Klikněte pro hledání

Běhy

Salming Ranger. Vybíhá z kořenů, míří k pohodlí

Sdílet

Terénní běžecká bota Ranger byla první novinkou švédského Salmingu pro letošní pozvolna se rozbíhající sezonu. Do testu jsme ji dostali mezi prvními už v dubnu, vedle legendárního železňáka Petra Vabrouška a dalších ambasadorů, třeba horské štrekařky Jany Mikešové. Co přináší za inovace, jak obstojí? Máme v ní od jara už víc než přibližně 800 kilometrů… a troufáme si hodnotit.

Úvodní řádky ocení víc znalci značky, hledající kontinuitu a srovnání. Jisté, známé a tradiční komponenty technologií boty ale neopomeneme připomenout, jen je najdete ve druhé části textu.

Takže první pohled? Po „papouškových“ 1 a 2, nenápadné černé 4 a výrazně žlutých 5 a 6, přichází designově „seriozní“ modrá s černou. Rangeři si zkrátka na extravagantní image nepotrpí, mají styl, ale víc dávají na funkci. Rozuměj, aby obstáli v běhu v přírodě. Na stopy bláta tenhle outfit nehledí.

Evoluce, baby… (aneb zprava 2, 6, Ranger)

Povšimnete si však hnedle tvaru svršku. Od prstových kloubů dozadu už nekopíruje tvar chodidla, ale drží relativně rovnou linii až k patě. Což nazývá ToeBox, cílem je podpora přirozeného pohybu z biomechanické perspektivy – což dotáhli asi nejdál „bosé boty“. Možná právě tady se ukrývá příčina „měkčího“ pocitu oproti všem ostatním předchůdcům terénních Salmingů. I nejrobustnější model 5 se více „vlnil“

Co si převzal Ranger od starších modelů? Podrážku z 4 (a dříve 1 a 2). Svršek má nejblíž z 5 hlavně zásluhou polyuretanového Rocshieldu, zpevňující ochrany, obepínající celou botu od špičky k patě. Ten nejen chrání vůči atakům terénu, větvím a kamení, ale také prodlužuje trvanlivost. Předchozí 4 i 6 měly slabinu v protrhávání v zánártních ohybech po stranách na konci Rocshieldu, který zde chránil pouze špičku.

Upnutí tkaniček v tkalounových poutkách, vytažených z vlastního svršku, je z 5, tkaničky ze 4, navlékací podpůrné poutko na achilovce z 6. Snad pouze jazyk, lehce vypolstrovaný, ale subtilní, je originál. Dokonce i logo se vrací k původnímu fontu písma jako by zapomnělo na korunku z posledních let, kterou nesou už všechny aktuálně prodáváné silniční modely, ale i oblečení.

Takhle tedy vyhlížejí zevní znaky, resp. zdroje. Pro vyznavače značky a letitého uživatele terénních modelů, v nichž naběhal stovky kilometrů za všech podmínek, snadno identifikovatelné. Jak však bota pracuje? Tady je skládačka jednodušší.

Podrážka funguje osvědčeně jako u předcházejících modelů. Jistý grip nahoru i dolů na nejrůznějších površích do hranice hlubšího bláta. Tam už ne. Pocitově zůstává lehoučká (i fakticky je o 6 gramů lehší než poslední 6, která vypadá „akčněji“), kontakt s povrchem taktéž zachován díky 5mm „kompromisnímu“ dropu (tlumené boty jsou od 8 až k 11 mm, naopak závodky nebo netlumené mají míň než 5 mm). Avšak charakter svršku – měkčí a širší – přináší poněkud jiný zážitek. Přestože podrží i v techničtějším terénu a zatáčkách v sebězích, původní 1 a 2, ale i poslední 6 byly tužší a pevnější, tudíž agresivnější a „svižnější“. Což není výtka, ale důležitá změna charakteru.

Ranger je pohodová univerzální a objemová bota – dejme tomu do dvacítek, max třicítek (už ne pro ultra), myšleno vzdáleností. Ideálně pro majitele širších chodidel. Určená do terénu, opět nejlíp mírnějšího – parkové a šotolinové nebo lesní cesty, bez potíží překoná i přeběhy pevných povrchů. Do závodu, do bahna nebo do členitých trailů ale prostě jiné modely pasují líp.

Pojďme ještě ke slíbeným technologickým parametrům. Inovaci najdete na svršku, tvořeného pevným polyesterovým úpletem. Sendvičově se tu vrství tři složky – jemný vnitřní bezešvá a odolnější pevnější svrchní, obalená už zmíněným polyuretanovým ochranným proužkem podél celého obvodu. Stabilitu podporuje jako obvykle ExoSkeleton, snižující tlak na metatarzofalangeální klouby a zmírňující tření v měkké přední části chodidla. Patu drží ve správné poloze Heelcup, patní košíček, který však nezvyšuje váhu boty.

Po proběhnutí vlhkou trávou nebo kaluží zůstane bota sice mokrá, ale nenacucne se jako houba, takže vydržíte bez nepříjemných pocitů (i dvě hodiny). Brousení terénu ovšem zanechává stopu v mírném oděru povrchu – na rozdíl od 6 i 5.

Tlumení obstarává tak jako vždy osvědčená mezipodešev s tlumící pěnou Salming RunLite. Oproti klasickým tlumeným botám se cítíte pohodlně, ale ne „rozhoupaně“.

Svůj díl přidá i podešev se 4 mm vzorkem. Hranaté plošky po obvodu se natáčejí vpředu pro stoupání a na patě pro seběhy v poměru 62/75%, uvnitř „mapy“ jsou kulaté „puntíky“. A uprostřed vede příčně pod úhlem 75 stupňů ještě tzv. baletní linka, zajišťující ideální ohyb boty, stimulující přirozené laterální a předozadní pohyby chodidel. Díky nepravidelnému vzorku se nemusíte se bát zanesení podrážky ani v jílovité půdě.

Ačkoliv je Ranger právě teď novinkou, vzhledem k omezenému vývoji a prodejům posledního roku, znamená spíš mezikrok nebo nakročení k ještě zajímavější budoucnosti. Přestože prodejově se může stát úspěšnější, než dynamičtější a výběrovější modely. Aspoň myslím. A věřím (týmu Börjeho Salminga).

Test Salming 6 najdete zde a terénní 4 se silničními Speed 7 tady.

Salming Ranger

terénní běžecká bota

hmotnost: 280 gramů

drop: 5 mm

technologie: Rocshield, RunLite, ExoSkeleton

cena: 3 199 Kč

foto: Michal Beránek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *