Klikněte pro hledání

Kola

Trenér Klouček chce vrátit českému cyklokrosu medaile

Sdílet

Babí léto ještě ukazuje vlídnou tvář, ještě není „hnusně“, přesto se blíží start cyklokrosové sezony. Český pohár vypukne 28. září na „močále“ v mladoboleslavské Štěpánce. Ten světový 10. října za oceánem ve Waterloo ve Wisconsinu. Na co se těšit?

„Chceme vést český cyklokros zpátky tam, kde býval,“ slibuje Petr Balogh, šéf svazové komise. Proto angažoval do role šéftrenéra reprezentace Petra Kloučka, pod jehož vedením přivezli čeští cyklokrosaři 22 medailí z mistrovství světa.

„Dostal jsem jasný úkol, získat v Táboře na světovém poháru víc medailí než loni. Tak jsem to vzal,“ řekl Klouček. Jen pro připomenutí, české barvy tam v roce 2020 získal první a třetí místo zásluhou juniorů Fialy a Stránského. Tehdy vinou vládních proticovidových opatření bez diváků, ale díky belgické televizi se sledovaností 17 milionů lidí na celém světě. A v roce 2024 by Tábor opět rád nachystal mistrovství světa.

Bývalý závoďák, pořadatel i trenér Klouček se vrací do role po deseti letech, jeho předchůdce Petr Dlask zůstane „výkonným“ trenérem. Má za sebou už první tréninkový kemp v Liblicích ve středních Čechách.

„Spoléhám na loňské juniory, kteří přecházejí do třiadvacítek. Chci přivést zpátky bratry Ťoupalíky, šéf jejich silničního týmu (Elkov/Kasper) Vávra s tím souhlasí,“ plánuje. Jakub Ťoupalík by měl dokonce hned ze sobotního startu na mistrovství světa na silnici v Belgii zamířit na úvodní český pohár v cyklokrosu.

Elitních závodů, kde se dají sbírat i body Mezinárodní cyklistické federace UCI, bude doma však o jeden méně než loni, šest pohárů a mistrovství republiky v Kolíně. Zato však čeští zástupci iniciovali nultý ročník Evropského poháru, včetně závodu ve Slaném, který by měl ve zbytku kontinentu mimo Belgie a Nizozemska, aktivovat větší zájem o tuhle zimně-blátivou odnož cyklistiky.

Světový pohár čítá nebývalých 16 závodů (7 v Belgii, 3 v Nizozemsku, v Táboře se jede 14. 11.), z toho ovšem tři a navíc světový šampionát znovu ve Fayetteville se pojedou v Americe. Na tom prvním bude hájit české barvy jen Kateřina Nash (nejlepší ženou žebříčku UCI je 79. Tereza Vaníčková…), na dalších ve Fayetville a Iowě už nikdo. „Co k tomu říct? Mrzí mě to. Ale stálo by to spoustu peněz,“ krčí rameny Michael Boroš, česká jednička t ČEZ Tábor (v žebříčku UCI až 47. i za 26. Štybarem), která se touží vrátit do elitní světové desítky, kam před časem patřil/a. Evropské mistrovství se koná v Col du Vam v Nizozemsku 6.-7. listopadu.

„Doufám, že mi to pojede líp než loni, kdy jsem na mezinárodní scéně nejezdil tak, jak bych si představoval. Trenéra Kloučka jsem zažil už v juniorech a doufám, že se spolu ještě dočkáme velkých věcí. Chci se ještě posunout nahoru, i když vím, jak to bude těžké. Pořád přibývají noví mladí jezdci, ale ti starší nekončí… Ale budu bojovat. Určitě jsem rád, že přibylo světových pohárů, že můžeme jezdit v té nejlepší konkurenci,“ vykládal a jen s obdivem složil poklonu bývalým cyklokrosařům, s nimiž závodil, kteří nyní vládnou na silnici – van der Poelovi, van Aertovi, Pidcockovi…

O ztrátě domácí dominance nepřemýšlí, ale silné soupeře považuje kromě Ťoupalíků nastupující generaci v čele právě s Fialou nebo Stránským. V každém Českém poháru je na odměnách v elitě 30 000 Kč (pro muže i pro ženy), za celkové pořadí 60 000 Kč muži/26 000 Kč ženy.

Český kalendář cyklokrosu 2021

28. září: ČP Mladá Boleslav (C2)

2. října: ČP Hlinsko (C2)

9. – 10. října: ČP Slaný (C2)

16. října: ČP Rýmařov (C2)

17. října: ČP Jeseník

17. listopadu: ČP Veselí nad Lužnicí (C2)

20. listopadu: ČP Náměšť na Hané

21. listopadu: ČP Vracov

4. prosince: ČP Čáslav

11. prosince: ČP Jičín (C2) + mistrovství ČR mládeže

8. ledna. 2022: Kolín mistrovství ČR

Světový kalendář cyklokrosu 2021/22

10. října: SP Waterloo, USA

13. října: SP Fayetteville, USA

17. října: SP Iowa, USA

24. října: SP Zonhoven, Belgie

31. října: SP Overijse, Belgie

6.-7. listopadu Mistrovství Evropy Col du Vam, Nizozemsko

14. listopadu: SP Tábor, Česko

21. listopadu: SP Koksijde, Belgie

28. listopadu: SP Besancon, Francie

5. prosince: SP Antverpy, Belgie

12. prosince: SP Val di Sole, Itálie

18. prosince: SP Rucphen, Nizozemsko

19. prosince: SP Namur, Belgie

26. prosince: SP Dendermonde, Belgie

2. ledna: SP Hulst, Nizozemsko

16. ledna: SP Flamanville, Francie

23. ledna: SP Hoogerheide, Nizozemsko

29.-30. ledna mistrovství světa Fayettville, USA

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *