Klikněte pro hledání

Lyže

Skialpový závodní otvírák střední Evropy přivítala Bílá v Beskydech

Sdílet

V beskydském ski areálu na Bílé se v sobotu konal Ski Bílá season opening, jehož součástí je tradičně i první skialpinistický závod v Čechách i okolních nealpských zemích střední Evropy.  Závod Sachasport Skialp Sprint se jel i jako úvod seriálu Skialp Koruna Beskyd, vyhráli Martin Helcel a Julie Rampírová.

Skiareál na Bílé patří k nejlepším lyžařským střediskům v Beskydech, a i když údolí leží v nadmořské výšce jen 535 metrů nad mořem, mohou zde díky specifickým klimatickým podmínkám a kvalitnímu systému zasněžování začínat lyžařskou sezonu pravidelně na přelomu listopadu a prosince. I v letošním roce se podařilo připravit severní červenou sjezdovku FIS pro sjezd a pro výstup pruh na modré sjezdovce. Dopoledne se lyžovalo za zaváděcí ceny a skialpinisti měli k dispozici uzavřenou sjezdovku pro testování skialpinistického vybavení od firmy Sachasport.

Závod ve sprintu se jel na dvě kola. Kilometr stoupání s převýšením 250 metrů a kilometrový sjezd po sjezdovce k dolní stanici lanovky. Zde v prostoru startu a cíle se nandávaly pásy a šlo se druhé kolo. Závod tak byl atraktivní i pro diváky a doprovod závodníků. Startovalo se v podvečer po ukončení lyžování a skialpinisti tak měli celý areál jen pro sebe.

Závod absolvovalo 71 skialpinistů z Čech a Slovenska. Zvítězil Martin Helcel v čase 23 minut 50 sekund. O sedm sekund zaostal na druhém místě Milan Damek a třetí byl Lukáš Olejníček. Vítězkou kategorie žen se stala Julie Rampírová v čase 28 minut 29 sekund. Druhé místo obsadila Jitka Kramolišová a třetí byla Kateřina Mazuchová.

“Bílá byla bílá, hodně se vám (prý) líbila. Děkujeme všem, kteří pochválili snahu organizátorů o co nejlepší start do nové skialpové sezony. Jsme moc rádi, že se nikdo nezranil a s organizací i počasím vládla otevřená spokojenost. O to raději jdeme do příprav Verticalu 10. ledna 2019,” potěšilo pořadatele.

Otvírák sezóny na umělém sněhu navnadil všechny účastníky na další závody seriálu Skialp Koruna Beskyd, které se konají v lednu a únoru na Lysé hoře. I další skialpinistické závody čekají na přírodní sníh a opravdová skialpinistická sezona vypukne až v novém roce. Otvírák na Bílé tak zůstává zajímavou akcí na úvod sezony a rostoucí počet účastníků a kvalitní organizace i výborné podmínky v skiareálu mají předpoklad oslovit skialpinisty nejen na Moravě, ale i v Čechách, Slovensku a Polsku.

text: Bohumil Damek, foto: pořadatelé

Kalendář skialpových závodů 2020

Český pohár 2020

25. 1. O dřevěného Krakonoše, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše, start-cíl jednotlivci

  1. 2. Skialp and ski race Kraličák, Hynčice pod Sušinou, start-cíl jednotlivci

15. 2. Skialp night Říčky, Orlické hory, start-cíl jednotlivci

29. 2.- 1. 3. Hore dole Derešom, Jasná (Slovensko), dvoudenní závod jednotlivců (29. 2. start-cíl 1. 3. vertical)

14. 3. Špindlerův Mlýn, Krkonoše. Mistrovství ČR, start-cíl jednotlivci

Slovenský pohár 2020
25. 1. Skialp Krížna Winter Race
1. 2. Rallye Červenec
2. 2. Sport 2000 Sprint
22. 2. Malino Brdo Night Skialp Challenge
1. 3. Vertical – Hore Derešom
7. – 8. 3. K2 Malá Fatra
14. 3. Gálfy Grand Tour
Mistrovství Slovenska 29. 2. Dereše
BOKAMI Západných Tatier 19. – 21. 3.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *