Královna Romana I. České cyklistice vládne lázeňská fyzioterapeutka
Sdílet

Žádný milionářský aristokrat z elitní worldtourové stáje, ale skromná fyzioterapeutka z jesenického lesa. Romana Labounková, letos podruhé v řadě mistryně světa v parádní české disciplíně fourcrossu, se stala Královnou české cyklistiky! A vzápětí veřejně ukončila kariéru.
V 55leté historii ankety Českého svazu cyklistiky se stala teprve druhou ženou, které se to podařilo. Po Ladě Kozlíkové v roce 2002, kdy získala titul mistryně světa ve scratchi a vyhlášena byla … v Lázních Jeseník (kde pracuje Labounková).

Každopádně mírně řečeno překvapení. Ale opět a tradičně se další pořadí nebo bodové hodnoty nezveřejňují… a obvykle nevyhrává ten, kdo by chyběl – což při nepřítomnosti Štybara, Bábka, Cinka a dalších leccos naznačovalo…
„Pro mě byl nejlepší Tomáš Bábek,“ připomenula zlatého dráhaře z Evropských her. „Ale když mi před druhou částí večera dávali lidi z televize mikroport, začala jsem něco tušit, i když moje disciplína není olympijská a tudíž tak ceněná a sledovaná,“ usmála se.
A když pak v závěru slavnostního večera v Muzeu Škody v Mladé Boleslavi (ve stejném místě, kde kdysi před 125 lety postavili první velociped Laurin a Klement) kolem ní defilovaly téměř tři desítky slavných českých cyklistů v duhových dresech – včetně Jindřicha Pospíšila, který jich má z kolové dvacet – užívala si skutečně unikátní pocty. Navíc pak s revivalovou skupinou Queenie zapěla operní diva Pavla Alvares Šimková slavnou Barcelonu…

Přitom loni překvapilo i její ocení nejlepší bikerkou české scény. „Spousta lidí i z cyklistického prostředí mě na vyhlášení ani nepoznala, natož pozdravila… Navíc jsem ženská, výsledky chlapů se vždycky váží víc. Pacienti, co za mnou chodí a viděli loni vyhlášení v televizi, se mě ptají, jestli moje sestra jezdí na kole,“ vyprávěla dáma, která poslední roky sedlá speciály od brněnské značky Pells.
Už loni, po zisku duhového trikotu, mluvila 30letá Labounková, dříve také bikrosařka, o konci kariéry. Vedle ježdění dokázala vystudovat vysokou školu, teď každý den chodí do práce na ambulanci fyzioterapie v jesenických lázních, trénuje Elišku Bartůňkovou a pár dětí. Odmítla i pozvání na prestižní festival Crankworkx do Whistleru. Sama se na kolo dostala jen občas.
V Jeseníku bývají tuhé zimy… …se spoustou sněhu.
„Tři čtyři tréninky týdně, víc ne. Kolo, posilovna, jak to vyjde. Vytrvalost nechodím, na tu už nemám čas, jen někdy o víkendu se jedeme projet s rodinou. Fyzicky žiju z toho, co jsem natrénovala dřív, udržuju se. Tréninky s Eliškou jezdíme společně, jsme na tom výkonnostně podobně, dělám jí sparinga. A v posilce to ji zase už spíš sleduju a vedu, to musím jít sama až potom,“ říká.
Jenže na oblíbené trati ve Val di Sole, kde se jelo počtvrté za sebou, pak v srpnu obhájila titul. Ale upřímně, konkurence už není taková jako dříve, stejně jako loni chyběla třeba pětinásobná šampionka Caroline Buchananová. „Ne, ne, na další obhajobu se nechystám. V nejlepším se má skončit. Radši budu běhat se psem,“ dodala. Tak se nechme překvapit.
Foto: Radek Petrášek, Jaroslav Svoboda

Král cyklistiky 2019 vítězové kategorií
Silnice: Zdeněk Štybar a Nikola Nosková
Bike: Kristián Hynek a Romana Labounková
Dráha: Tomáš Bábek a Jarmila Machačová
Cyklokros: Michael Boroš a Kateřina Nash
Sálová cyklistika: Jiří Hrdlička-Pavel Loskot a Adéla Přibylová
Bikros: Dominik Topinka
Handicapovaní: Kateřina Antošová a Patrik Jahoda
Junioři: Pavel Bittner a Veronika Jaborníková
Objev roku: Štěpánka Fremlová, Daren Dvořák, Aneta Novotná, Eliška Hanáková
Trenéři roku: Jaroslav Bláha, Věra Břínková, Milan Chrobák, Lukáš Tamme, Petr Klimeš, Václav Ježek, Otakar Fiala
Amatérský počin roku: Vladimír Vidím – na vlastním modelu historického kola z roku 1896 objel závod L´Etape 135 km s převýšením 4500 metrů za 17 hodin a 17 minut
Síň slávy: Vladimír Holeček a Miroslav Janout
Po 30 letech převzal dosud nepředanou cenu pro vítěze Československého poháru na silnici Petr Vopálka
