Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Sotfbal, triatlon nebo šerm? Praha 14 si poprvé vybrala nejlepší sportovce

Sdílet

Už 63 let se vyhlašuje český Sportovec roku, teď poprvé si ho zvolila i Praha 14. S pýchou představit své nejlepší, zároveň propojit sportovní komunitu a taky probudit lokální patriotismus, který v moderních metropolích často mizí v anonymním odcizení. Slavnostní podvečer proběhl po měsících covidových odkladů koncem září v kulturním domě Kyje ve znamení Spectra Praha, zdejšího ligového klubu softbalistů, který získal čtyři ze šesti trofejí.

Zhruba padesátitisícová Praha 14 (Černý Most, Hloubětín, Kyje, Jahodnice, Hostavice a Hutě) má hlavně díky přírodní poloze bezvadné podmínky pro sport. Nesídlí zde žádný velkoklub mezinárodního věhlasu, ale své aktivity zde kromě stovek, či spíše tisíců nadšenců provozuje organizovaně 15 sportovních klubů a v nich 26 oddílů. Ti všichni spolu s vybranými zástupci radnice měli právo rozhodnout o prvních držitelích ocenění.

Hvězdou roku byla již začátkem roku zvolena v otevřeném hlasování veřejnosti Barbora Křížová, nadějná 16letá sprinterka, závodící v barvách Sparty, sídlící na nedalekém Podvinném Mlýně. „Sezona se nám už rozbíhá a doufám, že to půjde. I když jestli se dostanu jednou mezi opravdové hvězdy až na olympiádu, to se dá těžko říct,“ usmívala se skleněnou trofejí ve tvaru hvězdy dívka, která už byla oceněna i mezi nejlepšími nadějemi celé Prahy na magistrátu.

Do Síně slávy sportu Prahy 14 byl jako první v historii jmenován za zásluhy Daniel Pasini, zakladatel softbalového klubu Spectrum a stále jeden z trenérů jeho mládeže. Klub začal v Horních Počernicích, ale brzy se přesunul na Černý Most, kde má stabilní domácí zázemí. „Je to pro mě velká pocta, že mě vybrali zástupci dalších klubů a moc si toho vážím,“ říkal až překvapeně na pódiu. Cenu mu předal a dalším kandidátům s uznáním potřásl pravicí bývalý fotbalista a teď televizní expert Petr Mikolanda, který působil na štacích třeba ve Slavii, Viktorii Žižkov i londýnském West Hamu. Odtud se vždy moc rád vracel domů na svoji čtrnáctku.

Naději roku se stala Mariana Dubová, členka softbalových juniorek Spectra, které loni vyhráli druhou ligu. „Teď v první je to mnohem náročnější, ale daří se nám i tam,“ povídala. O chvíli později získalo cenu Tým roku celé družstvo juniorek, navíc jejich kouč Josef Duda skončil jen těsně druhý mezi Trenéry. Ceny předávala trojnásobná olympijská akvabela Alžběta Dufková. Ta po přestupu z Brna nalezla loni tréninkové zázemí v hloubětínském bazénu Neptunu, a i když se ji na hry do Tokia nepodařilo kvalifikovat, na zdejší prostředí bude vždycky ráda vzpomínat. Ostatně její zdejší parťačka Marie Vlasáková skončila čtvrtá mezi nejlepšími sportovci. Ale letos už ukončila kariéru, jak přiznala, a dala přednost studiu.

Trenérem roku byl oceněn Tomáš Mika, který ve své formaci Mikatraining připravuje triatlonisty, běžce i cyklisty a sám se ještě drží ve výtečné fazoně. Což dokázal jen pár dní na to při jubilejním mistrovství ČR v silničním běhu z Běchovic do Prahy, kde skončil třináctý. A cenu mu předal jeden z jeho svěřenců Pavel Mašek, čerstvý Ironman a místostarosta Prahy 14. „Já bych ocenil hlavně ty trenéry, kteří se věnují dětem a mládeži, ti jsou nejdůležitější a těch si já nejvíc cením,“ prohlásil Mika.

Homerun softbalového večera odpálil Tomáš Klein, kapitán Spectra i české reprezentace, který se stal historicky prvním nejlepším sportovcem Prahy 14. Loni sice na pár měsíců hostoval v Havlíčkově Brodě, ale brzy se rád vrátil na domácí hřiště. „Hraju tady celý život, patřím sem a jsem na tohle ocenění hrdý,“ řekl, když si odnášel trofej i kresbu s vlastním portrétem od známého kreslíře Milana Kounovského. Softbalistův otec jen poznamenal: „Je to skvělé, že tady podobná anketa vznikla, aby přispěla k prezentaci sportovců ve spojení s Prahou 14 a ti se také poznali a sešli, aby si mohli víc fandit. Tomáš si cenu zaslouží za svoje dlouholeté úsilí a hlavně nezdolnou sílu, s níž se vykřesal ze zranění.“

Ano, byli tu malí fotbalisté a tenisté, gymnasti, úspěšné aerobičky, karatisté, skateboardisté a další. Organizátoři objevili a přivedli další úspěšné sportovní rezidenty. Olympijský šermíř Jiří Beran předvedl i ukázkový zápas v kordu se svým svěřencem Matějem Salzerem z klubu SC Praha. . „Já tady bydlím celý život v Cíglerově ulici a jsem moc rád, že taková akce vznikla a moc rád jí svým dílem přispěju,“ ocenil. Ceny nejlepším předával i bývalý československý reprezentant ve fotbale, člen Klubu ligových kanonýrů nebo mistr ligy s Bohemians 1905, tehdejší útočník Tibor Mičinec, nyní trenér nedalekých Milovic.

K rautu a volné zábavě, kde se prolnula sportovní odvětví i generace, zahrála a zapěla Anna Julie Slováčková. „Jsem moc rád, že jsme zahájili novou tradici a těším se na druhý, už snad normální, ročník. Konec roku 2021 se nám blíží už za pár týdnů,“ loučil se spokojeně Jiří Zajac, nový starosta Prahy 14 a na počest rozkrojil spolu s vítězem krásný sportovní dort.

Foto: Michal Beránek

Výsledky

Sportovec roku

  1. Tomáš Klein (SK Spectrum) softbal, 28 let

kapitán české reprezentace a sedmého ligového týmu, v závěru roku hostoval v mistrovském Havlíčkově Brodě, člen all-stars výběru české ligy, za Spectrum hraje 20 let

2. Jan Bašný (3B sports) skateboard, 32 let

šéf týmu, finalista krajských kol českého v kategorii Pro, 19. na World Tour v Číně

3. Lucie Veličková (Fit Studio D) aerobic, 22 let

vítězka jediné české kvalifikace v triu 17+, medailistka z ME i MS v předchozích letech

4. Sára Svobodová (SK Kamiwaza) karate, 18 let

vítězka přeboru Prahy v kategorii kata a kumite, 5. na mistrovsví ČR, členka medailového týmu juniorek z MS 2019

5. Marie Vlasáková (SK Neptun) umělecké plavání, 23 let

čerstvá členka reprezentace v páru s trojnásobnou olympioničkou Alžbětou Dufkovou

Trenér roku

  1. Tomáš Mika (Mika training) vytrvalostní sporty

profesionální trenér 30 sportovců – běžců, cyklistů a mj. i medailisty z mistrovství ČR v dlouhém triatlonu Davida Jílka, sám ještě 12. na mistrovství ČR v atletickém krosu

2. Josef Duda (SK Spectrum) softbal

trenér juniorek, které vyhrály druhou ligu a postoupily do první

3. David Bareš (Slavoj Tesla Hloubětín) tenis

dlouholetý a obětavý trenér dětí a mládeže

Tým roku

  1. Juniorky SK Spectrum Praha

vítěz druhé ligy juniorských softbalistek

2. Trio 17+ Fit studio D (Lucie Veličková, Michal Toman, Adéla Soukupová) aerobic

vítězové jediné české kvalifikace roku 2020

3. mladší přípravka TJ Kyje fotbal

za maximální a poctivý přístup týmu i kouče Martina Halenkoviče k tréninkům i v těžkém roce kdy se nedohrála soutěž přípravek PFS

Naděje roku (do 18 let)

  1. Mariana Dubová (Spectrum Praha) softbal, 17 let

členka reprezentačního týmu a ligového týmu juniorek

2. Denis Janeček (3B sports) skateboarding, 16 let

semifinalista mistrovství ČR dospělých, finalista závodu Pražskej démon

3. Aneta Barešová a Oldřich Daněk (Slavoj Tesla Hloubětín) tenis, oba 15 let

členové první stovky pražského žebříčku starších žáků

4. Markéta Ryšavá (Fit studio D) aerobic 17 let

třetí místo v jediné české kvalifikaci ve fitness týmu, účastnice MS a ME v předchozích letech

5. Anna Zusková a Jan Falešník (BubbleGym) sportovní gymnastika, 6 a 11 let

účastníci mistrovství Prahy i mistrovství ČR

Síň slávy (legenda)

  1. Daniel Pasini (Spectrum Praha) softbal

zakladatel elitního českého klubu původem z Horních Počernic, nyní z Černého Mostu, stále aktivní trenér

2. Lumír Ruzha in memoriam (TJ Kyje) stolní tenis

bývalý hokejista Slavie, později majitel 9 medailí z MS i ME veteránů (naposledy v roce 2018 v Las Vegas v 91 letech)

3. Jan Šiml (SK Novis) vytrvalostní sporty

všestranný vytrvalec, i v pozdním věku 81 let běžel i Kbelskou 10, spoluzakladatel triatlonového klubu, cvičitel senior fitness

4. Dagmar Zítová (Fit studio D) aerobic

zakladatelka uznávané bašty aerobiku, za víc než dvacet let vychovala řadu kvalitních závodnic

5. Kateřina Vostárková (SK Neptun) umělecké plavání

zakladatelka zásadní české buňky synchronizovaného plavání v Hloubětíně

 

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *