Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Čtyři vrcholy za jeden den zvládnete na lyžích (i s dětmi) ve Schladmingu

Sdílet

To místo zvoní nejdivočejším slalomem světového poháru, tratí na Planai i atmosférou. Ale štýrský resort Schladming nabízí na svých povětšinou severních svazích pokrytých lesy zároveň pohodové lyžování pro celou rodinu. Jaké novinky přináší letošní zima?

Základní vizitka vypadá takto: 76 lanovek a vleků, 185 kilometrů sjezdovek ve výškách od 745 do 2 700 metrů stoprocentně jištěných umělým zasněžováním (součást celé oblasti Ski amadé se 760 km sjezdovek…).

Noční půvab.

 

Denní skipas zde stojí 53,50 eur dospělý/40 eur junior/27 eur dítě). K tomu stovka horských chat a celkem třicet tisíc míst k ubytování. Nejen pro snadný dojezd (z jihočeského přechodu Dolní Dvořiště okolo tří hodin) zde tvoří Češi třetí nejpočetnější národnostní kontingent.

„Nabízíme opravdu široké možnosti vyžití a také příjemné vztahy, protože většinu kapacit tvoří privátní penziony, hotely a apartmány s dlouhodobými rodinnými vazbami,“ říká Sabrina Naglová z marketinku celé oblasti Schladming/Dachstein. Skutečně, navzdory zvučnému jménu, zůstává i v apres-ski barech povětšinou hlavně vřelá atmosféra.

Od nevidím do nevidím…

Zásadní atrakcí je možnost slyžovat tu čtyři (skoro) dvoutisícové kopce. Jakási zdejší verze dolomitské Sella Rondy! S časným ranním nástupem a půlhodinovou pauzou na oběd to za den dáte, i když v nejkratších dnech roku ještě před Vánoci to bude jízda „od nevidím do nevidím“.

Vyrazili jsme takto loni v devět přímo ze Schladmingu lanovkou Planai I a po zdejší černé sjezdovce světového poháru se po čtvrté zase vrátili. Za sebou sedmnáct výjezdů nahoru a okolo čtyřiceti nasjezdovaných kilometrů. To byla štrapáce! A teď hezky popořadě podle mapy.

1. Hauser Kaibling

Hauser Kaibling je první areál po hlavní silnici od Lienzu (z Česka povětšinou míjíte nejprve Linz, odtud až sem vede dálnice necelé dvě hodiny s jedním mýtem 5,5 eur). Není tak rušný, dole v Hausu u lyžařského stadionu snáz zaparkujete. Právě tady dosáhnete nejvyššího bodu 2015 metrů s vysílačem, ale hlavně výhledem do všech stran i perfektním černým slalomáčkem. Z vrcholu až dolů do Hausu vede hodně dlouhá výborná červená (značená 1 nebo 2 a 2a).

Vrchol 1 Hauser.

2. Planai

Modrou dálnicí z vrcholového hřebene pak přejedeme kotlem směrem k Planai s vrcholovým křížem a toaletou s vyhlídkou (trůníte a kocháte se přes jednostranně průhlednou výlohu…) na vrchní stanici Burgstallalmbahnu v 1906 metrech.

Tady se nachází nejrozsáhlejší i charakterově nejbohatší paleta tratí včetně zábavného snowparku. Zezdola se nastupuje buď lanovkou Planai I (ještě na jaře šestimístné vajíčko, nyní už desetimístná kabina, kterou jste si mohli otestovat v nástupní hale nanečisto už loni), anebo sedačkou West Planai, která vás přenese přes údolí.

V nadcházejících dvou letech tu chystají investici za až 35 milionů eur, kromě Planai I nahradí lanovka i sedačku na Rohrmoosu. Tak, aby se v létě ještě lépe mohla nahoru vozit kola.

3. Hochwurzen

Pokud pokračujete do třetího areálu Hochwurzen (vrchol s horskou boudou v 1850 m), pak musíte poslední pasáž přes řeku Enži i z kopce přejet právě tudy na laně.

To už se přesouváme do Rohrmoosu, rozlehlého svahu s vyhlídkovými modrými sjezdovčičkami. Dvě velmi slušné červené pisty se vinou až odshora, kde můžete naskočit i na sáňkařskou dráhu.

4. Reiteralm

Přestupní stanicí v Pichlu míříme do Reiteralmu. Z vrcholu (1860 m) vede trať světového poháru sjezdovkou, vyhlášenou v anketě rakouských expertů jedničkou v zemi! Prestižní level Triple Gold má Reiteralm jediný v Evropě, není divu že rakouské áčko trénuje hodně právě tady. Nově můžete prubnout veřejnou skikrosovou trať.

Druhý domov zde nalezla i nejúspěšnější česká sjezdařka všech dob Šárka Záhrobská, držitelka čtyř slalomových medailí z mistrovství světa a jednoho bronzu z olympiády. Pokud přijedete autem ze západu od Salcburku a Mnichova, pak se obec s parkovištěm jmenuje Gleiming.

Vrchol 3 Hochwurzeralm.

 

Nahoře svítilo sluníčko, dali jsme oběd a kafíčko… Ale z příjemně unaveného rozjímání se museli vydat nazpátek. Každopádně platí, že drtivá většina tratí je upravená do hladka bez boulí. Pozor dole v Rohrmoosu se nenechte zmást nadějí nejkratšího spojení – červené 43. Ta končí slepě v oplocené louce. Ale i dvoukilometrový výšlap v přezkáčích s lyžemi přes rameno nádherným lesním trailíkem (na letní výběh, jistě…) může mít v rámci sjezdo-vatelské poznávačky svůj půvab.

Mlsací túra – 4 chaty, 4 požitky

Se zajížďkou trvala cesta k domovu téměř tři hodiny a spojku z horní stanice West Planai ku Schladmingu jsme jeli „po hmatu“ skoro za tmy. Náročný finálový hang ke stadionu ve městě už zůstává každý den nasvícený.

Hlavní svátek zimy s elektrizujícími davy v podobě večerního závodu světového poháru ve slalomu mužů se koná 28. ledna, to ještě můžete naplánovat. A třeba tu potkáte nejen na billboardu i krasavici Annu Veithovou (dříve Fenningerovou), olympijskou vítězku v superG a trojnásobnou mistryni světa, patří ji čtyřhvězdičkový hotel Arx Rohrmoos.

Ve znamení čtyřky můžete vyrazit i s mírnější ambicí – totiž na Mlsací túru. Ta obsahuje 4 hory, ale i 4 chaty a 4 požitky. V doprovodu instruktora dostanete snídani na Schnepf´n Alm, pak tekuté posilnění na Hochwurzenalmu, jehněčí k obědu na Schafalmu a závěrečnou odměnu v Alm areně na úpatí Hauser Kaiblingu. V březnu se tu na kopcích navíc konají i farmářské trhy a ulinářské festivaly. A ještě o velikonocích se chystají rodinné zábavné slavnosti.

S už černou oblohou vynikne půvabně nasvícené staré městečko s obchůdky a kavárničkami. Jen pár kroků od dolní stanice Planai I můžete zajít do bazénu s dětským aquaparkem i dospělým saunovým světem. Ani při týdenním pobytu se nebude při hledání atrakcí nudit. „Vy Češi jste tak aktivní, schopni lyžovat denně do čtyř,“ oceňuje Sabrina Naglová.

A kdyby se vám svahy schladmingské zdály těsné, stačí vyjet kopeček na jih do Ramsau (mají tu na Rittisbergu i dvě slušné sjezdovky) a tady vyrazit na běžky – těch tras je tu spolu s dolním Schladmingem k dispozici celkem 435 km, k tomu 282 km pěších tras pro zimí túry – anebo ještě další lanovkou nahoru do 2700 m na ledovec na Dachstein… Ale to doporučuji nechat buď na podzimní zahájení sezony (běžky), nebo na léto (nahoře jezdí vleky a schladit se dá v ledové jeskyni).

Desetisedačka a Ski-Yoga

Teď ještě ty novinky pro letošní sezonu: Novou desetisedačku na Planai jsme už zmínili, má i bezbariérové nástupy, takže můžete vyrazit až nahoru bez obav i s “hlídacími” babičkami. Na Hochwurzenu pořádají kursy ranní Ski-Yogy.

A známý pětihvězdičkový kuchař Richard Rauch (podle francouzského průvodce Gault Millau Kuchař roku 2014) nabízí v různých chatách ojedinělé horské pokrmy. Celá oblast Ski amadé nabízí od 11. do 25. ledna balíček Mini´s Week, v němž děti do šesti let dostanou za 120 eur týdenní skipas včetně lyžařského kursu s bohatým programem (tři celé dny nebo pětkrát půl den) i zapůjčených lyží

 

Idyla na lanovce v oblasti Schladming-Dachstein.

 

Schladming v kostce

lyžařské město ve Štýrsku na severních svazích Schladminger Tauern, cca 7 000 místních obyvatel, pocházejí odtud hvězdy jako olympijský medailista Hans Knauss, nebo početná rodina Tritscherů

nabídka: 76 lanovek a vleků, 185 kilometrů sjezdovek ve výškách od 745 do 2 700 metrů (denní skipas pro dospělého 53,5 eur), 435 km běžeckých tras (nejlepší místo Ramsau pod Dachsteinem)

tip na bydlení: Appartemens Augasse (apartmán s kuchyňskou linkou a garážovým stáním 150 m od dolní stanice Planai, 200 m od supermarketu, 300 m do bazénu a 400 m od centra)

dojezd z Česka: cca 3 hodiny z hraničního přechodu Dolní Dvořiště, povětšinou po dálnici (1 tunel s mýtným za 5,5 eur)

Panoramatická toaleta na Planai.

 
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *