Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Test českých skiresortů: Pec pod Sněžkou. Sněženky a machři po 25 letech

Sdílet

Jako byste se ocitli ve dvojce známého filmu. Člověk, jehož (spolu)vychovaly zdejší svahy, se na ně po stejné době vrátí na lyžích. Touha po bezstarostném jinošství a smířlivá nostalgie se mísí s trudnomyslnou melancholií a skepsí. Testovali jsme po Vánocích lyžařské podmínky v Peci pod Sněžkou, která se cítí (nejmíň) dvojkou mezi tuzemskými horskými resorty.

Pět dní po návratu z Alta Badíe v Jižním Tyrolsku byl hodnotící zoom ponastaven poněkud nespravedlivě, to je třeba přiznat. Leč realitu nezmění.

Příjezd, doprava: **

Od Hradce, stejně jako od Jičína (nebo spíš už Mladé Boleslavi), to je velká bída, resp. zkouška nervů. Hustota provozu či osídlení s nikdy nespícími radary vás do svižné jízdy zkrátka nepustí. A to jsme jeli večer. Přes den, resp. ráno a přes poledne, uzavřely příjezdovou silnici až dvouhodinové zácpy.

Pětice návodčích ve žlutých vestách na hlavní křižovatce v Peci připomínala spíše aktéry pořadu 52 komiků a spol. Srážce se vyhnuli spíš zázrakem. Jedno auto doleva, druhé doprava, třetí čelem vzad nazpátek…

Zdejší boudy a hotely mají dole zabraný omezený počet parkovacích míst, velkou část aut spolknou placená parkoviště (120 Kč/den). To však nestačí, parkuje se pak dál směrem ven z Pece podél Úpy, místní policisté rádi rozdávají botičky (mají jich jen pár…). Rozestavěný parkovací dům před vjezdem do střediska má mít údajně 500 míst, ale před zahájením stavby se na místo vešlo aut 800…

Skibusy jezdí slušně už od pošty k Javoru, pak i na Portášky, a dokonce i do Jánských lázní. Přesto určitě by prospělo záchytné parkoviště, když ne ve Svobodě – kde končí vlak, tak nejpozději v Maršově. Na to stačí selský rozum. Kluka z města.

Začínáme na Javoru, dvě kotvy vedle sebe.

Skipasy: *

Eufemistiky dost hustá je základní cena vzhledem k nabídce (čtyři hlavní kopce v Peci, o kus dál odděleně jeden na Portáškách a pak do půl hodinky odsud buď nahoře Pomezky, anebo dole Černá hora a ještě za ní Černý důl). Dospělý na den 880 Kč, junior od 12 let 750 Kč a dítě 620 Kč. Žádné výhody pro ubytované v Peci…

Bodová jízdenka se absolutně nevyplatí, časově omezené platí jen omezeně. Buď na odpoledne od 13 a 14 hodin. A čtyřhodinovou si můžete koupit jen v pokladně na místě. A tam jsou od rána půlhodinové fronty…

Systém objednávek přes internet je zbytečně komplikovaný. Abyste se do něj mohli zapojit, musíte si nejdřív pořídit kartu – buď nechat poslat poštou domů, anebo ji koupit extra někde v Peci, případně až v kase pod Javorem.

Rozhledna na Hnědém vrchu, zajímavá atrakce.

Sjezdovky: ***

Vzhledem k nedostatku sněhu byla vidět aspoň maximální snaha o dosněžení a úpravu. Proto nežehrám na menší hloučky u odbavení. Provoz rozšiřuje i večerní lyžování.

Základní Javor drží solidní standard na střední carvingový oblouk, jako bonus pro děti jezdí do opačného údolí nahoře Javořák. Smrk/dříve Mulda nebo Radovánky s malým tunýlkem je spíše propojením k Zahrádkám. I po 25 letech lepším v horní části než vyhoblovaném trychtýři dole.

Mají rychlejší čtyřsedačku (všude jinde kotvy nebo pomy) než nejlepší kopec Bramberk/Hnědý vrch, který stejně spustil až 30/12 a horní černou stěnu nechal zavřenou, tedy resp. k dispozici jen pro ochutnávku „freeridu“. Doplňky v podobě kratších pom na Klondiku nebo k Husově boudě zpestřují nabídku hlavně dětem. Ve srovnání se Špindlem se dá jezdit bez sundání lyží na přece jen větší ploše.

Portášky jsou zajímavě členěným kopcem, ale i ten, neboť je pouze jeden, brzy (tak za dvě hodiny) omrzí. A horní Sagasserky poslouží spíš jako půvabná exkurze do historie německého osílední Krkonoš.

Ze Smrku se sjíždí k Zahrádkám a Bramberku.

Skialpy, běžky: **

Páteřní tepna z Pece přes Lyžařskou boudu na Lišku, pak k Bufetu, Výrovce, vzhůru ke kapličce a dolů na Luční (cca 15 km) nabídne v příznivém počasí skutečně dechberoucí horská panoramata, která v českých horách jinde nenajdete.

Stala se z ní už téměř jen vyhlídková trasa. Frekventovanou, bohužel však rozšmajdanou stopu pro běžky zdobí nejen psí lejna. Na běžkách potkáte povětšinou důchodce. Lepší zážitek dostanete na skialpech. Poměr vyznavačů obou druhů zde odhaduju už na 3:1 pro běžky, a bude se dál měnit směrem ke skialpům.

Samozřejmě dá se chodit, možná i jezdit, také jinde v méně zahuštěných oblastech. Pec inzeruje udržovanou běžeckou stopu asi 10 km okolo Lesní boudy. Ale na to nespoléhejte. Museli byste mít čuch a vyjet hned za rolbou (pokud by vůbec pustila stopovač…).

Výlet na hřebeny, to je nejvíc.

Servis, atmosféra: ***

Občerstvovny, kde se nakrmit a napojit, najdete všeho druhu, síť je poměrně hustá. Od klasické kombinace venkovních bufetů (polívka, párek v rohlíku, hranolky) přes tradiční kuchyni horských bud až k luxusním designovým hotelům. Ale abyste narazili na zapamatováníhodnou specialitku, museli byste se hódně snažit.

Podobně s ubytováním, musíte hledat podle rozpočtu a charakteru, jaký vám vyhovuje. Bývalé podnikové boudy se změnily povětšinou v penziony, přibyly designové hotely i luxusní apartmány. Náš tip: sesterská dvojka Táňa a Pampeliška, penziony právě s osmdesátkovou atmosférou Sněženek a machrů, až nevídaně vřelým personálem. Doplníme ještě filmový místopis: v penzionu Květa pod Javorem vyrostl herec Robert Jaškow.

Šíře nabídky je v pořádku, ale na druhou stranu jisté rozkastování nedovolí vytvoření společného ducha, genia loci, s živým bulvárem jako ve většině alpských resortů, tepajícímu dlouho do noci. Ale možná, že se jen časy mění…

Na Smetance se natáčely Sněženky a machři.

Servisy a půjčovny materiálu fungují v pohodě. Až překvapil vstřícný přístup, kdy nás jeden, zavalený prací, poslal s doporučením ke konkurenci. Jen počítejte, že už uchopení šroubováku do ruky stojí nejmíň stovku. Saunu a wellness někde najdete, ale pořádný bazén nebo aquapark chybí.

A jsme u celkových nákladů. Lyžování pro tátu s dvěma dětmi v Peci ve vánočním termínu vyšlo na pět tisíc na den. V ceně bydlení, jídlo a lyžování. A to jsme se drželi spíš nabídky prvních Smyczkových Sněženek, než pokročilého světa Taušovy dvojky.

Každopádně tři dny zábavy tak akorát. Jistě, ta Alta Badia byla o něco dražší ( skipas 880 Kč vs. 58 eur ve vánoční špičce). Ale nabídka výrazně, opravdu v jiné třídě – jen délka sjezdovek 15 km (Pec)/45 km (celý SkiResort) vs. 130 km (z Alta Badia bez sundání lyží), lepší. Tak si to rozvažte, kam jezdit.

Hodnocení: nejlepší je *****, nejhorší *

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *