Klikněte pro hledání

Kola

Jak se rychlobruslařská královna potkala na kole s obrem Drásalem

Sdílet

Bikemaraton Drásal, pojmenovaný podle největšího muže Rakouska-Uherska, pochovaného na zdejším holešovském hřbitově (Josef Drásal měřil 241 cm), se narodil hned po revoluci v roce 1993 a patří k legendárním závodům tuzemské scény. I letos se už pod praporem Kola pro život jelo přes Hostýnské vrchy se startem v místním zámečku. Královská trať Obr, vytyčená v roce 2014, měří 172 km a vedla přes nejvyšší vrchol pohoří Kelčský Javorník. Klasické áčko měří 117 km a letos ho vyhráli dva olympijští vítězové.

Copak šlapající bike legenda – jediný vítěz všech největších závodů světa – Jaroslav Kulhavý. Ten snad jen potvrdil svůj přerod do maratonce. Už jen tím, že dal Drásalovi přednost před českým pohárem v cross-country ve Městě Touškov, tak tím, že udolal Kristiana Hynka (Vitalo Future/Northwave), loni druhého z evropského šampionátu. A možná i tím, že už nejezdí jako člen elitní světové formace Specialized (přesto jel na novém Epicu 2021, o němž jsme psali zde), ale vlastního týmu JK Cycling…

„Výkon skvělej, výsledek bonus,“ usmíval se spokojeně. Hynek zůstal i tady druhý, o devatenáct vteřin. Třetí pozice patří jeho černošickému parťákovi a nástupci ve spořitelním dresu Matouši Ulmanovi. Na trati i s bahýnkem strávili hoši pět hodin.

To Martina Sáblíková – 50. v absolutním pořadí – za nimi zůstala hodinu a šestatřicet minut. Přesto ukázala další ze svých obdivuhodných výkonů, vždyť na horském kole dosud takovou porci nedala. Jak trojnásobná olympijská vítězka a 21násobná mistryně světa hodnotila svůj výkon a – vlastně ještě víc – zážitek?

„Bylo to dobré, až na to bahno, to mi dávalo asi nejvíc, nejsem úplně sjezdař. Když jsem někoho viděla za sebou, tak jsem ho raději pustila, abych mu nepřekážela,“ vyprávěla hned v cíli. Až více než patnáct minut za ní tam druhá přijela druhá Kateřina Drhová (ČS/Accolade). Na třetí pozici se dostala druhá rychlobruslařka Nikola Zdráhalová (-25:37).

„Měla jsem asi tři krize, ale musím říct, že mi vždycky pomohla občerstvovačka, všichni mi cpali plné kapsy jídla. Byl to docela hardcore. Ale jsem tady, mám to za sebou a doufám, že se dožiju zítřka. Prakticky jsem jela celou dobu sama, ale většinou jsem si hlídala, aby byl někdo přede mnou nebo za mnou.“

Jak si rozložila síly? „Ze začátku to bylo v pohodě, přála jsem si to nepřepísknout, což se mi ale úplně nepovedlo – chtěla jsem prvních čtyřicet kilometrů jet pomaleji a pak když jsem byla na pětapadesátém, tak jsem si říkala, že se mi to úplně nepodařilo. Od šedesátého do sedmdesátého jsem počítala každý metr, bylo to hodně těžké a měla jsem tam největší krizi. Ale fanoušci podél trati byli bezvadní, fandili v lese, u silnice, na bufetech. To bylo skvělé.“

Před startem říkala, že nastoupala nejvíc 2 700 metrů na asi 160 km na silničce, tady to bylo úplně o něčem jiném (3327 m…). „Ale mám ráda výzvy a tahle byla opravdu velká. Na druhý den odjíždíme na soustředění, tak nevím, jak budu použitelná, a asi teď budu trpět, ale bylo to fajn a nelituju toho, že jsem se přihlásila. Nevím, jestli bych to jela ještě znovu, ale uvidíme. Za rok se zase rozmyslím.“

Skutečným Obrem se tu stal Tomáš Višňovský, loňský vítěz „áčkové“ stovky, slovenský jezdec, který vyrostl do role jedničky České spořitelny. Pro vítězství si dojel obdivuhodným průměrným výkonem 274 wattů, bez sjezdů až 314… „Skoro osm hodin (přesně 7:46:57) je hodně. Ale jel jsem tempo, jaké jsem potřeboval, méně se závodilo než loni. Rozvrhnul jsem si síly a nezapomínal jíst, neměl jsem žádnou krizi,“ říkal.

Druhý skončil devět minut za ním Michal Bubílek (Kross/Bike ranech) a třetí dalších dvanáct Jan Jobánek (Superior/Velsbike). Mezi ženami vládla Nikol Flašarová (Bike hero) za 10:58:49… Všichni překonali nejen velkou porci kilometrů, ale i převýšení 4305 metrů.

Ještě pro úplnost – béčkovou trať 58 km (pořád ještě převýšení 1725 metrů) vyhráli Filip Rydval a Tereza Neumanová za 2:26:07, resp. 2:53:17, čímž zajistili pozici nejúspěšnějšího týmu pro svůj Česká spořitelna/Accolade.

Kompletní výsledky jsou zde: https://sportsoft.cz/cs/zavod/overview/5147

Foto: Miloš Lubas/Kolo pro život

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *