Klikněte pro hledání

Kola

Virtuální cyklistický seriál Rouvy Classic vyhráli Škarnitzl a Pichlíková, čerstvá posila pořádající firmy

Sdílet

Venku nebo uvnitř? Trénovat na kole se dá i na čerstvém povětří, ovšem závodit jen na dálku z domova… Jan Škarnitzl z týmu Cyklostar/Mercedes-Benz Praha/Trek se stal vítězem historicky první série cyklistických závodů ve virtuálním prostředí Rouvy Real Spring Classics.

O šampionovi celého pětidílného seriálu se rozhodlo až v posledním závodě. Souboj o celkové vítězství na dálku svedl s Janem Vastlem (Pushbikers XC Team). Mezi ženami byla nejlepší Jana Pichlíková (Kross/Bike Ranch), která se právě dnes stala novou zaměstnankyní vimperské firmy Rouvy, odbornicí na trasování, když po deseti letech opustila své místo na Kartografickém úřadě ve Strakonicích.

Do posledního, nejpočetnějšího závodu celé série odstartovalo na svých trenažerech okolo čtyř stovek účastníků. Nejvíc jich bylo z České republiky, okolo dvou set. Druhou nejpočetnější skupinu vytvořili Italové, za nimi Francouzi, dále cyklisté z USA, Německa a Velké Británie.

Trasa krajinou francouzské Riviéry s 22 km dlouhým kopcem nakonec lépe sedla olympioniku Janu Škarnitzlovi. „Jsem spokojený se svými výsledky i s výkony a samozřejmě celkovým hodnocením. I když tady bych byl opatrný, protože přece jen záleží i na tom, jaký

ergometr kdo má,“ řekl krátce po projetí virtuálním cílem zkušený český biker, který se ještě nedávno zotavoval ze zlomeniny ruky ze závěrečné etapy závodu horských kol v Řecku.

Série Rouvy Real Spring Classics pro něj byla výborným zpestřením. „Jsem rád, že počet účastníků každým závodem přibýval. Bylo to pět závodů, a protože se opravdu jede naplno od startu až do cíle, bylo to dost náročné. Teď si dám dva tři dny volno. Bylo to super a děkuji moc organizátorům, že to dali takhle narychlo do kupy,“ dodal spokojený vítěz, který stihl při šlapání nabalkon svého brandýského bytu dohlídnout na děti.

Třetí příčku v hodnocení série obsadil Martin Stošek (Future  Cycling/Northwave). Na „pódium“ se dostali také v současnosti nejlepší český biker Ondřej Cink (Kross Racing Team) aLukáš Kopecký (Prestige Cycling Team).

Jan Škarnitzl na trati zatím posledního (loňského) světového poháru.

Celkové pořadí žen ovládla Jana Pichlíková. „Bylo to moc příjemné si v tomhle divném období zazávodit. Vtáhlo mě to vždycky do závodu, a i když jsem už v tom posledním nemusela jet naplno, úplně mě to zase vcuclo,“ usmívala se. Ve streamovaném přenosu všech pěti etap na kanálu youtube i všichni účastníci slyšeli komentář Jiřího Lutovského a Tomáše Lachmana, na obrazovce mohli sledovat výkony nejlepších závodníků.

„Krále Šumavy jsem jela tady už vlastně potřetí, takže jsem ho znala. Mount Ventoux vím, že znamená hodně pro Tour de France. Ale mně se asi nejvíc líbila čtvrtá etapa z Toskánska, kam jezdíme pravidelně soustředění, ale letos jsme nemohli a já si takhle aspoň mohla připomenout oblíbená místa,“ dodala vítězka.

Seriál cyklistických závodů Rouvy Real Spring Classics byl pro cyklisty všeho druhu jedinou možností, jak teď závodit. V době, kdy jsou všechny sportovní akce zrušené a řada profesionálu byla doma v karanténě po předčasném návratu ze soustředění nebo závodů v cizině, poskytla aplikace Rouvy možnost on-line poměřit síly a zúročit to, co v zimě natrénovali.

Proto, aby se cyklisti a další sportovci mohli do digitálních závodů zapojit, potřebují chytrý cyklistický trenažer, který je schopný nastavovat odpor v závislosti na náklonu, kolo a např. iPad nebo počítač. Předplatné do aplikace nabídla vimperská firma VirtualTraining s.r.o. pro všechny nové účastníky na 30 + 14 dní  zdarma.

Protože zájem veřejnosti o závodění na chytrých trenažerech byl velký, rozhodl se tým Kola pro život připravit ještě během měsíce dubna pro cyklisty další dva závody. A VirtualTraining s.r.o. chystá další výzvy. Aktuálně se prodlužuje výzva Ride for Italy. Za každého, kdo dojede všechny čtyři virtuální italské trasy a výzvu dokončí, pošlou organizátoři peníze na transparentní účet italského regionu Benátsko.

Novinkou je také právě oznámená spolupráce s Tour de Suisse. Od 22. do 26. dubna proběhne pět digitálních závodů v aplikaci Rouvy, které bude živě vysílat Švýcarský rozhlas a televize SRF. Půjde o první digitální závod s nejlepšími profesionálními týmy na světě. Závodní formát s názvem The Swiss Digital 5 nabídne sekce nejkrásnějších etap Tour de Suisse. Chystá se i spolupráce s největším triatlonovou sérií Ironman.

Kdo ještě neví – Rouvy je aplikace pro cyklisty, která umožňuje jezdit po známých světových cyklistických trasách a silnicích a přitom neopustit domov. Aplikace simuluje reálnou venkovní jízdu díky rozšířené realitě a pomocí špičkových videí s GPS profilem trasy. Spolu s rozšířenou realitou kombinují animované 3D jezdce s reálným videem, takže si mohou cyklisté na chytrých trenažerech užívat pestrost a zábavu cyklistiky i doma.

Stačí připojit cyklistický trenažer k aplikaci Rouvy a zvolit trasu podle délky nebo profilu, tak aby každému kdykoliv zapadly do tréninkového plánu. Výkon pak odpovídá realitě, to znamená, že pokud daný kopec vyjedete venku za půl hodiny, měli byste toho dosáhnout i na trenažéru.

Aplikace automaticky upravuje zátěž na trenažeru podle profilu tratě. Data aktivity je možné synchronizovat s populárními aplikacemi jako je Strava nebo TrainingPeaks.  Například Jaroslav Kulhavý díky této aplikaci trénoval na svém domácím trenažéru na olympijskou trať v brazilském Riu.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *