Klikněte pro hledání

Běhy

Kudy běží Zajíc? Z Běchovic! A v Praze byl první. Stewartová dala český rekord

Sdílet

Martin Zajíc a Moira Stewartová vyhráli 125. Běchovice, nejstarší evropský závod v silničním běhu. Brněnský mladík překvapivě, členka skotsko-české pražské běžecké rodiny v traťovém rekordu 33:24, kterým o tři vteřiny překonala Evu Vrabcovou. Ta letos vinou poolympijské rehabilitace chyběla. Bylo krásně, možná až moc teplo, podobně jako v posledních letech.

Mužské pole se sešlo velice kvalitní, z absolutní elity chyběl snad jen trojnásobný vítěz, zraněný Jakub Zemaník, ovšem bez jednoznačného favorita. Což potvrdil i průběh. Ještě na pátém kilometru se držela vpředu šestice Šinágl, Pavlišta, Homoláč, Marčík, Zajíc a Sádlo – tempo tahal jako robustní remorkér mílař pražského Olympu Šinágl.

Až po seběhu z vrchu Tábora, dva kilometry před cílem, se špička začala trhat, odpojil se Sádlo. Ambice naznačil lehce a pohledně běžící Zajíc, ve stoupání do Hrdlořezáku si vzal Šinágl vedení zpět. Ale v obvykle nejdůležitější pasáží, stále ještě mírně stoupající silnici ku Chmelnici, nastoupil Zajíc a Šinágl nedokázal odolat.

„Tak jsem mu to nakázal,“ usmíval se spokojeně jeho trenér a bývalý skvělý vytrvalec Róbert Štefko, který se tentokrát nezapotil, jen s radostí sledoval své svěřence.

„Šlo se mi velmi dobře, zpočátku jsem se držel ve skupině a pak jsem šel dopředu, tak zněl plán,“ dodal 21letý Martin Zajíc, který si splnil cíl – časem 30:34 se dostal do historické top 100 (ovšem ku traťovému rekordu Keňana Chebeho z roku 1996 – 28:33 nebo českému maxima Vlastimila Zwiefelhofera 28:35 starému 46 let… to bylo ještě daleko). Běžel tu už třikrát, nejlíp skončil loni devátý.

„Bohužel už je sezona dlouhá, i čas je horší o dvacet vteřin než loni. Neměl jsem víc sil a Martin vyladil formu nejlíp,“ říkal Šinágl (30:52), který udržel druhou pozici. Třetí skončil plzeňský Vladimír Marčík (31:04). Tedy stejné obsazení stupňů vítězů jako na červnové mistrovské dráhové pětce (tam 1. Šinágl, 2. Marčík, 3. Zajíc), zdá se tedy, že dochází k obměně generací.  Nejzkušenější členové vedoucí sestavy, předloňský král Pavlišta a dvojnásobný premiant Homoláč. skončili bez medaile domácího silničního mistrovství. „V kopci už jsem nemohl tak jako předtím,“ krčil rameny Jiří Homoláč, který Zajíce dva roky vedl a strávil s ním i zemní kempy v Keni. Teď se oba připravují pod vedením Róberta Štefka a ač oba z Brna, běhají však každý zvlášť.

Pro zajímavost ještě karbonové obutí nejlepších podle značek: 1.-3. Nike, 4. Puma, 5. Adidas.

Mezi ženami se tedy radovala z obhajoby Moira Stewartová. Loni běžela 33:49, letos se tedy zlepšila o 25 vteřin a zaostala jen šest za keňským traťovým rekordem Wambuaové. Rodinnou pochodeň tentokrát nesla sama, neboť bratr Gerron se stále léči ze zranění po vítězství na Olomouckém půlmaratonu a táta s maminkou si dali včera půlmaraton v Havlíčkově Brodě.

„Dobře se mi běžela spíš ta první polovina. Po pátém se to začalo lámat, šestý kilák byl krizový. Ale měla jsem tam skupinu kluků  a věděla, že se musím udržet a využít je. Nahoře po přeběhnutí kolejí tramvaje to už byl nejhorší úsek,“ říkala.

Na rekord dnes necílila, na něj si myslela o měsíc dřív. „Poté, co se nepodařila olympiáda (zaběhla sice limit, ale v českém pořadí skončila čtvrtá…, pozn. aut.), jsem byla zlomená a zklamaná. Když jsem to zmínila trenérovi s plánem na podzim, on řekl: ne, užij si závody a uvidíme. Dneska mi dokonce chtěl sebrat i hodinky, naštěstí jsem si je nechala, ale ukazovaly mi jen tempo,“ dodala. Maratonský sen si nechá na příští sezonu nejspíš jen do mistrovství Evropy a stále zůstane víc ještě na kratších distancích.

Druhá skončila tokijská maratonská olympionička Tereza Hrochová (34:37) a třetí Tereza Novotná (35:44) z Olympu Brno.

Z početné ekipy triatlonistů na startu zaběhl nejlíp Tomáš Mika, čerstvě vyhlášený Trenérem roku Prahy 14, třináctý za 32:44 (ještě i Karel Zadák 34:13). Ze známých tváří se ukázali tradičně kardiochirurg Jan Pirk (55:52) se synem Tomášem (43:53) i vnukem Adamem (41:09), Tomáš Hodan (44:34), režisér filmového Hanče a jeho herec Marek Adamczyk (1:00:33), opět také předseda senátu Miloš Vystrčil (52:03). „Forma není ideální, jedeme kampaň před volbami, na trénink moc času nezbývá,“ omlouval se 61letý muž, jeden z mála politiků, za něž se nemusíte stydět. Ostatně i tato jeho běžecká angažovanost odpovídá tomuto charakteru. Běhával už před mnoha lety ještě za svého působení na Vysočině, kde se potkával s tehdejším ministrem dopravy Jaromírem Schlingem. A ještě jeden superrekord – Vladimír Kříž běžel podevětapadesáté.

Roli moderátora cílového prostoru na Pražačce ovládl zdatně další známý běžec, Jan Fryš. Mnohem lepší než „pop“ hvězdy, které se tu předvedly nedávno za násobně tučnější honorář… Už zase fungovaly i školní sprchy nebo převoz batožiny. Běžeckého ducha Běchovice neztratily. Jen Česká televize dala tentokrát přednost přenosu z Berlínského maratonu, ale to asi není třeba více komentovat.

Kompletní výsledky zde.

Loňská reportáž tady.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *