Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Itálie změnila pravidla vstupu do země, parádní lyžařské podmínky zůstávají

Sdílet

„Nemohl byste, prosím…,“ ukázal zdvořile na můj povislý respirátor starší muž v lanovce kdesi nad Alta Badia. „Je mi jedenaosmdesát a další rok bez lyžování bych už nemusel vydržet. Omlouvám se, dolce vita,“ dodal a hbitě vyskočil i v lyžácích v horní stanici Colfosco. Tak tak jsem mu stačil.

Sluneční paprsky jiskřily na bílých sněhových pláních i v očích lyžařů. Skiareály v Jižním Tyrolsku na severu Itálie otevřely po dvaceti měsících. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži (a lyže), jak vypadá situace v prvním i druhém týdnu podle nadvakrát upravených celoitalských pravidel.

Na lanovce stačí 3G, do restaurace jen s 2G

Od čtvrtka 16. 12. platí pro občany zemí EU pro vstup do Itálie povinnost negativního testu bez ohledu na očkování a prodělaný covid-19. PCR test musí být maximálně 72 hodin starý, antigenní 48. Platí pro všechny od 12 let věku.

Většina vleků a lanovek, nejen z největší světové pavučiny Dolomiti Superski (16 areálů, 1200 km sjezdovek), jezdí, další se přidávají podle harmonogramu a sněhových podmínek. Upravuje se stále víc a víc sjezdovek, povětšinou s převahou přírodního sněhu, který přibyl mohutně v druhé části uplynulého týdne. Aktuální podobu lyžařské mapy doporučujeme sledovat na webech nebo sociálních sítích jednotlivých skiareálů.

Pro využívání jejich služeb potřebujete v základu naplnit 3G pravidlo (buď být očkován, po nemoci covid-19, anebo s čerstvým PCR testem – ten však třeba obnovovat každé tři dny přímo v Itálii, anebo antigenním testem, ten platí 48 hodin). Ceny skipasů stouply přibližně o 6-9% ve srovnání s předminulou zimou (základní cena 54 eur/den pro dospělého), teď před Vánoci však platí mnoho nejrůznějších výhodných akcí. Například Ahrntal, který ale není součástí Dolomiti Superski, k 4dennímu ubytovaní ve vybraných hotelích dostanete 3denní skipas zdarma.

Koupíte je online, anebo přímo na místě v kasách. K jejich aktivaci si ovšem potřebujete ihned stáhnout do mobilu aplikaci, kde nahrajete své jméno a kód očkování. Což musíte opakovat každý den před zahájením lyžování, jinak vás turniket nepustí. Ochotně vám poradí už v hotelích, nebo u pokladen, kde ihned vyřeší i možný drobný softwarový problém, který postihl třeba i naši kartu v pátek v Obereggenu. V Ortler ski areně, která v Dolomiti Superski není, aplikaci nepotřebujete. U první dolní stanice vás zkontrolují a pak už nahoře můžete všude i do restaurací, protože vstupní branou do celého areálu je právě tato dolní stanice.

Vleky a lanovky jezdí povětšinou s 80% kapacitou, někde mají omezené nájezdové koridory, ovšem nikde nezaznamenáte tlačenici. Stáhnout si můžete další novou aplikaci, která ukazuje obsazenost vleků, a měnit podle toho směr jízdy třeba i na proslulé Sella Rondě. A když už se to někde houfuje, personál (všichni zaměstnanci musí být očkováni) jemně zakročí. V uzavřených kabinkách se navléká respirátor, někde i na sedačkách s krytem proti větru a sněhu. To platí i v Carezze, která se tento týden chystá na světový pohár v alpském snowboardingu i s Ester Ledeckou. Pokud ji nestihnete napřímo nevadí, jezdí zde kabinka lanovky s jejím jménem na počest jejich zdejších vítězství v letech 2015 a 17.

Od nového roku bude u skipasů vyžadováno navíc pojištění o spoluodpovědnosti, buď ho už máte, nebo můžete přikoupit rovnou v ceně skipasu za cca 3-4 eura/den. Od 1. ledna bude taktéž na sjezdovkách kontrolován více alkohol, povoleno bude jen pár promile, asi jedna sklenička. Za překročení pak hrozí vysoké pokuty a odebrání skipasu.

V restauracích a barech na svazích a pod nimi však platí už teď přísnější verze 2G, tedy nestačí už žádné testy a není kapacita posuzovat ani zdravotní výjimky. Hnedle u vchodu si vás manažer oskenuje a pak vpustí nebo ne. Respirátor zůstává nasazený i u stolu kromě samotné chvíle na jídlo a pití. Stejně v hotelových restauracích, když si jdete k bufetu pro nášup, nezapomeňte nasadit respirátor.

Čechů jezdí hodně, nezastaví je ani omezené benzínky

Sjezdovky i hotely jsou zaplněné o něco méně než v předchozích letech. Hlavně Italy, Němci a Rakušany, kteří doma v čase lockdownu sice směli lyžovat, ale nemohli se v horských střediscích ubytovat. Občas zaslechnete polštinu, mnohem více češtinu – lyžují dětské závodní týmy, rodiče nebo prarodiče s potomky, ale i celé kamarádské party. Nizozemci a Britové naopak zatím chybějí. „Lidí bude určitě přibývat, teď je všude zaplněno tak ze dvou třetin. My máme ale obsazeno až do konce zimy,“ potvrdil až nečekaně recepční v Ladinii, nejstarším hotelu v Corvaře.

Teď si můžete ještě ochutnat atmosféru vánočních trhů. Například v Brixenu stojí na náměstí ohraničený plůtkem, při vstupu vám kontrolují 3G a dostanete pásek na ruku. Projdete se pak bez omezení okolo stánků s vánočním zbožím, jídlem i pitím, nebo vyfotíte před betlémem. Ani vpodvečer ale tu zdaleka nenastane obvyklý šrumec. V Brixenu navíc probíhá na nádvoří Hofburgu až do 6. ledna moc pěkná světelná a muzikálová show Liora, vytvořená věhlasnou francouzskou skupinou Spectaculaire. Trvá asi 25 minut, denně je možné navštívit více představení. Je to příjemné zpestření případného lyžařského výletu. Ani tady se netlačíte, ve tmě pod svítícími obrazy postává vždy jen pár desítek diváků.

Ale vlastně si sami zvyknete a necítíte se ani svázaně ani nepatřičně. Veškerá omezení fungují jaksi přirozeně a nenásilně, nikdo je bezdůvodně neporušuje a naopak za opomenutí vás nikdo tvrdě nepeskuje, jen mírně upozorní.

Patrně nejvíc jsme pocítili zkrouhnutý režim cestou u bavorských a rakouských benzínových pump na dálnici, kde povětšinou nebylo k dostání žádné teplé jídlo a i s kafem z automatu nás vyhnali ven. Dá se však předpokládat, že v následujících týdnech se s uvolněním lockdownu situace vylepší. Na německo-rakouské hranici na Kufsteinu však mají už od léta oboustranně zúžený provoz a značku s rychlostí 10 km/h. Celníci namátkově kontrolují auta.

Rakouskou dálniční známku (10 eur/10 dní) i mýtné do tunelů (Brenner apod.) můžete koupit elektronicky už rovnou doma na internetu, nebo u benzínek. Tam zaregistrují vaši SPZ a pak už vás jen při průjezdech snímají kamery a otvírají vám závoru. V Itálii se mýtné na dálnici platí stejně u okének buď cash i kartou do automatu, anebo napřímo u obsluhy.

Ještě před odjezdem je třeba formálně vyplnit dotazník na webu italského ministerstva zahraničí: www. euplf.eu (nejprve registrace a po potvrzení do emailu zalogování). Nezažili jsme ani z vyprávění, že by někdo kontroloval. Stejně jako dotazník, k jehož nahlášení vás vyzve sms českých úřadů po překročení hranice při návratu domů.

Foto: autor, IDM

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *