Klikněte pro hledání

Kola

Kolín se těší na cyklokrosovou bitvu o tituly. Boroš chce pátý

Sdílet

Bude to půl století od chvíle, kdy zdejší bard Miloš Fišera získal pro československý cyklokros první medaile na mistrovství světa. Vzpomínáte? V Riegrových sadech v Praze, mezi „amatéry“, psal se rok 1972… V „jeho“ Kolíně se v sobotu (8. 1.) pojede domácí šampionát a on bude při tom. I když aktuální stav na elitní scéně ukazuje, že si zakladatel velké dynastie na svého nástupce počká. Asi hodně dlouho…

Tituly obhajují Michael Boroš (už člen silničního týmu Elkov/Kasper), ten je také hlavním favoritem, a Pavla Havlíková (Lawi stars), která nedávno ukončila vrcholovou kariéru. Boroš (na titulním snímku z posledního světového poháru v Hulstu) jde po pátém zlatu, tolik jich má i druhý reprezentační kouč Petr Dlask, víc jen legendy Radomír Šimůnek senior a Zdeněk Štybar – sedm, Havlíková rekordních osm. Jak to vypadalo loni, čtěte zde.

Ambice si teď hřeje i Tomáš Paprstka, který se vrátil po roční pauze od horských kol k cyklokrosu a také do domácího týmu Tufo/Expres.cz. Skončil celkově třetí v českém poháru a titul ještě nemá.  „Cítím se dobře, cyklokros se nezapomíná. Domácí mistrák je pro mě vrcholem sezony, necítím žádný tlak, chci se s tím poprat,“ těší se.

Nastoupit by měli i bývalí cyklokrosaři, nyní silničáři, Adam a Jakub Ťoupalíkové (Elkov/Kasper). Očekávají se spíše taktické manévry čelní skupiny. Mezi ženami budí zájem a očekávání čerstvý objev Kristýna Zemanová (Brillon Mladá Boleslav), vítězka poháru, věkem ještě v kategorii do 23 let. Světový pohár jezdila ještě obojživelnice Karla Štěpánová (do loňska Maloja Pushbikers) a vidět byla i Nikola Bajgerová (Force Zlín).

Kolínská bitva také výrazně ovlivní nominaci na světový šampionát ve Fayetteville v Americe (30. 1.). Vzhledem k formě i nákladům se počítá s výpravou okolo deseti reprezentantů. „Máme velmi dobré juniorky, slušné juniory, třiadvacítky Zemanovou a Stránského, horší to je v elitě. Kateřina Nash (poslední česká dospělá medaile z MS – 3. 2017, pozn. aut.) startovat bude a doufáme, že se dobře připraví, v Kolíně se neobjeví. Forma Boroše jde nahoru a věříme v lepší výsledek,“ konstatuje reprezentační kouč Petr Klouček, sám český mistr z roku 1982.

V případě velkého výkonu může zvažovat už jen možná Lubomíra Petruše (D2Mont/Merida) nebo Paprstku. Nominační kritéria myslí na maximálně tři nejlepší muže a dvě ženy z žebříčku UCI. „Bory je jasná jednička, ale pokud zajedu a ta šance by byla, rád bych se vydal i na mistrovství světa,“ říká bývalý držitel juniorského duhového trikotu Tomáš Paprstka.

„Vždycky se tady zhostí pořádání na výbornou, očekávám kvalitu a velmi důležitý závod,“ těší se Petr Marek, předseda cyklistického svazu na mistrák ve svém městě. Původně se počítalo s Uničovem, ale v létě došlo k přesunu.

Blíží se tedy vrchol domácí sezony. „Odjeli jsme celý Český pohár navzdory komplikacím, objevilo se na něm celkem 3264 závodníků z 15 zemí včetně Mexičanů. I když teď nemáme výsledky na vrcholné scéně, televizní sledovanost zůstává dobrá, až půl milionu diváků očekáváme na mistráku,“ tvrdí Petr Balogh, první muž českého cyklokrosu.

V Kolíně se pojede už pošestnácté, celkově 71. tuzemský šampionát. Naposledy v roce 2015 tady získali mistrovské zlato Šimůnek junior a Mikulášková. Epicentrum zůstává v lesoparku Borky. „Zázemí nám vytváří atletický stadion, využíváme plochu starého tartanu. máme kvalitní šatny, uzavřené zázemí. Využijeme i víceúčelovou sportovní halu, tam bude vyhlášení top deseti všech kategorií,“ říká Jan Slavíček, šéf závodu i domácího týmu Tufo/Expres.cz, sám také na kole dlouholetý vyznavač obou terénů – cyklokrosař i biker.

Trať je stejná jako loni a předloni. Okruh měří 3,4 km a má jen 27 metrů převýšení. „Rozhoduje výjezd ze stadionu s umělými překážkami a pak záleží na počasí, co udělá s pískem,“ dodává Slavíček. Předpověď ukazuje sice už noční mrazy, ale přes den nad nulou, tedy blátivo zůstane, v sobotu má svítit slunce.

Ideální podmínky přijet fandit naživo. „Platí běžná bezpečnostní opatření při vstupu na stadion, ale diváky normálně pouštíme, bude se prodávat i občerstvení,“ lákají pořadatelé. Ženy startují ve 12 hodin, muži ve 13.30. Národní mistrovství se jedou i v ostatních zemích, nejnabitější bude samozřejmě to belgické.

Foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *