Klikněte pro hledání

Lyže

Skialpový Vertical na Lysé hoře lámal rekordy. Koruna Beskyd pokračuje

Sdílet

Už popáté se v pátek konal skialpový Vertical na beskydské Lysé hoře. Když jsem o něm před lety slyšel poprvé, považoval jsem noční plahočení se na skialpech na nejvyšší vrchol Beskyd za podivnou kratochvíli několika šílenců, vždyť potkat tehdy někoho po setmění v lese s čelovkou bylo ojedinělým jevem. Časy se však rychle mění a tak jako výrazně přibylo světélek na nočních horských stezkách, roste rok od roku i počet účastníku Verticalu.

Zadání je prosté: Dostat se z parkoviště pod sjezdovkou na Zlatníku na vrchol Lysé co nejrychleji. Něco přes čtyři kilometry a 700 m převýšení. Aby to však nebylo tak snadné, nestartuje se hromadně nebo v intervalech, pořadatelé určí pouze jakési startovní okno mezi 17.00 a 17.30, kdy přesně vyrazí závodník na trať, už je jen na něm.

Vyběhnout co nejdříve a mít prázdnou trať, počkat až pár lidí poodjede, aby bylo koho stíhat nebo se držet předpokládaného největšího soupeře? Taktických variant je celá řada, jenže žádná z nich není stoprocentní. Kromě jediné. Od začátku až do konce naplno, protože nikdo nemá pořádný přehled, jak si vedou ostatní.

Skialpy, 10. ledna 2020 v Krásné.

Tentokrát se z vítězství radovali domácí borec Tomáš Matera a mezi dámami Tereza Rudolfová, z úspěšného zdolání hory, dobrých sněhových podmínek a následného dlouhého sjezdu pak všech rekordních 88 závodníků.

Zatímco několika minulých ročníků jsem se účastnil přímo v závodním poli, tentokrát mě zajímalo, jak vypadá samotný průběh závodu. Hodinu před startem tedy vyrážím po trase vzhůru, což znamená, že na vrchol se dostanu několik minut poté, co se první borci vydali na trať. Sjedu kousek níže a počkám si na ně. Na vrcholku se navečer usadil mrak a viditelnost je mizerná, hranice oblačnosti se drží někde kolem 1000 m nad mořem, pro sledování tedy bude ideální Zimný, jeden z vedlejších vrcholů s rovinkou před finálním stoupáním.

Po chvilce osamoceného čekání se z lesa ozývá šoupavý zvuk pásů a světlo první čelovky protne temnotu. Závodník jako duch proklouzne kolem a mizí v mraku. Rozcestí na Zimném se opět ponoří do tmy a naprostého ticha. Uplyne několik minut, než se začnou objevovat další a další v různých rozestupech a v různém tempu. Objeví se, ve tvářích se jim zračí nezměrné úsilí a jeden po druhém se ztrácejí v lese, každý si běží svou vlastní časovku, všichni vs. Lysá hora, osamělé svítíci body vs. všeobjímající temnota, někde vysoko nad nimi pak cílová brána, kterou budou mít pro mlhu mnozí problém vůbec najít a vítězoslavné pípnutí čipu, konec dřiny odměněný čajem v Bezručově chatě.

Severomoravský fenomén, kopec, na který se vydávají výletníci a sportovci všech druhů ve kteroukoliv denní či noční dobu a za každého počasí, můžete soutěžně zdolat, jak se vám zlíbí. Pěšky, na kole, se sudem piva nebo s kočárkem, jakmile však nastanou příhodné sněhové podmínky, skialpinistický způsob patří mezi ty nejkrásnější. Pokud byste si to chtěli vyzkoušet hned dvakrát v jeden den, už 1. 2. 2020 se bude konat Skialp Maraton!

Text: Ivan Pindúr, foto: pořadatelé

Více informací najdete i zde: Skialpový závodní otvírák střední Evropy přivítala Bílá v Beskydech

nebo na webu pořadatelů: www.skialp-beskydy.cz

Podrobné výsledky zde: https://results.onlinesystem.cz/ResultsOverall/Index/1709

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *