Klikněte pro hledání

Běhy

Můj běžecký okruh 6: Z placky až na horu Jedovou neboli Sauberg s hanáckým tenorem

Sdílet

Pokud návštěvník Olomouce a běžec v jedné osobě chce využít svůj volný čas i na běh, nemusí nutně zamířit na poněkud nudné rovinaté cyklostezky olomouckých parků nebo k řece Moravě. Nabízí se skvělá a daleko atraktivnější možnost, jak si pročistit hlavu daleko od aut a lidí a přesto jen pár kilometrů od hanácké metropole. Věřte doporučení Radka Leszczynského, tenora zdejšího Moravského divadla a znamenitého běžce (nedávno s parťáky postavili zajímavý podnik Ladermon Perun).

Ano, Svatý Kopeček se svou dominantní Bazilikou Minor Navštívení Panny Marie z r. 1669, kterou před 25 lety navštívil i papež Jan Pavel II., je častým cílem mnoha turistů a především sportovců. I běžců.

Cílem naší desetikilometrové trasy s převýšením 500 metrů však bude Jedová, výrazný vrchol viditelný už z velké dálky, jak vystupuje z poměrně plochého pohoří Nízkého Jeseníku. Nahoře ční vysílací věž a otevřou se nám rozhledy na Olomouc nebo naopak i na Hrubý Jeseník. Kdysi zde stávala rozhledna a o nové se prý zase uvažuje.

Naše výchozí místo bude o 120 výškových metrů níže pod Svatým Kopečkem ve vesnici Samotišky. Ptáte se proč? Téměř „legendární“ a všemi sportovci i turisty obávaná křížová cesta lemovaná barokními sochami a alejí statných lip je na rozdýchání a rozehřátí jako dělaná. Vybíháme po červené značce od restaurace U Poutníka, po 800 metrech dorazíme k Bazilice.

Tu oběhneme a přes Sadové náměstí a pak běžíme kolem vily Jiřího Wolkera. Jen pár metrů odtud bydlí a v místních lesích trénuje i běžecká legenda Petra Kamínková, dalo by se říct, královna tohoto běžeckého království. My pokračujeme k ZOO po místním turistickém značení. Jakmile mineme hlavní vchod, ocitáme se konečně v lese.

Na rozcestí pak nesmíme přehlídnout odbočku a vydat se po modré značce směrem do Dolan. Už název obce napovídá, že poběžíme dolů a to na místní poměry hodně dlouho a hodně velkým padákem po krásných trailech podobných těm v horách.  Během téměř dvoukilometrového klesání se140 metry mineme Andělský kopec (421 m.n.m.) a tato super zábavná pasáž je zakončena přeběhem lesní asfaltky.

Ještě  než se však vydáme dál, stojí za to, s pomocí mapy a modré značky, objevit poněkud skrytý místní poklad. Je jím archeologicky významná zřícenina středověkého kartuziánského kláštera Vallis Josaphat, který vznikl v 80. letech 14. století a v roce 1425 byl zabrán husitskými vojsky a následně zbořen. Dodnes se dochovaly relikty ambitů, kapitulní síně, mnišských cel a hospodářských staveb.

Po krátké pauze pokračujeme dál asi kilometr po modré vedoucí zajímavým a pohodovým traverzem na rozcestí v Nových Sadech, kde se přeorientujme na zelené značení. To nás už bude doprovázet prakticky až do cíle naší trasy. Tady se však nabízí dvě možnosti. Buď běžet přes vesnici po silnici, nebo se mrknout do mapy a střihnout to oklikou off-road podél Dolanského potoka. Za Véskou se pak opět napojíme na zelenou a ocitneme se na samém spodním okraji rozlehlého známého golfového areálu.

Odtud už nás čeká asi nejtěžší část trasy a to téměř čtyřkilometrové stoupání s převýšením 400 m. Nebude to však jen nudná dřina. Běží se méně používanými cestičkami, které nás dovedou do Pohořan, která je nejvýše položenou vesnicí na Olomoucku. Tu proběhneme neustálým stoupáním až k rybníku na návsi na horním konci.

Tam se na rozcestníku přesměrujeme na červenou značku a za posledním domkem přichází velký finiš na vrchol hory Jedová v podobě třísetmetrové prudké trailové stojky. Krásné výhledy na Hanou a Nízký i Hrubý Jeseník jsou pak odměnou za tu dřinu.

Ještě než místo opustíme, stojí za zmínku také vysvětlení jeho německého jména Sauberg. Tak horu odpradávna titulovali místní Němci. Hora divokých sviní, jak se dá název přeložit, je možná odkazem na nejstarší pojmenování těchto hor. Už v 1. století našeho letopočtu dal římský kartograf Klaudios Ptolemaios ve své mapě Evropy celému severnímu hraničnímu pohoří Česka jméno Kančí les.

Předchozí běžecké trasy jsme popsali zde:

Tonův Malšovický les v Hradci Králové

Rendlosův Jiříkův okruh Praha-Barrandov

Vabrouškův Zlín

Pilouškovy Prachatice 

Tonova Praha-Čihadla

Těšíme se i na tu vaši!

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *