Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Lyže

Jak na outdoorové fotky. 5 rad dobrodruha Raye Demskiho

Sdílet

Sportováním venku letos trávíme možná ještě více času než kdy jindy. Při objevování krás okolí jistě máte chuť zachytit kouzlo okamžiku prostřednictvím objektivu a uchovat jej tak navždy. Jak ale fotit outdoorové snímky, aby byly co nejpovedenější? Pět tipů dal dohromady dobrodruh, a především fotograf Ray Demski.

Tenhle 34letý chlapík bydlí v Mnichově, zastupuje ho prestižní agentura Upfront, a patří k nejzajímavějším fotografům akčních a dobrodružných scén současnosti Vyrůstal v Skalistých horách Kanady a vždy miloval pohyb venku, který byl jeho vášní znásobenou skutečností, že od 14 let strávil sedm let na cestě kolem světa na plachetnici dlouhé 13,5 m. V této době si Ray vybral svůj první fotoaparát.

V roce 2007 po procestování 40 zemí se jeho vášeň stala i jeho kariérou na plný úvazek. Specializuje se na fotografování akčních a dobrodružných scén a s využitím vlastních atletických schopností hledá nové úhly a místa pohledu.

Na seznamu jeho komerčních klientů jsou společnosti jako BMW, Adidas a Audi. Ray také spolupracuje se sportovci společnosti Red Bull, se kterými zachycuje obrovské množství dobrodružství, od snowboardingu až po skoky z útesu. Nedávno se zúčastnil expedice do indického Himálaje s Berndem Zangerlem, kde kempoval a fotografoval bouldering na nedotčených skalách ve výšce 4 000 metrů.

Tip 1: Focení plánujte!

Plánování závisí na druhu a účelu focení, ale vždy je dobré mít představu, kam jdete a co chcete fotit. Jak dopadá světlo na zem v různých etapách dne? Jaké jsou povětrnostní podmínky?

„Na toto focení byla příprava jednoduchá,“ vzpomíná Ray. „Bylo potřeba jen přirozené světlo, pouze při jednom focení použili běžci ‚čelovky‘ a někdy držel asistent další světlo. Dopředu jsem věděl, co chci tam nahoře dělat a věděl jsem, jaké vybavení budu potřebovat. Vyrazili jsme o den dříve a prozkoumali jsme okolí. Nalezli jsme toto úžasné místo – hřeben a za ním ledovec. Neuvěřitelně krásné, tady jsem se rozhodl udělat první snímek,“ dodává.

Počasí je při focení venku nejdůležitější faktor. A v horách obzvlášť! Neustále musíte povětrnostní podmínky sledovat, a když se najde ve špatném počasí chvilka, v níž vykoukne slunce, je potřeba hned jít na to. Proto byste měli mít terén obhlédnutý už dopředu… „Díky tomu, že jsme předchozí den prozkoumali okolí, přemýšlel jsem, kde bude světlo, a plánoval, kdy bude nejlépe. Věděl jsem, že chci záběr běžce na hřebeni se zlatou září, která se vytvoří, když soumrak vystřídají sluneční paprsky. Mělo to být v čase mezi 6:30 až 7:30 ráno. Začali jsme proto za tmy, abychom při prvním světle už mohli fotit,“ popisuje Ray Demski.

Tip 2: Použijte odolnou soupravu!

Nepřestávejte fotografovat, ani v případě, že se zhorší počasí. Skutečně kouzelné a emotivní fotografie vznikají právě tehdy, když se vám vlastně fotit vůbec nechce. Ať už se valí bouřkové mraky, začíná sněžit, mění se počasí a je velmi větrno… Tehdy by měl být váš fotoaparát připraven!

„Bezzrcadlovka Nikon Z 6II, kterou jsem při tomto focení používal, je pro outdoorovou fotografii ideální. Díky utěsnění ji není potřeba šetřit. Když jsem venku, nemusím se o svou výbavu vůbec obávat. Nemyslím na to, jak udržet fotoaparát v suchu ve chvíli, kdy visím nad útesem na laně. Stále většinou používám D850 a několik objektivů, nebo D6, pokud potřebuji fotit více snímků za sekundu. Ale ani jeden tedy není vůbec lehký! Samotné tělo D6 váží tolik, co Z6 II i s objektivy a bateriemi,“ porovnává hmotnost Ray.

Při focení akčních fotografií venku je tedy skvělé mít naopak malý a lehký fotoaparát jako je Z6 II, který zároveň v kvalitě obrazu nedělá žádné kompromisy.

Tip 3: Čarujte se světlem!

„Při komerčním focení využívám všechny typy osvětlení, ale v horách musím umět pracovat jen s tím světlem, který mi dodá sama příroda,“ sdílí své zkušenosti. Dramatický záběr na krajinu vyvolá pocit, jaké je to stát na těchto nádherných a inspirativních místech. Pomocí světla oddělíte své objekty od pozadí, navíc zvýrazníte tvary a detaily ve scenérii krajiny.

„Na této fotografii jsem se snažil umístit běžce tak, aby na něj světlo dopadalo zboku a trochu zezadu, přičemž na úbočí za běžcem je ještě stín,“ prozrazuje fotograf svůj trik, díky němuž se zvýraznily detaily na běžci a skalách. Takové světlo, vycházející zezadu a zboku, modeluje krajinu do 3D a dává lidem, kteří si fotografii prohlížejí, pocit, jako by na daném místě opravdu stáli.

Demski zároveň přiznává, že nerad fotí v poledne. Tehdy je slunce ostré a svítí nad hlavou. Zato časné ráno a pozdní odpoledne až do večera – to je čas, kdy je světlo měkčí a svítí z úhlu. Vystoupí detaily textury. Stejná technika funguje i u běžců v parku či turistů v terénu. Jakékoliv dobrodružství se rozhodnete fotit, důležité je scénu zachytit živou, aby měl pozorovatel pocit, že je její součástí.

Tip 4: Využijte příležitosti naplno!

Přizpůsobit se je nezbytné, proto mějte fotoaparát vždy po ruce a připravený k akci. Je skvělé, když se stane něco neočekávaného. I když plánujete focení v dobrém počasí, z ničeho nic se mohou objevit třeba tato úžasná oblaka.

Vypadá to na déšť a v jednom okamžiku se skrz mraky prodere sluneční paprsek… „Toto se mi stalo při druhém focení. Výsledkem jsou fotografie atletů běžících nádhernou krajinou s dramatickým oblačným pozadím,“ říká Ray Demski.

Některé momenty nastanou jen jednou a nesmí se prošvihnout! „Potřebuji proto systém, na který se mohu plně spolehnout. Fotoaparát, který jsem během tohoto focení použil, má druhý slot na kartu, což přináší novou úroveň ochrany vašich souborů. Obvykle mám nastavený fotoaparát tak, aby nahrával snímky na obě karty najednou, automaticky se mi už ve foťáku vytváří záloha, aniž bych na to musel myslet,“ přidává svůj tip.

Tip 5: Zvolte správný objektiv!

„Mám velmi rád svá pevná skla, ale nemají rozsah, který potřebuji na akci ve venkovním prostředí. Platí to zejména tehdy, když je můj pohyb omezen prostředím, v němž se právě nacházím, například když visím na útesu. Tehdy potřebuji použít zoom. Nejčastěji používám Nikkor 24–70 mm,“ přiznává.

Tento objektiv má všestranný rozsah, přesně takový je potřeba při focení z riskantního místa, kde má fotograf jen jednu příležitost na záběr. „Venku je to často můj jediný objektiv. Při tomto focení jsem použil i Nikkor Z 70-200 mm. S velkým úspěchem s ním využívám sledování objektu s výběrem zaostřovacího pole. Kvalita obrazu je výjimečná. Miloval jsem i 14–24 s bajonetem F, ale ten je mnohem těžší,“ dodává umělec a dobrodruh.

Pochlubte se také svými výtvory!

Jděte na místo, které máte rádi, využijte Rayovy tipy, plánujte, foťte a vystihněte místo takové, jaké skutečně je. Sdílejte pak své fotografie na sociálních sítích a použijte hashtagy #CreateYourLight a #shootingactionadventure, na kterých najdete další inspiraci od fotografů profesionálů i amatérů.

Jak fotí Ray Demski uvidíte třeba zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *