Klikněte pro hledání

Kola

Králem (z) cyklistického obýváku byl korunován dráhař Bábek

Sdílet

Podivný rok, nedivte se, že zvláštní bylo i vyhlášení Krále české cyklistiky 2020. Televizní záznam nás přenesl do cyklistického obýváku, kde se potkala řada protagonistů. A zcela novou korunu si přímo tady nasadil Tomáš Bábek, mistr Evropy v pevném kilometru a člen stříbrného sprinterského družstva (spolu s Topinkou a Čechmanem) na dráze v Plovdivu.

V uplynulém roce získali čeští cyklisté 11 medailí z velkých podniků. V historii 56 ročníků se stal Králem pošestnácté dráhař, sám přímo brněnský patriot Bábek už podruhé po roce 2017. „Já si tohoto ocenění velice vážím. Beru to také jako kompenzaci za loňský rok, kdy jsem si myslel, že po vítězství na Evropských hrách v Baku bych mohl Krále vyhrát. Je to ovšem ocenění nejen mojí práce, ale i trenéra Petra Klimeše a všech lidí z Dukly Brno,“ řekla 33letá olympijská naděje pro Tokio.

Druhé místo obsadil silničář Josef Černý především za triumf v 19. etapě Gira. „Teď mě čeká Okolo Katalánska a doufám, že tm v časovce něco předvedu,“ slíbil na dálku. O třetí pozici se podělili biker Ondřej Cink a juniorský evropský šampion v časovce Mathias Vacek.

Ten ve videohovoru od Lago di Garda prozradil, že smlouvu do ruského Gasprou podepsal dva týdny před tím, než se dozvěděl, že tam míří i Roman Kreuziger. Přitom jejich otcové, taktéž oba bývalí špičkoví cyklisté, spolu na začátku divokých devadesátek rozjížděli velký byznys… Biker Cink si posteskl, jak už ho roční covid-krize psychicky ničí. A že hledá rozptýlení doma ve svém baristickém koutku. Do Síně slávy vstoupil charismatický spurter éry Závodu míru, později obchodník s velomateriálem Antonín Bartoníček.

Šéf svazu Petr Marek připomenul aspoň jedno pozitivum, které uplynulé období, v němž přece jen jezdit na kole bylo zakazováno méně než jiné sporty, přineslo: i nadále bude pokračovat sbližování profíků s hobíky, a to nejen při virtuálních závodech.

Český svaz cyklistiky představil v rámci pořadu novou moderní vizuální identitu, jeho znak/logo tvoří odteď pět koleček ve tvaru postavy na kole, do erbu si vetknul heslo „Jedem za všechny“.  Natáčelo se ve studiu Expolab v Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti, kulisa tvořila LED stěna s atraktivním videomappingem. Partnerská škodovka ukázala unikátní elektro SUV Enyaq iV, ředitelský vůz Christiana Preudhomma z Tour de France. Má dojezd 520 km, že by tedy nezvládl etapu bez dobíječky, se bát nemusí. Stejný model, jen bez úprav, získal do užívání král Bábek. A nová koruna? Vznikla na základě návrhu vítězky facebookové soutěže Julie Koh ze střední školy umění a designu v Brně. Takže vlastně nemusela cestovat tak daleko.

Král cyklistiky 2020

1. Bábek, 2. Černý, 3. Cink a Vacek

Nejlepší junioři: Novotná a Vacek

Síň slávy: Bartoníček

Ocenění v jednotlivých disciplínách 

 nejlepší mužnejlepší ženanejlepší juniornejlepší juniorka
sálovkaJiří Hrdlička st.Adéla PřibylováDominik OtásekAlena Florová
BMXAdam HladíkEliška BartůňkováMatěj LinhartMichaela Hájková
cyklokrosMichael BorošKateřina NashMatěj StránskýJulia Kopecky
dráhaTomáš BábekSára KaňkovskáŠtěpán ŠirokýGabriela Bártová
MTBOndřej CinkJitka ČábelickáJan ZatloukalAneta Novotná
para cyklistikaIvo KoblasaKateřina Antošová  
silniceJosef ČernýJarmila MachačováMathias VacekKristýna Burlová

Loni to vypadalo naživo takhle.

Foto: Český svaz cyklistiky

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *