nedokončil poté, co se zamotal do karambolu. Čtrnáctý se ztrátou 5:55 skončil elitní biker Jan Škarnitzl, poprvé v novém dresu švagrova týmu Kolofix/Gapp systém.

V závodě žen vyrazili hned napoprvé z atletického stadionu do terénu vpředu Bajgerová se Zemanovou s mírným náskokem na čtyřčlennou skupinku (Havlíková, Czeczinkarová, Vaníčková, juniorka Hladíková). Už při nájezdu do druhého kola se oddělila s přehledem a suverénně jedoucí Zemanová. Za ní pak jezdila přelévající se pětice, o kus dál osamocená ještě domácí Tvarůžková. Jistě líp než sedmým místem chtěla pokřtít nový dres Cyklostar Head Pirelli už zkušená Karla Štěpánová.

Zemanová dojela až do cíle jasně na čele, cílovou rovinku si však užívala v neskrývaných emocích se slzami štěstí. „Byla jsem nervózní a vnímala, že se se mnou už počítá, i když vím, že v osmnácti mám ještě všechno před sebou. Teď takhle můžu poděkovat všem těm kolem mě, hlavně rodičům, co se mnou jezdí na závody, perou mi dresy a starají se o kolo,“ říkala.

O vládkyni zbytku pole nejaktivněji bojovaly Bajgerová s bikerkou Czeczinkarovou, obhájkyně mistrovského dresu a držitelka osmi titulů Havlíková přece jen už vyklízí pozice. Stříbro nakonec získala týmová parťačka vítězky Tereza Vaníčková. „Snažila jsem se nejdřív pro ni skupinu hlídat, ale ona to zvládla vepředu sama. Na svůj výsledek jsem ani nemyslela, ale takhle to vyšlo,“ usmívala se.

„Já jsem taky spokojená,“ dodala první „velká holka“, celkově bronzová Nikola Bajgerová (Force Zlín). Čtvrtá zůstala Jana Czeczinkarová (Liv) a pátá Pavla Havlíková (Lawi junior team), která se v 38 letech hodlá věnovat hlavě výchově svých nástupkyň.

Kompletní výsledky najdete zde.

Nominace na MS

Juniorky: Vanda Dlasková, Eliška Hanáková, Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková, Julia Kopecky

Junioři: František Hojka, Václav Ježek, Ondřej Novotný

Muži U23: Matyáš Fiala, Matěj Stránský

Ženy U23: Kristýna Zemanová

Muži: Michael Boroš

Ženy: Kateřina Nash

Foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *