Klikněte pro hledání

Kola

Famózní triumf cyklokrosového fanatika. Hekele ve 42 letech vládne českému blátu

Sdílet

Zběsilý úprk fanatika. Odměněný cenou za celoživotní dílo/práci. Emil Hekele, muž mimo veškeré kategorie a systémy, se ve 42 letech stal v jičínské Čeřovce mistrem republiky v cyklokrosu. Tak vypadá aktuální podoba tváře parádní české disciplíny (minulosti).

Druhý dojel ještě s úsměvem pořád nadějný Tomáš Kopecký, 19letý chlapec českých rodičů, vyrůstající v Nizozemsku a jediný sahající na angažmá v belgickém týmu (Pauwels). Až třetí naopak zklamaný Michael Boroš, tuzemská jednička posledních let (teď už „jen“ v dresu domácího Tábora), obhájce tří titulů v řadě. Ale letos „jen“ vítěz Českého poháru, na světovém poli se pohybující ve třetí desítce.

Tito tři borci vyrazili vpředu hned od počátku a lehce se mezi sebou na dohled jako by testovali. Hekele třeba měnil kolo každý okruh, Boroš vůbec. Kopecký šel do čela vždy v jediném cik-cak kopci (jeden okruh měl 2600 metrů s 70 metry převýšení). Hekele ještě v pátém kole ve sjezdu lehce podklouzl a upadl, ale už v šestém se postupně odpoutal na špici a až do cíle další ještě dvě kola zvyšoval náskok až na 35 vteřin!

„Věřil jsem si hodně. Ale věřil jsem si i letos, o to jsem měl větší motivaci,“ připomenul loňskou divokou aféru s jeho diskvalifikací ze druhého místa v Holých Vrších, kdy sice porazil trojnásobného světového šampiona Štybara, ale po přetržení řetězu se už nemohl vrátit do depa pro nové kolo a přišel tak o šanci bojovat o mistrovství světa. „Tajně jsem doufal, v noci nespal. Loni mi chyběl kousek, dnes přišla odměna za celoživotní dílo, za to, co kolu dávám odmalička. Rozhodlo srdce,“ dodal.

Díky jemu, který se dočkal vůbec první dospělé medaile (už před 23 lety má jeden titul z dráhy…), jsme tak z pozice diváků – přišlo jich slušných skoro osm tisíc – viděli jen z nejzajímavějších šampionátů posledních let.

Mezi ženami získala při očekávané neúčasti Kateřiny Nash sedmý titul 36letá Pavla Havlíková. Tím dorovnala v 69leté historii šampionátů zlaté počty svých vzorů Šimůnka starší a Štybara. Až pátá skončila Štěpánová, obojživelnice, která usiluje o start na olympiádě na horských kolech.

Přitom zarputilý chlapík Hekele jede už roky vlastní cestou. Letos v létě startoval na bikovém Nova Cupu, pak se vydával sbírat body na UCI závody do Japonska, Rumunska, Rakouska nebo na Slovensko. Doma startoval jen v Hlinsku, kde dojel desátý, jako pátý z Čechů. Má vlastní partnery, jezdí na kole italské značky Sintesi Flu v černém dresu Pissei. Ráno se vypravil z Loštic na Moravě autobus plný jeho fanoušků, kteří mu podél trati vytvořili pořádný bengál, vrcholící triumfální radostí.

Ne, to nebyla náhoda. Už před startem potvrdil i hlavní favorit Boroš: „Ta trať mě až překvapila, jak je zajímavá a hlavně poctivá.“ Bohužel i pro něj odhalila jednoduše nedostatečnou kvalitu současných českých cyklokrosařů. “Emil byl nejlepší. Ze začátku se trochu schovával, ale když pak za to vzal, nestačil jsem mu,” ocenil ho druhý Kopecký v cíli.

Dvojka Nesvadba chyběl vinou angíny, ale jen těžko by překročil svůj letošní stín – loňský vítěz Českého poháru šel podobně jako Boroš oproti loňsku výsledkově po celou sezonu dolů. A dál? Čtvrtý skončil Jelínek, hlavní profesí biker, pátý mladík Jakub Ťoupalík – ten zase odmítl mistrovství světa, protože se chce už naplno věnovat silnici. Šestý 33letý Lubomír Petruš, bývalý mistr Evropy a třetí z mistrovství světa  juniorů (2007 a 2008…). Až sedmý Paprstka, bývalý juniorský mistr světa, v cyklokrose ovšem taktéž rok od roku horší… Pak ještě třeba desátý další biker Rauchfuss.

Na mistrovství světa ve švýcarském Dübendorfu bude mít před sebou český tým hodně těžkou pozici. Co tam může předvést Hekele? Podle jičínského závodu by tam neměl chybět (ukázal se na MS už v letech 2017 a 18). Reprezentační kouč Dlask už před startem řekl, že aspiranti reprezentačního dresu, se musí logicky ukázat ve světové konkurenci – tedy zbývají dva světové poháry v Nomay a Hoogerheide. Hekele řekl, že na ně nemá peníze a po oslovách se rozhodne, co dál.

Kompletní výsledky mistrovství ČR v cyklokrosu najdete zde: https://www.sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5095

Foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *