Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Damek vítězí v Bikemaratonu Serpilonga aneb Inverzní sezona na Sardinii

Sdílet

Cyklistika v tomto období už baví jen ty nejotrlejší a masochisty jezdící podivný sport nazývající se cyklokros. Blíží se zima a je čas připravit se na lyže. Nabízí se jiná možnost. Vyrazit na jih do destinací, které si mnozí cyklisté oblíbili při přípravě na novou sezonu. Konec září a minimálně polovina října je zcela ideální pro cyklistiku spojenou s regenerací na poloprázdných plážích Středozemního moře. Máme tady tak pro vás “inverzní” tip na oblíbený cyklistický pobyt v “teple”. Podzimní Sardinii a bikový maratón Serpilonga.

Na předměstí hlavního města Cagliari leží vesnice Sinnai, kde místní bikeři pořádají na podzim bikemaraton. Jezdím na biku za místní tým BikeWorld a tak jsem při svém tradičním podzimním pobytu u kolegů a přátel nemohl tento místní vyhlášený závod Serpilonga vynechat.

Trasa měří 63 km a má solidní převýšení 2200 metrů. Úvodní kilometry vedou asfaltovou silnící z města a začíná první dlouhé stoupání, které pokračuje po kamenité cestě až na první občerstvovací bod, kde pořadatelé ochotně podávají balené vody a nabízejí ionťák. Následuje první sjezd, který se mění v singltrail.

Trail nepůsobí nějak náročně, ale vyžaduje stoprocentní koncentraci. Pevné i volné kamny, do toho písek, ostré zatáčky a sem tam nějaký kořen. Po sjezdu následovalo stoupání širšími cestami, ale aby to nebylo nudné tak zpestřené pískem a kamenitými sekcemi. Na vrcholu je další občerstvovací stanice. Trať opravdu baví a sjezd začíná opět krásným kamenitým singlem. Druhá polovina sjezdu už byla méně zábavná, full gas klikaticí se širokou cestou.

Bella Sardinia.

Závod se dostává do druhé poloviny a následuje čtrnácti kilometrové stoupání s krátkým sjezdíkem. Stoupání bylo proložené prudkými a technicky náročnějšími sekcemi, pod vrcholem je opět občerstvovačka. Do cíle už je to „jen z kopce“, to by se dalo říci při pohledu na profil. Ve skutečnosti tomu tak není, po velmi kamenitém a náročném sjezdu následuje ještě náročnější výjezd singltrailem. Pak širší velmi kamenité cesty a mírné stoupání s dalším místem s bufetem. Potom ještě začíná opravdová zábava v podobě pěti kilometrového trailu.

A pak další nenápadný kopeček, který už dosti štípe a opět možnost občerstvení a pak už konečně hurá do cíle. Vítězný čas 3:15 hodiny ukazuje náročnost místních terénů a o tom jsou pravé bajkové závody.

Sardinie je skvělá na bike, pokud máte k sobě člověka, který to zde zná nebo si seženete GPS tracky, tak je to opravdu ráj. V oblasti Sinnaie jsou nádherné traily, a vše se dá doplnit relaxem na pláži. Opravdu skvělá kombinace pro trénink a přípravu. Vše ještě umocňuje zdejší záliba místních v dobrém italském jídle s řadou specialit typických pro Sardinii jako těstoviny, maso, zmrzliny, croissanty a italské kávičky.

Vracím se ze slunné a teplé Sardinie večerním přímým letem z Cagliari do Krakowa, ale díky husté mlze má let několik hodin zpoždění a letadlo přistává na náhradním letišti v Przysowicích u Katowic. Prostě jsem zpět v inverzní podzimní realitě…

Milan Damek, Kilpi BikeWorld

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *