Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Dynafit Radical Pro. Rychlá skialpová bota i pro sjezdaře na jeden cvak

Sdílet

Nejúspěšnější skialpová sezona historie přinesla v závěru na jaře nové boty Dynafit Radical Pro. Abyste se mohli těšit na tu další, která už pomalu vypukne. Žhavou novinku vývojářů z italské Montebelluny jsme testovali jako první v Česku. Lehoučkou a flexibilní na dlouhé výšlapy, přitom dostatečně tuhou, aby podržela ve freeridových sjezdech. A výjimečně technicky vybavenou.

Tou extra vychytávkou je systém Hoji Lock, který jedním přecvaknutím na zadní části boty připraví botu do režimu chůze uvolněním horní přezky i řemínku na manžetě. Mechanismus tvoří propojení lankem. „Způsobí revoluci na trhu lyžařských turistických bot i díky uživatelskému pohodlí,“ říká Schorsch Nickaes, produktový ředitel Dynafitu. Značka se sněžným leopadem v erbu i logu používá Hoji Free už nějaký čas, starší modely se čtyřmi přezkami už ale zastarávaly. Teď tedy posouvá své možnosti.

Rozsah pohybu chůze do kopce je 60 stupňů bez omezení, tedy zmáknete i nejstrmější stěny a krpály. Testéři v kombinaci s touto funkcí oceňují i velké předpoklady pro freeridový sjezdový výkon při zachování váhy (1380 g). Opět stačí jen zacvaknout zadní přezku a celá bota se stáhne, resp. uzamkne do lyžařského režimu – tady ve sklonu 11 stupňů. Tři přezky si přesně naladíte v klidu před startem. Index pružnosti ve sjezdu zůstává na 120. Pochválil i sám mistr Eric Hjorfleison.

Skořepina Cabrio je vyrobena z karbonových vláken vyztužených grilamidem, což drží nízkou hmotnost, přitom zůstává vysoká odolnost. Vnitřní botičku lze tepelně upravit přesně podle tvaru nohou, nebo dokonce si i vybrat materiál. Znáte to, při celodenním škrundání se vám každá skialpová bota nejmíň napoprvé znatelně podepíše okolo kotníků, pat i zánártních okrajů chodidla… Naopak jazyk, zdá se, pasuje ještě jemněji než u jiných bot, což oceníte zejména po dlouhé chůzi už s otlaky, přepínajíc se pro závěrečný sjezd.

A pozor při zachování stejné velikosti boty od předchozích modelů Dynafitu (například mírně lehčích TLT 8)  se nevejdete do nastaveného vázání. Tady se potvrzuje přednost „rentálových“ verzí, kde stačí jen mírně posunout patku na ližince. Výrobce udává, že je kompatibilní se step-in vázáním pro backcountry, není však vybavena normou ISO 9523. Bota však má díky prodloužené špičce dost prostoru i pro připevnění maček.

Pozornost zaslouží i design, barevné vyladění žluto-petrolejové kombinace kopíruje loňskou trialovou běžeckou řadu. Skialpové oblečení Dynafitu je aktuálně většinově oranžově-petrolejové.

První dojem: Skvělá skialpová bota na celodenní výšlapy, ve které si ale užijete i sjezdování. Ať už freeride na výpravě, ale i na zpestřenou klidně na sjezdovce. Nebo s dětmi. A nemusíte vozit plné auto materiálu, přezouvat se, nebo se obávat o zranění, pokud to trošku pustíte.

První kousky už potkáte i po českých horách. V prodeji budou na podzim v září ve speciálkách s výbavou na skialpy v čele s Rock Pointem.

Dynafit Radical Pro

skialpová bota

technologie: Hoji Lock

materiál skeletu: grilamid vyztužený karbonem

podešev: Pomoca

hmotnost: 1380 gramů

velikosti: 22,5-27,5 (dámské), 25-31,5 (pánské)

cena: okolo 600 eur (cca 15 600 Kč)

Test bot Dynafit TLT 8 Expedition najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *