Klikněte pro hledání

Běhy

Otestujte se! V běžecké laboratoři Salmingu

Sdílet

S 35 markry, kuličkovými diodami na těle, se pod dohledem jedenácti kamer mění moje běžící tělo na pásu v objekt dokonalé vědecké analýzy. Na velké obrazovce přede mnou se reálný obraz střídá se strukturou pohybující se kostry. Vítejte v RunLabu švédské značky Salming v Praze, jednom ze čtyř svého druhu na světě.

Veškeré analýzy došlapu, které jsem dosud podstoupil v běžeckých prodejnách různých značek, se zdají ve srovnání s tímto zařízením dětskou hrou. Anebo marketinkovou podporou (bez pejorativního nádechu), jak chcete.

3D Motion Capture sestava Salmingu a Qualysisu, high-techové firmy, zabývající se měřící technikou, vyjde na zhruba mezi 1,5 až 2 miliony korun. A podobné najdete jen v Göteborgu, Curychu nebo Raleighu v USA.

„Nejdřív se rezervujte v našem systému na webu,“ říká Michal Vítů, výborný a především zapálený běžec, ale taky šéf zdejší pankrácké běžecké laboratoře. „Celá procedura zabere hodinu až devadesát minut, budeme se vám věnovat podle vašich potřeb i zájmu,“ dodává. Jdeme na to.

Čáryfuk umí i přenastavit kamery

Úvodní pohovor slouží k zanesení základních údajů do programu, ale i poznání zkušeností a potřeb „objektu“. Vždyť běh je, pokud ne přímo základem, tak více či méně součástí většiny sportů.

Proto sem nechodí jen běžci všeho druhu i výkonnostních úrovní jako třeba vytrvalec David Vaš, ale též zástupci dalších odvětví. Kupříkadu špičkový golfista David Nyč nebo reprezentační basketbalistka Ilona Burgrová – kvůli její výšce se musely přenastavovat kamery.

Diody/čidla se umístí po celém těle

Šéftester se pak chopí půlmetrové tyče, přechází místností a šermuje rukou. Jako Čáryfuk. Ale to nejsou žádná kouzla, jen přesná kalibrace kamer, které se zaměřují na pohyblivé předměty (pořídí pak vašich 400 snímků za sekundu).

„A teď na stoličku,“ velí Michal Vítů. Lépe tak dosáhne na různé části mého těla, kam pečlivě nalepuje 35 markrů, čidel snímajících pohyb.

Po chvíli koberec pode mnou zavrní a já se rozejdu. Nejprve pomalým krokem, je třeba se zahřát a uvolnit v kyčlích a středu těla, a zároveň přivyknout na pohyb na běžeckém páse. Ten má přece jen svá specifika, zvlášť pokud nejste zvyklí. „Motorika je stejná, ale její vnímání jiné,“ vysvětluje expert.

Skutečně, ten pocit je jasný: Běžím trošičku jinak než na pevné podložce. „Podlaha“ mi jakoby ubíhá pod nohama a tím se mi chce vyrovnávat balanc směrem dopředu. Navíc i volba boty záznam ovlivní. Mám lehký silniční model Salming Distance, ten „pustí nohu“ a nechává nášlap hodně uvolněný.

Ostrý záznam pak probíhá ve třech fázích, zhruba po třech minutách. Lehký volný klus, pak svižnější tempo na hranici anaerobního prahu, tedy jako byste šli desítku. A nakonec maximálka. V mém případě se nastavuje rychlost od 12 do 18 km/hod.

Jáchyme, hod ho do stroje. V Matrixu

Jako někde v Matrixu před sebou sleduju na obrazovce svoji nasvícenou kostru v pohybu z různých úhlů. Potvrdí i umělá inteligence můj relativně slušný a čistý styl dle dosavadního vizuálního hodnocení trenérů?

Výsledky máte hned i s výkladem

Hotovo. „Odlepuješ se sám,“ usměje se testér a ukazuje krabičku na odložení markrů. „Jáchyme, hoď ho do stroje,“ pronese vzápětí směrem k počítači. Za dvacet vteřin naskočí na obrazovce bohatý obsah s více než čtyřiceti komentovanými grafy, čelní a boční video, animace běžící kostry, kterou si můžete natočit, přiblížit, zpomalit…

„Kadence kroků v pořádku i při tempu 3:20/km,“ ukazuje můj mentor. „Tady vidíme mírný nedostatek, plošší zdvih pánve, ovlivněný držením těla, trošku víc padáš dopředu, než je nutné. Nestabilní trup pak nohy nestíhají. Máš víc vystrčený zadek, což je dané i přirozenou lordózou. Mohl bys mít širší došlap v úrovni boků.“

Žádný robot se supinací aneb Poznej svoje tělo

Flexe, trajektorie, rotace, frekvence, úhly a náklony… Okamžitá konzultace může trvat i tři čtvrtě hodiny. K tomu obvykle hned na druhý den dostanete do mailu kompletní výsledky a rozsáhlou zprávu včetně animací a videí s doporučenými cviky. To vše můžete okamžitě nasdílet svým přátelům, trenérům i fyzioterapeutům.

Jen pár zajímavostí: při tempu 3:20/km udělám 185 kroků/min., jeden měří 162 cm, při 4:17/km to je 170 kroků s délkou 138 cm. Uklidni rotaci v trupu a vytahování pánve, píše mi analýza a dodává rozbor pohybu v různých rychlostech a návod na vybraná průpravná cvičení. Zlepší práci pažemi… roztočíš-li paže v ramenou, přestaneš ramena vytahovat a vyvinutá energie zamíří přímo, zní další pokyn. Vylaď zášvih pod sebe, nikoliv za sebe… atd. Mám na čem zamakat, i když se jedná o zdánlivé detaily.

Jen část výstupů…

Rozšířený servis RunLabu obsahuje i navazující hodinovou tréninkovou lekci venku na dráze v rámci čtvrtečních lekcí přirozeného běhu. Zejména méně zkušení běžci tam promítnou nasbírané poznatky do reálného pohybu.

„Neuděláme z tebe robota, ale pomůžeme ti naučit se poznat a cítit svoje tělo. Nedozvíš se jen to, že máš supinaci či pronaci, ale hlavně proč a jak pozici celého těla především prostřednictvím práce s jeho středem ovlivnit k lepšímu. Což se nestane za týden, ale trvá to šest až devět měsíců,“ hodnotíme výsledky.

Následně je tu k dispozici i zkušená fyzioterapeutka, specializující se na běžecké bolístky i další kouč. Do RunLabu, který funguje od jara, jezdí klienti z celého Česka i Slovenska.

Podařilo se tu „přenastavit“ i velmi zkušeného 55letého běžce. Velmi úzce zde spolupracuje Petr Vabroušek, unikátní úkaz na světové ironmanské scéně, který nejen že předává své poznatky, ale naopak navzdory obrovské matérii zkušeností má zájem o rozšíření svých obzorů a už pilně testuje i syna Filipa.

Švédové nyní vyvíjejí podobný biomechanický analytický systém dokonaleji zaměřený na cyklistiku, dále golf a dokonce i pro závodní koně. Ať už se toužíte poznat proto, abyste zlepšili výkonnost nebo jen zdravotní efekt svého běhání a předešli zraněním, tenhle zážitek (z Pankráce) stojí za to.

Připravit se musí i bota

Salming Qualysis RunLab

provádí dokonalou komplexní analýzu běžeckého pohybu

sídlí v Praze na Pankráci v budově Trimaran

jsou pouze 4 na světě (ještě Göteborg, Curych a Raleigh)

procedura zabere 60 až 90 minut

cena 2000 Kč (s opakováním a korekcí po delší době a včetně venkovní lekce 3900 Kč), součástí je vždy 20% sleva na běžecký materiál značky Salming

RunLab zvládne i klasické zátěžové testy

součástí je běžecká speciálka, ale i šatna se sprchou

foto: Václav Novák

Důkladná příprava na testování

 

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *