Klikněte pro hledání

Kola

První dospělou medaili získal biker Jelínek v cyklokrosu, titul má zpět Boroš, rekord Havlíková

Sdílet

Závodní adrenalin se stal v čase lockdownu tuze nedostatkovým zbožím, zavánělo to až absťákem. Tak díky za cyklokros! Mistrovský závod ve středočeské vsi Jabkenice, kde žil devět let hudební skladatel Bedřich Smetana, byť s chudou účastí pouhých 11 žen a 26 mužů, přinesl záchrannou dávku. Na trati, podél ní, i u televize.

Čtvrtý titul získal Michael Boroš z Tábora, poslední přeživší Mohykán českého cyklokrosu. Ač ve světovém poháru mu letos jako nejlepšímu Čechovi patří až hrozivě vyhlížející 41. příčka. Dojel si pro něj vyzrálým a kompaktním výkonem, kdy i po jednom technickém zaváhání a pád ztrátu brzy dohnal. „Nebylo to jednoduché, ale rozblácená trať mi seděla a po podsmeknutí jsem nepanikařil, věděl jsem, že si to dojedu,“ říkal.

Chyběl obhájce Emil Hekele, jehož loňský heroický triumf totálně pošpinila dopingová causa a čerstvě vyřčený čtyřletý trest. Další možný uchazeč o korunu, už silniční mistr Adam Ťoupalík (Elkov/Kasper) hned na startu nenakopl pedál a spadnul a pak při dotahování pole špatně přeskočil kládu a zlomil ráfek předního kola. „Těšil jsem se, mrzí mě to, ale asi jsem dostatečně nesoustředil,“ připustil zklamaně.

Pro stříbro si dojel Tomáš Paprstka (Gapp systém/Kolofix), před deseti lety juniorský mistr světa v cyklokrosu, pak obojživelník i s horskými koly, ale od léta už čerstvě jen biker… To další obojetník Jan Nesvadba, který se na rok naopak vrhnul jen na cyklokros, loni definitivně skončil úplně. Bronz získal taky biker, 22letý Josef Jelínek (Cyklostar/Trek/Pirelli), jako svoji první dospělou medaili.

Na startu měl stát vedle něho i jeho týmu Jan Škarnitzl, ale toho zastavil pozitivní covid test. „Jsem spokojený, medaile z chlapů se cení. Užil jsem si závod, ani jsem nepočítal s tím, že by to takhle mohlo dopadnout. Přijeli jsme v rámci přípravy jenom si vyzkoušet nové dresy,“ usmíval se. Zpočátku se držel na čele, po pádu Boroše ve třetím ze sedmi kol se tam vrátil. „Jenže to bylo ještě moc brzy. Jel jsem si pořád svoje, ale v závěru už mi docházely síly a udělal jsem pár chyb,“ uznal, když projel cílem v zasněžené helmě, následku drobného zbytečného karambolu. Okruh byl sice rovinatý, ale vinou oblevy po předchozím nasněžení velmi blátivý a náročný.

Jelínek v uplynulých sezonách objel i kompletní cyklokrosový program (byl celkově 4. a 6. v Českém poháru), letos už ne. „Mezi elitou už je to náročnější, rozhodl jsem se jednoznačně pro horská kola. Pokud bych měl mít ambice, musel bych do světa. A objet všechny závody v cyklokrosu by znamenalo pominout odpočinek, všeobecnou přípravu, to nejde. Jenom jeden mistrák je příjemné zpestření,“ vysvětlil svoji volbu.

Poctivý cyklista z Kutné Hory objíždí závody už od dětství a podle nedávného výzkumu časopisu Velo je jediným závodníkem, který dokázal vyhrávat už jako dítě v Kole pro život a dotáhl to mezi profesionály. Stihl elektrotechnickou průmyslovku a teď už čtvrtým rokem bude jenom jezdit na kole. Poslední týdny se zavřel na chalupě týmového šéfa Žitného v Jizerských horách a věnoval se jenom tréninku.

„Měl jsem sezony, kdy jsem si říkal, co dělají ostatní kámoši, zatímco já pořád jenom jezdím na kole. Taky jsem měl složitější momenty s tím, co dál. Ale pořád mě to hlavně baví. Když dá člověk kolu píli, výsledek přijde, i když to třeba potrvá,“ dodává.

Stříbrný Paprstka.

Hned zítra odlétá na desetidenní kemp na Mallorku. S týmem plánuje objet celý český pohár, kde se dají vyjet slušné body i do UCI žebříčku, ukázat se na světovém poháru v Novém Městě a pak v Albstadtu. Dál se uvidí, těžko předpovídat vývoj situace.

Ještě pro úplnost – rekordní osmé zlato (to je u víc než Šimůnek starší a Štybar) si vyjela 37letá Pavla Havlíková (Lawi), také spíše všecyklistka než cyklokrosová specialistka. Věnovala ho svému servismanovi Michalu Hnegalovi, který leží po pádu ze střechy v nemocnici… Stříbro patří Nikole Noskové (profistáj SD Worx), už hlavně silničářce, a bronz Karle Štěpánové (Maloja Pushbikers), o něco víc bikerce. To jen pro potvrzení úvodních slov o stavu českého špičkového cyklokrosu.

A kdo se kromě Boroše vydá na bezdivácké mistrovství světa do belgického Ostende, to se teď neodvažujeme předpovědět. Velmi vážně to vypadá, že se pojede bez juniorů, kde by se přece jen blýskala nadějka (Jindřich a Stránský tady v Jabkenicích jeli na třetí místo, pokud by se započítávali…).

Kompletní výsledky na www.cyklokros.czReportáž z loňského mistrovství ČR je zde

Foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *